1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Cemaatin görece özerkliği

Konusu 'Tartışma' forumundadır ve adali tarafından 17 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. adali

  adali Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  30
  Banka:
  0 ÇTL
  Rüzgâr kitap okur mu? Pencere açık, rüzgâr sehpanın üstündeki kitabın sayfalarını tek tek açıyor. Rüzgâr kitap okumaz, sadece sayfalarını çevirir. ?imdi de “yalan rüzgârı” misali bir “cemaat rüzgârı” estiriliyor. Demokrasi kitabının sayfalarını tek tek açıyor. Kitabı karıştırıyor. Kimileri diyor ki, cemaat demokrasiyi öğreniyor, yani belliyor.
  Yahu Türkiye’ye demokrasi cemaat sayesinde mi geliyor? Tövbe estağfurullah! Her neyse… Hadise o kadar da karışık değil.
  Birinci olgu: Ayrıntılar, yani sosyolojik, tarihsel, siyasal çözümlemeler ve hatta laiklik ve İslamcılık bir yana; Türkiye’deki siyasal rejimin asli öğelerinden birisi Askeriye olageldi. Başlangıçta kurtuluş savaşı vermiş bu kuruma emperyalizme karşı bir güvence, sonraki yıllarda yani NATO’ya üyelikle birlikte ise bunun zıddı işlevler yüklenildi. Soğuk Savaş döneminde ordunun siyasete müdahaleleri, darbeleri, kurumsal faşizmin bir tezahürü olarak kaydedildi; ayrıca OYAK gibi tekeller de ordunun ekonomik egemenlerle ittifakının bir simgesi olarak kabul edildi. Soğuk Savaş sonrasında “küreselleşme” denilen süreçteki yeni iç ve dış dengelerde ordu bünyesinde Avrasyacılar ve Batıcılar diye iki kanadın ortaya çıktığından söz edildi. Liberal terminoloji işte bu süreci “askeri vesayet” kavramıyla özetliyor, bu kavrama hapsediyor.
  İkinci olgu: Ayrıntılar, yani sosyolojik, tarihsel, siyasal çözümlemeler ve hatta laiklik ve İslamcılık bir yana; Cemaatçilik, “siyasal sistemin” 86 yıl önce bünyesi dışına attığını sandığı, ama bu konuda epey yanıldığı bir “parçası”dır. Çünkü “toplumsal sistem”, organik bünyesinde bunu muhafaza etmekte ve çoğaltarak yeniden üretmekteydi. Soğuk Savaş yıllarında, Askeriyenin komünizme karşı NATO’ya intibakına paralel şekilde, toplumun da komünizme karşı seferber edilmesi kaygısıyla, özellikle Demokrat Parti döneminde cemaat müfrezeleri de birer birer sahneye çıkarılmaya başlanmıştı. Bu oluşumlar, satranç tahtasındaki basit piyonlar olmanın ötesinde, kendi görece özerklikleriyle inisiyatif geliştirdiler. Örnek, 1970’lerde Gülen cemaatinin adım adım mevzi kazanma rotasıydı. İşte bu “Örnek”, süreç içinde bir “Örüntü” (pattern) niteliğini de kazandı. Çünkü sistemin (bütünün) hem bir parçası hem de ondan özerk olması sayesinde, bu cemaat, bütünün parçaya dönüştürülmesi, yani parçanın bütüne tümüyle nüfuz etmesi doğrultusunda hakikaten “tevekkül” içinde ilerlemekteydi. Sabreden dervişler muratlarına erecekti!
  İşte bu olgular ışığında:
  Cemaat artık müesses nizamın, bürokrasinin bir parçasıdır, ama ondan görece özerktir. Cemaat AKP’nin de bir parçasıdır, ama ondan da görece özerktir.
  ?imdi gelelim hayati soruya: Cemaat ABD politikalarının da bir parçasıdır, peki ondan da görece özerk midir? Pensilvanya’daki çiftlik kapısında Amerikan bayrağı dalgalandığı ve cemaatin uluslararası sermayeyle ortaklığı bozulmadığı sürece, bu soruya verilecek makul cevap elbette “Asla” şeklindedir.
  (Ama Usame bin Ladin’in de vakti zamanında bir elinde yeşil tevhid bayrağı diğer elinde yıldız ve şeritli Amerikan bayrağı komünizme karşı mücahitlik yaptığı unutulmalı! Ayrıca buraya kadar yazdıklarıma bakıp cemaatin gücünü abarttığım dahi söylenebilir. Çünkü ABD bölgedeki orta vadeli çıkarları gereği, en azından Irak’tan geri çekilmekteyken, orduya şimdiki haliyle de müthiş ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, Kürt meselesinde cemaatin beklenen performansı gösterememiş olması, ABD’nin cemaat gücünü bir süreliğine geri çekmesine de yol açabilir. Elbette bunları da göz önünde tutuyorum ve burada şimdilik bir “vaka analizi” yapmaya çalışıyorum.)
  Eldeki olguların ürettiği (belgeler değil!) bulgular şöyledir: Cemaat sayesinde “rejimin teminatı” payesi askerden alınıp polise verilmek isteniyor. Yetmiyor, polis teşkilatının cemaat elinde olduğu iddiaları tekrarlandıkça, bu iddiaları cemaat de gri propaganda olarak, bir nevi güç gösterisi olarak kendi hanesine yazıyor. (Yahu, bu arada, madem demokrasinin ölçütlerinden biri sivilliktir, demek ki asıl “sivil polisler” böyle bir payeyi hak ediyor!)
  Ve askeri yargı karşısında illallah demiş olan bizim gibilerin de bu gelişmeler karşısında nutkunun tutulmuş olması beklentisiyle, tuzak soru pattadanak soruluyor: Kardeşim, asker hâkimin yerini sivil hâkimin alması kötü mü oldu?
  Cevabımız elbette belli: İyi oldu…
  Amma… Cevabımız bununla bitmiyor ki. Askerin boşluğunu cemaat güçlerinin doldurması “demokratik devrim” değildir muhteremler! Asıl siz şu soruya cevap verin: Peki siz askeri vesayet rejiminden çıkıp cemaat vesayetinde bir rejime geçmeyi mi desteklemektesiniz? Kaş yaparken göz çıkarmanın adına “demokratikleşme” mi demektesiniz?
  Tablo işte böyle… Bu tabloyu göremeyenler için BirGün yazarı Özgür Mumcu kardeşim, geçen hafta benim şurada yazdıklarımdan çok daha yetkin bir şekilde cemaatin (iç organlarını dahi gösteren) röntgenini çekti. Önce Fethullah Gülen’den şu alıntıyı yaptı: “Bugün birileri şu ya da bu sebeple kışladan, kışla düşüncesinden kaçıyorsa söz konusu millî kabulün ve milli şuurun farkında değiller. Genlerinin yani militarist bir geçmişten geldiklerinin farkında değiller.” Ardından da asıl söylemesi gerekeni iki kelimeyle söyleyiverdi:
  “Fethullah Paşa!” Daha ne desindi?
  Hâsılı kelam, 1970’lerde atılan tohumlar şimdi “cemaat sarmaşığı” oldu. Eğitimden sağlığa (okulları ve hastaneleriyle), adaletten, güvenlikten spora ve medyaya (hukukçuları ve emniyetçileri ve takımlarıyla, taklavatlarıyla, gazete ve televizyonlarıyla) dört bir yanı sardılar. Çünkü bu “muhteremler” siyasi rejimle (darbeler dâhil siyaset tarzlarının her biçimiyle) ve ekonomik düzenle (vahşi kapitalizmle, tekellerle, sömürüyle) “simbiyosis” halinde asalak bir ilişki kurmayı fevkalade becerdiler.
  Her daim, reelpolitikanın gerektirdiği “durum tespiti” yapabilen ve taşları yeniden dizebilen bir eyyamcılığı benimsediler: Her gün her yerde siyaset marifeti! Cemaatçiliklerini, gündelik (somut) sorunları tespit etmekle yetinmeyip derhal çözüm üretiyormuş gibi davranma ve bu çözümleri anında hayata geçiriyormuş gibi görünme fırsatçılığına dönüştürdüler. Bir yanıyla partiler üstü ilişkiyi ve bir yanıyla tam da bu siyaset tarzı sayesinde parlamentoya girebilme imkânını da el altında tuttular. (Gün geldi Ecevit’in DSP’ne dahi destek verdiler, yalan mı?) Nihayet, müesses nizamın, devletin, büyük sermayenin, siyasetin ve ekonominin her köşesine sızdılar, nüfuz ettiler. Büyüttükleri sarmaşığın kökleri dinsel zeminlere dayanıyordu, ama sadece buna değil; cemaat, siyasal nüfuzlarını ve sermaye birikimlerini her aracı mubah görerek artırması kaydıyla, hayatın akışına göre farklı doğrultularda geliştiren imkânlara sahipti. Cemaatin takiyyeci muhafazakârlığı toplumun çoğunluğu kuşatarak, esir alarak gelişmekteydi.
  İşin korkutucu yanı… Bu sarmaşık bugünkü haline gelmek için 40 yıl beklemişti… ?imdi üstüne gidilirse, iki adım geri çekilir ve yine beklemesini bilir…
  Peki “bu süreç” size bir şey hatırlatıyor mu? Bana “halk sarmaşığını” hatırlatıyor! Aralık 2006 tarihinde “halk sarmaşığı” dediğimiz bir siyaset tarzı üzerine yazmıştım. Düpedüz gündelik dilden durum tespiti yapan bir tarz. Her gün her yerde siyaset tarzı: Gündelik (somut) sorunları çözümlemekle yetinmeyip derhal çözüm üretme ve bu çözümleri anında hayata geçirme tarzı. Bir yanıyla parlamento dışı muhalefet ve bir yanıyla tam da bu tür muhalefet tarzı sayesinde parlamentoya girebilme imkânını da elde tutmak. Peki biz bu yola koyulurken ne demiştik? Sarmaşık, “köklerini emek zeminlerine dayayan ama önceden belirlenmiş kuru bir şemaya değil, hayatın akışına göre farklı doğrultularda ve eşitsiz olarak gelişecek olan dinamiğe gönderme yapar” demiştik; toplumun tümünü kucaklayarak gelişecek, bir uçtan zedelense öbür uçtan boy verme kabiliyetine sahip bir siyaset yapma tarzı için kendimize söz vermiştik.
  ?imdi cemaatçiliğin “önlenemez yükselişi” karşısında ah vah etmek yerine sıradan ve sahici insanları sarıp sarmalamak, onlarla birlikte sarmaşık olmak lazım değil mi?
  Ya da yazının başlığını yeniden yazmak: Askeri vesayet rejimi yerine Cemaat vesayeti rejimi…
  İyi mi?
   
 2. YoRuMSuZ
  Avare

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  24.341
  Beğenileri:
  7.199
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Bay
  Banka:
  7.624 ÇTL
  Tartışma konularına sadece kendinizce tartışılmasını istediğiniz konuları açabilirsiniz. Başka yerden kopy/paste içerik tartışma konusuna açılamaz.

  Artı dekokrasi kişiye özel bir kavram değil çoğunluğu esasa alır. Kendi fikirlerinize bağdaşan ve başkalarını hiçe sayan bir konuyu başka yerden kopyalayıp buyara getirmek hoş değil. Aslen tamamamını okumaya değecek kadar da kıymetli bulmadım konuyu. Bencilce ve başka insanların fikirlerine saygı duymayacak şekilde kaleme alınmış bir konu.

  Bu bir kuraldır. Burada tartışılmasını istediğiniz görüşler kendi fikirleriniz olamlı ve kendiniz kaleme almış olmalısınız.
   
 3. adali

  adali Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  30
  Banka:
  0 ÇTL
  peki yazinin bana ait olmadigi kanisina nerden vardiniz... ayriyetten forum da ki bir cok konu baska yerlerden kopy yapilmis umarim onlarada ayni cevapi veriyorsunuz dur...
   
 4. jeriko

  jeriko Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.270
  Beğenileri:
  49
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  657
  Yer:
  Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
  Banka:
  314 ÇTL

  Yazının sana ait olmadığını [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] bakarsan sende anlarsın
  .;)

  Ayrıca forumdaki bir çok konu başka yerden alıntıdır doğru ama bahsi geçen bölüm tartışma bölümü belki tartışma bölümünde de seninkilerin dışanda bu şekilde alıntı yazılar vardır ama birincisi senin bütün paylaşımların bu tip paylaşımlar ikincisi hiç kimse bunu sen gibi tek hedef haline getirmiş durumda değil.
  Bir daha bu tip paylaşımda bulunduğun takdirde açtığın konu silinecek ve buna devam edersen ceza alacaksın.Amacımız hiç kimseyi kırmadan bilgi paylaşmak.Bu amaçtanda taviz vermeye niyetimiz yok.

  Konu kapalıdır.
   
Benzer Konular:
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş