1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Çehov Kimdir?

Konusu 'Yazar / Şair' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 13 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Çehov Kimdir?

  Çehov (1860 1904)

  Rus tiyatro yazarı ve modern kısa öykülerin en önemli ustalarındandır. Çehov, bir süre Yunanlı çocukların devam ettiği yerel bir okulda okur. Daha sonra kentteki liseye yazılarak on yıl boyunca Yunan ve Latin klasiklerini temel alan bir eğitim görür. Düş gücüne fazlasıyla olanak tanıyan bu eğitim Çehov'un yaşamı boyunca klasiklerden hoşnut olamamasına yol açacaktır. 1879'da Çehov Moskova'ya giderek tıp fakültesine girer ve 1884'te doktor olur. Kısa bir süre doktorluk yaptıktan sonra kendini tamamen yazmaya verir. Avrupa'yı gezen, birçok ünlü yazarla tanışan Çehov veremden ölür.

  Yazdığı bir öykü kitabıyla Rus Akademisi tarafından verilen Puşkin ödülünü kazanır. Daha sonraları yaklaşık 1000 sözcükten oluşan komik kısa öykü türünü başlı başına bir sanat haline dönüştürür. Aynı zamanda sefaleti ve umutsuzluğu ele alan ve önceki öykülerindeki çılgınca komiklikle garip bir zıtlık sergileyen ciddi yapıtlar da yazar. Zamanla bu yönü çok daha ağır basar ve daha sonraki yapıtlarına tümüyle egemen olur. Çehov, durum öykücülüğünün kurucusu sayılır. Maupassant'ın öncüsü olduğu olay öykücülüğünün alternatifi olan bu yeni öykü anlayışı, sonraki dönem öykücülerini de etkiler. Sanatçı, modern öykücülüğe zemin hazırlamıştır. Sanatçının oyunlarında, devrim öncesinde umutsuzca yaşayan soyluların ve aydınların iç dünyasını başarıyla sergiler.

  Çehov'un bütün yapıtları ölümünden kırk yıl sonra 20 cilt halinde yayımlanır. Bu yayının 8. cildinde Çehov'un sayısı birkaç bine ulaşan mektupları yer alır. Türk edebiyatında Memduh Şevket Esendal, Çehov'un öykülerinden etkilenmiştir.

  ESERLERİ / HİKAYELERİ
  - Hikayeler
  - Altı Numaralı Koğuş
  - Köylüle

  TİYATRO ESERLERİ
  - Martı
  - Üç Kız Kardeş
  - Vanya Dayı
  - Vişne Bahçesi
   
Benzer Konular
 1. e-PaCk

  Anton Çehov

  e-PaCk, 10 Kasım 2009, Paylaşıldığı Yer: Yazar / Şair
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.034
 2. jeriko
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  888
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  2.140
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.774
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  6.076
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş