1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Cennetle İlgili Ayetler

Konusu 'KURAN-I KERİM' forumundadır ve sorumsuz tarafından 1 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. sorumsuz

  sorumsuz Forum Onuru

  Katılım:
  11 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.190
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  2.880
  Meslek:
  ...
  Yer:
  bileyim?
  Banka:
  1.152 ÇTL
  İçerisinde cennet kelimesi geçen ayetler buyrun inşallah faydalanırsınız


  2- Bakara Suresi (2/25) 25-Iman edip iyi amel isleyenleri müjdele! Kendileri için altlarindan irmaklar akan cennetler var. Onlara her hangi bir meyveden bir rizik yedirilince onlar, her defasinda: Bu bizim önceden yedigimiz seydir. diyecekler; oysa ona benzer olarak sunulacaklar. Kendileri için orada tertemiz zevceler de var. Onlar orada ebedi kalacaklar.
  2- Bakara Suresi (2/35) 35-Ve dedik ki: Ey Adem, sen ve esin cennete yerlesin, ikiniz de orada dilediginiz yerde bol bol yiyin, ancak su agaca yaklasmayin ki, haddini asan zalimlerden olmayasiniz.
  2- Bakara Suresi (2/82) 82-Iman edip iyi ameller isleyenler, iste öyleleri de cennet ehli ve orada süresiz kalacaklardir.
  2- Bakara Suresi (2/94) 94-De ki: Allah yaninda ahiret evi (Cennet) baskalarinin degil de sadece sizin ise, eger bu davanizda da dogru iseniz haydi ölümü caniniza minnet bilin!
  2- Bakara Suresi (2/111) 111-Bir de yahudiler veya hiristiyanlardan baskasi asla cennete giremeyecek. Dediler. Bu onlarin kendi kuruntularidir. De ki: Eger dogru iseniz, haydi kesin delilinizi getirin!
  2- Bakara Suresi (2/214) 214-Yoksa siz, sizden önce geçenlerin örnek olmus durumlari hiç basiniza gelmeden cennete gireceginizi mi sandiniz? Onlarin basina öyle ezici sikintilar, kimildatmaz zaruretler geldi ve öylesine sarsildilar ki, peygamber ve beraberindeki iman edenler: Allah'in yardimi ne zaman? diyeceklerdi. Bak iste, Allah'in yardimi yakindir.
  2- Bakara Suresi (2/221) 221-Allah'a ortak kosan kadinlarla, iman etmedikçe evlenmeyin! Allah'a ortak kosan bir kadin sizin hosunuza gitse bile, iman etmis bir cariye her halde ondan daha hayirlidir. Inanan kadinlari, Allah'a ortak kosan erkeklerle, iman etmedikçe evlendirmeyin. Allah'a ortak kosan erkek size hos görünse bile bir köle, ondan daha hayirlidir. Onlar, sizi atese davet ederler; Allah ise kendi izniyle cennete ve magfirete davet ediyor; insanlara, hatirda tutmalari için ayetlerini iyice açikliyor.
  3- Ali Imran Suresi (3/15) 15-De ki: Size o istediklerinizden daha hayırlısını haber vereyim mi? Korunan kullar için Rablerinin yanında altından ırmaklar akan, içlerinde sonsuza kadar kalacakları cennetler vardır. Ayrıca orada kendilerine tertemiz eşler ve hele bir de Allah'ın hoşnutluğu vardır. Allah o kulları görür.
  3- Ali Imran Suresi (3/133) 133-Ve koşuşun Rabbinizden bir bağışlanmaya ve takva sahipleri için hazırlanmış eni gökler ve yer genişliğinde olan cennete.
  3- Ali Imran Suresi (3/136) 136-İşte bunların mükafatı Rablerinden bir bağışlama ve sonsuza dek kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetlerdir. İyi iş yapanların mükafatı ne de güzeldir!
  3- Ali Imran Suresi (3/142) 142-Yoksa siz, Allah içinizden savaşanları ve sabredenleri hiç belirlemeden cennete gireceğinizi mi sandınız.
  3- Ali Imran Suresi (3/185) 185-Herkes ölümü tadacaktır. Mükafatlarınız ancak kıyamet günü tamamlanacaktır. Her kim o vakit ateşten uzaklaştırılır da cennete konulursa, işte o, murada erdi. Yoksa, dünya hayatı, aldatıcı bir eşyadan başka bir şey değildir.
  3- Ali Imran Suresi (3/195) 195-Rableri de onların dualarına şöyle icabet etti: Kesinlikle ben, içinizden gerek erkek, gerek kadın hiçbir iyilik yapanın işlediğini boşa çıkarmam, hep birbirinizdensiniz. Benim için hicret edenlerin, yurtlarından çıkarılanların, yolumda işkenceye uğrayanların, savaşanların ve bu uğurda öldürülenlerin suçlarını örteceğim. Onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağım. Onlar, Allah tarafından tasavvur edemeyeceğiniz bir mükafata kavuşacaklar. Mükafatın en güzeli Allah yanındadır.
  3- Ali Imran Suresi (3/198) 198-Fakat o Allah'tan korkan, korunan kullar için; İçlerinde ebedi kalmak ve Allah tarafından konuk edilmek üzere, altından ırmaklar akan cennetler var. Allah katındaki ise ermişler için daha hayırlıdır.
  4- Nisa Suresi (4/13) 13-İşte bütün bu hükümler, Allah'ın çizdiği sınırlardır. Her kim Allah'a ve O'nun peygamberine itaat ederse, Allah onu içlerinde sonsuza dek oturmak üzere, altından ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. Bu ise büyük kurtuluştur!
  4- Nisa Suresi (4/57) 57-İman edip iyi işler yapan müminlere gelince, onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağız, onlar içlerinde ebedi kalmak üzere. Orada kendilerine gayet temiz zevceler var. Hem de onları gölgelendiren bir gölgeye koyacağız.
  4- Nisa Suresi (4/95) 95.96-Mü'minlerden özürleri olmaksızın oturanlarla, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla savaşanlar eşit olamazlar. Allah mallarıyla ve canlarıyla savaşanları, oturanlardan mertebece üstün kılmıştır. Gerçi Allah her ikisine de cenneti va'd etmiştir. Bununla beraber Allah savaşanları, oturanlardan büyük bir mükafat, kendi tarafından derece derece verdiği rütbeler, mağfiret ve rahmetle üstün kılmıştır. Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.
  4- Nisa Suresi (4/122) 122-İman edip de iyi işler yapan kimselere gelince, yarın onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağız, ebedi olarak oralarda kalacaklar. Bu Allah'ın gerçek va'didir. Allah'tan başka doğru sözlü kim olabilir?
  4- Nisa Suresi (4/124) 124-Erkek olsun, kadın olsun her hangi bir kimse mümin olarak iyi bir iş yaparsa, işte böyleleri cennete girerler ve zerrece hakları yenmez.
  5- Maide Suresi (5/12) 12-Andolsun ki, Allah, İsrail oğullarından söz almıştı, içlerinden on iki kefil de göndermiştik ve Allah: Haberiniz olsun Ben sizinle beraberim. Andolsun ki, eğer siz namazı kılar, zekatı verir, peygamberime inanır, kendilerine kuvvetle yardım eder ve Allah'a gönülden ödünç verirseniz, kesinlikle günahlarınızı silerim ve sizi altından ırmaklar akan cennetlere koyarım. Bundan sonra içinizden her kim nankörlük edip küfre saparsa, artık düz yolun ortasından sapmış, kendini zayi etmiş olur. diye buyurmuştu.
  5- Maide Suresi (5/65) 65-Eğer kitap verilenler iman edip Allah'tan korksalardı, şüphesiz onların kötülüklerini örter ve onları nimeti bol cennetlere koyardık.
  5- Maide Suresi (5/72) 72- Meryem oğlu Mesih Allah'tır. diyenler kesinlikle kafir oldular. Oysa Mesih şöyle demişti: Ey İsrailoğulları, hepiniz benim de sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin! Kim Allah'a ortak koşarsa, Allah ona cennetini yasak etmiştir, varacağı yer ateştir ve zulmedenlerin yardımcıları yoktur.
  5- Maide Suresi (5/85) 85-Böyle demelerine karşılık Allah da kendilerine mükafat olarak altlarından ırmaklar akan cennetleri içlerinde ebedi kalmak üzere verdi. İşte iyilik yapanların mükafatı budur.
  5- Maide Suresi (5/119) 119-Allah buyurur ki: İşte bu, doğrulara, doğruluklarının fayda vereceği gündür. Onlar için, altlarından ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları cennetler vardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah'tan. İşte o büyük kurtuluş budur.
  6- Enam Suresi (6/141) 141-O çardaklı ve çardaksız cennet misali bağları, tatları ve yemişleri birbirinden farklı ekinleri, hurmaları, zeytinleri, narları, birbirine hem benzer hem benzemez bir şekilde yaratan hep O'dur. Her biri ürün verdiğinde meyvelerinden yiyin. Hasat ve toplama zamanında hakkını da verin, israf etmeyin; çünkü O, israf edenleri sevmez.
  7- Araf Suresi (7/19) 19-Ve ey Adem, zevcenler birlikte cennete yerleşin, dilediğiniz yerden yiyin şu ağaca yaklaşıp da zalimlerden olmayın! dedi.
  7- Araf Suresi (7/22) 22-Bu şekilde onları kandırıp sarktırdı. Bunun üzerine o ağacın meyvesini tattıklarında, ikisine de ayıp yerleri açılıverdi ve üzerlerini üst üste cennet yapraklarıyla yamamaya başladılar. Rableri onlara: Ben size bu ağacı yasaklamadım mı, haberiniz olsun bu şeytan size açık bir düşmandır, demedim mi? diye seslendi.
  7- Araf Suresi (7/27) 27-Ey Adem oğulları, şeytan nasıl ki, anne-babanızı çirkin yerlerini kendilerine göstermek için cennetten çıkardıysa sakın sizi de belaya uğratmasın! Çünkü o ve yandaşları sizleri, sizin kendilerini göremeyeceğiniz yönden görürler. Biz, o şeytanları imana gelmeyenlerin dostları kılmışızdır.
  7- Araf Suresi (7/40) 40-Ayetlerimizi yalanlayan ve onlara imanı kibirlerine yediremeyen kimselere kesinlikle gök kapıları açılmayacak ve deve iğnenin deliğinden geçmedikçe onlar cennete giremeyeceklerdir. İşte Biz suçluları böyle cezalandırırız.
  7- Araf Suresi (7/42) 42-İman edip iyi işler yapan kimseler ise, -Biz kişiye gücünün üstünde birşey yüklemeyiz.- cennetin sakinleridirler ve orada sonsuza dek kalacaklardır.
  7- Araf Suresi (7/43) 43-Onların içlerinde kin namına ne varsa hepsini söküp atmışızdır, altlarından ırmaklar akar. Onlar: Hamdolsun bizi buna eriştiren Allah'a. O, bize doğru yolu göstermeseydi, bizim kendiliğimizden bunun yolunu bulmamız mümkün değildi. Gerçekten Rabbimizin peygamberleri bize gerçeği getirdiler! demektedirler. Onlara: İşte bu gördüğünüz, yaptığınız iyi işler karşılığında mirasçısı olduğunuz cennettir. diye seslenilmektedir.
  7- Araf Suresi (7/44) 44-Bir de cennetlikler, cehennemliklere şöyle seslenirler: Gerçekten biz, Rabbimizin bize vadettiğinin gerçek olduğunu bulduk. Siz de Rabbinizin size vadettiğinin gerçek olduğunu buldunuz mu? Onlar da: Evet derler. Derken aralarında bir çağırıcı şöyle bağırmaya başlar: Allah'ın laneti o zalimlerin üstüne olsun!
  7- Araf Suresi (7/46) 46-Artık iki taraf arasında bir perde ve A'raf üzerinde de herkesi simalarından tanıyan bir takım kimseler bulunacaktır. Ümit etmekle birlikte henüz cennete girmemiş olan bu kimseler, cennetliklere: Selam size! diye seslenmektedirler.
  7- Araf Suresi (7/49) 49-Allah'ı kendilerini rahmetine erdirmeyeceğine dair yemin ettikleriniz şunlar mıydı? dedikten sonra berikilere dönüp: Girin cennete size korku yok, artık asla üzülmeyeceksiniz de. demektedirler.
  7- Araf Suresi (7/50) 50-Cehennem sakinleri, cennet sakinlerine: Lütfen suyunuzdan veya Allah'ın size rızık olarak verdiği nimetlerden biraz da bize dökün! diye bağrışmaktadırlar. Onlar da: Doğrusu Allah, bunları kafirlere haram etti. demektedirler.
  9- Tevbe Suresi (9/21) 21-Onların, Rableri kendisinden bir rahmet, bir hoşnutluk ve içlerinden kendilerine sürekli bir nimet bulunan cennetlerle müjdeler.
  9- Tevbe Suresi (9/72) 72-Allah, inanan erkeklere ve dişilere, sonsuza dek kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetler ve Adn Cennetlerinde güzel güzel meskenler va'detti. Allah'ın bir hoşnutluğu ise hepsinden büyüktür. İşte asıl büyük mutluluk da budur.
  9- Tevbe Suresi (9/89) 89-Allah, onlara altından ırmaklar akan cennetler hazırladı, içlerinde sonsuza dek kalacaklar. İşte o büyük kurtuluş bu!
  9- Tevbe Suresi (9/100) 100-Muhacirlerle Ensardan Sabikun-i evvelin =İslam'da ilk grubu oluşturanlar ve iyi amellerle onların ardınca gidenler, işte Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah'tan razı oldular ve onlara altlarından ırmaklar akan cennetler hazırladı ki, içlerinde ebedi kalacaklar. İşte büyük kurtuluş budur.
  9- Tevbe Suresi (9/111) 111-Allah mü'minlerden canlarını ve mallarını, cennet kesinlikle kendilerinin olması pahasına satınaldı. Allah yolunda çarpışacaklar da öldürecekler ve öldürülecekler. Bu Tevrat'ta da, İncil'de de, Kur'an'da da Allah'ın söz verdiği bir vaaddir. Allah'tan ziyade ahdine riayet edecek kim vardır? O halde yaptığınız bu alışverişten dolayı size müjdeler olsun! Ve işte o büyük kurtuluş budur.
  10- Yunus Suresi (10/9) 9-Ama iman edip güzel ameller işleyen kimseleri, imanları sebebiyle, Rableri hidayete erdirir. Naim cennetleri içinde altlarından ırmaklar akar.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  19.075
 2. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.782
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  803
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.408
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.393
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş