1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Çay Eksperi

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.522 ÇTL
  Çay Eksperi


  Tanım

  Çay Fabrikalarına Ait Yaş Çay Alım Yerlerinde, Standartlara Uygun Körpe Yaş Çay Alımını, Muhafazası Ve Fabrikaya Nakliyesini Sağlayan Kişidir.

  Görevleri

  Yaş Çay Satın Alınması Işleminde Üreticiyle Ilk Teması Çay Eksperi Yapmaktadır. Bu Nedenle Kaliteli Çay Alımı Ve Işlenmesinde En Önemli Görev Ekspere Düşmektedir. - Kaliteli Çay Bitkisinin Yetiştirilmesinde Gözetilecek Hususlar Konusunda Üreticileri Aydınlatır, - Üreticilerle Iyi Ilişkiler Içerisinde Bulunarak Talep Ve Problemlerini Fabrika Yetkililerine Bildirir, - Yaş Çay Alım Yerlerinde Görevli Diğer Elemanların Sevk Ve Idaresiyle, Görevlerini Talimat Hükümleri Çerçevesinde Yürütmelerini Sağlar, - Üreticilerin, Alım Yerine Getirmiş Oldukları Yaş Çayın Fabrikada Bildirilen Yaş Çay Alımı Programı Dahilinde Satın Alır, - Alım Yerlerine Getirilen Çayların Sergi Bezlerine Serilerek Karıştırılıp Havalandırılmasını Sağlar, - Alım Yerlerine Getirilen Çayları, Standartlara Uygunluğu Halinde Bekletilmeden Satın Alır, - Ürünün Standartlara Uymayan Kart, Uzun Dipli Kısımlar Ve Yabancı Bitki Artıklarını Seçtirerek Uygun Hale Getirildikten Sonra Satın Alır, - Satın Alınan Çayın Kalitesinden Sorumlu Olur.

  Kullanilan Alet Ve Malzemeler

  Hesap Makinesi, - Bilgisayar, - Büro Malzemeleri.

  Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

  Çay Eksperi Olmak Isteyenlerin; - Biyolojiye Ve Ekonomiye Ilgi Duyan, - Bitki Yetiştirmekten Ve Açık Havada Çalışmaktan Hoşlanan, - Başkaları Ile Işbirliği Yapabilen, - Bedence Güçlü Kimseler Olmaları Gerekir. Görme Işitme Duyusunda, El Ve Ayaklarda Ileri Derecede Bozukluk Mesleğin Yürütülmesini Engeller.

  Çalışma Ortamı Ve Koşulları

  Çay Eksperleri Büroda Ve Arazide Görev Yaparlar. Mühendislerle Işçiler Arasındaki Iletişim Ve Koordinasyonu Sağlar. Çalışırken Çay Üreticileri, Meslektaşları Ve Mühendislerle Iletişim Halindedirler. İş Yerinde Hem Malzeme, Hem De Insanlarla Ilgilidirler.

  Çalişma Alanları Ve İş Bulma Olanakları

  Meslek Yüksekokulu Çay Eksperliği Programını Bitirenler; Kamu Kuruluşlarında Tekniker Kadrosuyla Çalışabilirler. Ayrıca Özel Kuruluşlarda Teknik Ara Elemanı Olarak Çalışma Şansına Sahiptirler. Özel Kuruluşlarda Denetleyicilik, Yöneticilik, Üretim Gibi Görevler Üstlenebilirler. Ülkemizde Son Dönemlerde Uygulamaya Çalışılan Kamu Açıklarının Kapatılması Ve Bütçenin Personel Giderlerinin Asgariye Indirilmesi Politikaları Sonucunda Kamu Kesiminde Iş Bulma Olanağı Azdır. Ancak Çay Sektörünün Devamlılığı Ve Özel Kuruluşlarda Çalışma Şansının Olması Nedeniyle, Çay Eksperliği Teknikerlerinin Işsizlik Riski Düşüktür. Çay Eksperliğinin Başlıca Çalışma Alanı Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (çaykur) Ve Bağlı Kuruluşlardır.

  Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler

  Mesleğin Eğitimi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize Meslek Yüksekokulu “çay Eksperliği” Programında Verilmektedir.

  [​IMG]


  Meslek Eğitimine Giriş Koşulları

  Meslek Liselerinin Çay Teknolojisi Bölümünden Mezun Olanlar “çay Eksperliği” Ön Lisans Programına Sınavsız Geçiş Için Başvurabilirler. Gereken Koşullara Sahip Oldukları Takdirde Yerleştirilebilirler. - Meslek Liselerinin Sınavsız Geçiş Için Belirlenen Bölümleri Dışındaki Bölümlerden Ya Da Liselerden Mezun Olanlar/olacaklar Ise Sınavsız Yerleştirme Sonunda Kontenjan Kalırsa Ek Yerleştirme Ile Açık Olan Programlara Isteklerine Ve Öss Puanlarına Göre Yerleştirilebileceklerdir. Bunun Için Bu Kişilerin Ösym Başkanlığınca Yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (öss) Girmeleri Ve Yeterli “eşit Ağırlıklı (ea)” Puanı Almaları Gerekir.

  Eğitimin Süresi Ve İçeriği

  Mesleğin Eğitim Süresi 2 Yıldır. Eğitim Süresince Öğrencilere; Matematik, Fizik, Genel Kimya, Genel Ekonomi, Botanik, Toprak Bilgisi, Tarımsal Ekoloji, İklim Bilgisi, Bitki Besleme Ve Gübreleme Tekniği, Temel Bilgisayar, Ölçme Tekniği, Zirai Yayın Ve Haberleşme, Yaş Çay Ürünü Alım Esasları, Çay Hastalık Ve Zararlıları, Çay Tarımı, Hukuki Ve İdari Mevzuat, Toprak Yönetimi Ve Arazi Planlaması, Çay Analizleri Ve Çay Teknolojisi Gibi Dersler Verilmektedir. Ayrıca Bu Bölüm Öğrencilerinin 40 Işgünü (8 Hafta) Mesleki Staj Yapma Zorunluluğu Vardır.

  Meslekte İlerleme

  Çay Eksperliği Ön Lisans Programını Başarı Ile Bitirenler, Ösym Tarafından Açılan Sınavda Başarılı Oldukları Takdirde, Ziraat Fakültelerinin Bitkisel Üretim Alanında Dört Yıllık Lisans Programına Dikey Geçiş Yapabilirler Çalıştıkları Kurumda Idareci Konumuna Gelebilirler. Benzer Meslekler: Tütün Eksperi, Fındık Eksperi, Pamuk Eksperi.

  Burs, Kredi Ve Ücret Durumu Koşulları

  Uygun Olan Öğrenciler Yüksek Öğretim Kredi Ve Yurtlar Kurumu'nun Vermiş Olduğu Krediden Yararlanabilirler. Eğitim Sonunda Kamu Kuruluşlarında Çalışanlar 10. Derecenin 1. Kademesinden Göreve Başlamakta; Teknik Hizmetler Sınıfından Ücret Almaktadırlar. Bu Ücret Asgari Ücretin 2 Katı Civarındadır. Özel Kuruluşlarda Çalışma Durumunda Ise Alınan Ücret Işin Pozisyonu, Teknikerin Yeteneği, Tecrübesi Ve Işletmenin Büyüklüğüne Göre Değişmektedir.
   
Benzer Konular
 1. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  739
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş