1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Çehrin Seferi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 22 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Çehrin Seferi

  Kara Mustafa Paşa'nın, 1678'de yaptığı ve Çehrin kalesinin alınmasıyla sonuçlanan sefer.

  Çehrin şehri (bugün Çigir), 17. asırda gerek Kazaklar arasındaki mücadeleler, gerek Ruslar ile Lehliler (Polonyalılar) ve Osmanlılar arasında meydana gelen savaşlar sırasında, hendek ve surlarla tahkim edilmiş ve kale hâline getirilmişti. Aynı asrın ikinci yarısı başlarında, Zaporog Kazakları hetmanı Brohovecki ile Sarıkamış Kazaklarının hetmanı Doroşenko arasında el değiştirdi. 1668'de bütün Kazaklara hetman olan Doroşenko'nun, Osmanlı himayesini kabul etmesiyle, Çehrin kalesi, Türk hakimiyetine girdi ve buranın korunması Kırım Hanlığı'na bırakıldı. Çehrin kalesi, 1674'te Lehliler ve 1675'te Ruslar tarafından kuşatılmasına rağmen, önce Kırım Hanı Âdil Giray'ın, daha sonra da Selim Giray'ın yardıma gelmesi sonucunda, bu kuşatmalardan kurtuldu. Ancak, 1677'de Kazak hetmanı Doroşenko'nun, Rus himayesini kabul ve Çehrin kalesini Ruslara teslim etmesi üzerine, Kırım'ın kuzeyinde Osmanlı hudutları tehlikeye düştü.

  1677'de dört bin kadar Rus, Kazak ve Alman askeri tarafından savunulan Çehrin önünde, İbrahim Paşa başarı kazanamadığı için, 1678'de, sadrazam Kara Mustafa Paşa, kalenin fethine memur edildi. Osmanlı ordusu, 30 Nisan'da İstanbul, Davutpaşa sahrasından hareket ederek, Silistre'ye kadar, Sultan IV. Mehmed Han ile beraber geldi. Ordu, daha sonra, Mustafa Paşa'nın kumandasında, Çehrin kalesi önüne vardı. Kırım hanı Murad Giray Han da Osmanlı kuvvetleri ile beraber bulunuyordu. Kara Mustafa Paşa, bir taraftan Çehrin kalesini kuşatırken, diğer taraftan da General G. Romodanovski idaresinde, bu kaleye yardıma gelen Rus kuvvetleri ve Barabaş Kazaklarına karşı savaştı. Otuz üç günlük bir kuşatma sonunda, 12 Ağustos 1678'de, Çehrin kalesini aldı. Ruslar, geri çekilmek zorunda kaldı.

  Bu savaş, Osmanlılar ile Ruslar arasındaki ilk önemli çatışmalardan biridir. Çehrin kalesi, sekiz yıl kadar, Osmanlıların elinde kaldı; daha sonra, Birinci Petro'nun Kırım'a saldırdığı ve Doğan, Kirman, ve Azak kalelerini ele geçirdiği sırada Rus hakimiyetine geçti.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  732
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  710
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  673
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  856
 5. ZeyNoO

  Uyvar Seferi

  ZeyNoO, 31 Ocak 2012, Paylaşıldığı Yer: Osmanlı Tarihi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  547
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş