CardiAid nedir? Ani kalp durması nedir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Ani kalp durması nedir?

Ani kalp durması kalbin; beynin ve vücudun ihtiyacı olan kanı pompalayamaz hale gelmesi durumudur. Kalp krizi, boğulma, travma, elektrik çarpması, solunumun durması, aşırı stres, ani duygusal değişiklikler ve aşırı fiziksel aktivite ani kalp durmasının başlıca sebepleridir. Sağlıklı görünen biri bile hiç beklenmedik bir anda ani kalp durması ile karşı karşıya kalabilir. Her yaşta ve cinsiyette kişinin karşılaşabileceği ani kalp durması için çoğu zaman önceden tanı konulamaz ve önlem alınamaz.

Nasıl tedavi edilir?


Ani kalp durması yaşayan bir kişinin hayata döndürülebilmesi için ilk birkaç dakika içinde elektroşok verilmesi ve temel yaşam desteği (kalp masajı ve suni solunum) uygulanması gerekir. Müdahale edilmeden geçen her dakikada kişinin hayata dönme şansı yaklaşık % 10 azalmaktadır. Bu süre içinde kişinin defibrilatör bulunan bir sağlık kuruluşuna yetiştirilmesi neredeyse imkansız olduğundan Otomatik Eksternal Defibrilatörler (OED) geliştirilmiştir. Otomatik Eksternal Defibrilatörler, hastaya olay yerinde ve derhal müdahaleyi mümkün kılan, kullanmak için tıp eğitimi almış olmanın gerekmediği taşınabilir kalp şok cihazlarıdır. American Heart Association, European Resuscitation Council ve Türk Kalp Vakfı gibi önemli kuruluşlar bu cihazların bulundurulmasını destekliyor ve yaygınlaşması için çalışmalar yürütüyor.

CardiAid nedir?

CardiAid Taşınabilir Kalp Şok Cihazı (Otomatik Eksternal Defibrilatör-OED), ani kalp durması vakalarında hastayı yaşama döndürebilecek elektroşokun, olay yerinde ve ilk birkaç dakika içinde uygulanabilmesi için geliştirilmiştir. Temel yaşam desteği (suni solunum ve kalp masajı) ile OED kullanım bilgisine sahip kişiler tarafından güvenle kullanılabilir. Cihaz kullanıcıyı sesli ve görsel komutlarla yönlendirir, kullanımı son derece kolay ve güvenlidir. Kalp ritmini analiz ederek hastanın elektroşoka ihtiyacı olup olmadığını belirler. Şokun gerekli olduğu durumlarda otomatik olarak şoku hazırlar ve düğmeye basılması ile şoku uygular. Şokun gerekli olmadığı durumlarda ise kesinlikle şok uygulamaz.

Havaalanları, alışveriş merkezleri, siteler, iş merkezleri gibi kalabalık mekanlar ile ani kalp durmasına sebep olan olayların yaşanma ihtimalinin yüksek olduğu yerlerde bulundurulacak bir CardiAid, bir çok hayat kurtarabilir.

 
Top