1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Cemil Türküsünün Hikayesi

Konusu 'Türkü/Hikayeleri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.415
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    794 ÇTL
    Yöre: Şanlı Urfa / Siverek
    Kaynak: Notalarıyla Türkülerimiz ve Hikayeleri 2
    Derleyen: Ramazan Özgülteçkin 1975
    Sevdalısına kavuşsada mutluluğu bulamayan cemil ile Defçi Fatma nın türküsüdür.

Neredeyse bütün mahllenin kızları aşıkmış cemil´e.Bakışları can yakan yakışıklı bir yiğitmiş bu delikanlı. Mahallenin kızlarından Fatma da Cemil i severmiş. Severmiş sevmesine de Cemil in kulağına gidecek kadar dolaşmış dillerde ahali kızın haline dertlenir olmuş. Bir vakit kendine bunca sevdalı olan Fatmay ı görmüş Cemil. Görür görmez Cemil de vurulmasın mı Fatma ya. İki gönül böyle ateşlenince büyükler engel olmamış bu sevgiye. Engel olmamaışlar ama geç olduğundan mı yoksa güç olduğundan mı Cemil ince hastalığa yakalanmış.

Aşıkların birbirine duyduğu bu tutkulu sevgi Cemil in hayatına mal olmuş. Fatma kavuşup da duyamadığı Cemil in ardından ağlamış ağıtlar yakmış. Cemilini kaybetse de aşk ateşi sönmemiş ölünceye kadar içinde yanıp durmuş. Sevdiğine kavuşamayan Fatma Birbirine kavuşan gençlerin düğünlerine gidip def çalarak sevda ateşini dindirmeye çalışmış.

Gezmedim yorulmadım Cemil
    Boş yere kırılmadım Cemil
    Sana benzer dünyada Cemil
    Bir başka bulamadım Cemil

Anan öle Cemil
    Baban öle cemil
    Yetim kalasın Cemil
    Benim olasın Cemil

Kayalıkta bir kuş var Cemil
    Kanadında gümüş var Cemil
    Yarim gitti gelmedi Cemil
    Elbet bunda bir iş var Cemil