Caporetto Muharebesi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Caporetto Muharebesi

I. Dünya Savaşı
Battle of Caporetto
Caporetto Çarpışması ve İtalyanların geri çekilişi.
Tarih 24 Ekim-12 Kasım 1917
Bölge Kobarid, bugün Slovenya
Sonuç Kesin İttifak Devletleri zaferi

Taraflar
İtalya Krallığı İtalya Avusturya-Macaristan Avusturya-Macaristan
Alman İmparatorluğu Almanya

Kumandanlar
İtalya Krallığı Luigi Cadorna
İtalya Krallığı Luigi Capello Avusturya-Macaristan Svetozar Boroëvićİtalya Cephesi
1. Isonzo – 2. Isonzo – 3. Isonzo – 4. Isonzo – 5. Isonzo – Asiago – 6. Isonzo – 7. Isonzo – 8. Isonzo – 9. Isonzo – 10. Isonzo – Ortigara – 11. Isonzo – Caporetto – Piave Nehri – Vittorio Veneto

Caporetto Muharebesi, I. Dünya Savaşı sırasında, Trieste'nin kuzeybatısında Isonzo Cephesi'nde Avusturya-Alman saldırısı karşısında İtalyan birliklerinin uğradığı bozgun (24 Ekim 1917), aynı zamanda İtalya'nın I. Dünya Savaşı boyunca uğradığı en büyük yenilgidir.

Savaş
İtalya ve Avusturya kuvvetleri iki buçuk yıldır Isonzo Cephesi'nde sıkışmış durumdaydı. Almanların gönderdiği takviye kuvvetler ile Avusturyalılar yeni bir saldırıya giriştiler. 24 Ekim 1917'de başlayan Avusturya-Alman saldırısı karşısında İtalyan ordusu direnemedi. İttifak birliklerinin başarıyla ilerlemesi karşısında, savaştan yorulmuş ve yılmış 600 bin aşkın İtalyan askeri ya kaçtı ya da teslim oldu. Avusturyalılar 18 gün içinde 100 km'den fazla bir mesafeyi geçerek Venedik'e yaklaştı. İtalyan ordusu Isonzo Cephesi'nin 110 km ötesinde Venedik yakınlarındaki Piave Nehrinde 7 Kasım'da yeni bir cephe kurana değin, tam bir bozgun tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Sonuçları
Yenilgi, İtalya'nın müttefikleri Fransa ile Büyük Britanya'nın takviye göndermesini ve sonunda İtilaf Devletleri'nin savaş çabalarını birleştirmek üzere bir Yüksek Savaş Konseyi kurulmasını gerekli kıldı. İtalya'da da askeri komuta düzeyinde değişiklikler yapılarak yurt içi cepheyi yeniden düzenleyecek yeni bir bakanlık kurdu.

Aynı muharebede asteğmen olarak bulunan, II. Dünya Savaşı'nın ünlü Alman komutanı Erwin Rommel “Pour la Merité” nişanı ile ödüllendirildi.
 
Top