Cep telefonları zamlanıyor

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#1
Eğer bugünlerde cep telefonu alacaksanız acele etmenizde yarar var. Ortalama olarak telefonlara 200 TL zam geliyor. Bandrol uygulaması ile her cep telefonu artık % 6 oranında zamlı olacak.

Bu uygulama yürürlüğe girdi ancak firmalar ellerindeki telefonları bandrolsüz olarak satacak...İşte Cep Telefonlarının Zamlanması ile İlgili Haber...İnternet yoluyla radyo ve TV yayınlarını alabilen cihazlar da TRT bandrolü uygulaması kapsamına alındı. Bu durumun cihaz fiyatlarını artırması bekleniyor.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, "internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesiyle radyo ve TV yayınlarını" alabilen cihazlar yüzde 6 oran üzerinden TRT bandrolü uygulamasına tabi olacak.

Bu kapsamda, daha önce bandrol uygulamasına tabi olmayan, alıcısı olsun olmasın internete bağlanan cep telefonları yüzde 6 ve 7 oranında, tablet ve bilgisayarlar da yüzde 2 ve 3 oranında TRT bandrolü uygulamasına tabi tutulacak.

Radyo ve televizyonlardan daha önce alınan yüzde 16 oranında alınan TRT bandrolü uygulanması ise değiştirilmedi.

Bilişim Avukatı Ersoy Akdemir, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Bu otomatik olarak şu şansı tanıyor: Artık her telefon tablet bundan ve hatta akıllı saatlerden bile (radyo dinlenebilen) bu bedel tahsil edilecek. Ancak bu tahsilatın nasıl yapılacağı belli değil; bilgilendirmenin yapılmasıyla birlikte yeni vergi cihazlara uygulanacak. Telefon devleri bu karara itiraz edebilir; çünkü uluslararası hukuk anlamında doğru görünmüyor, kafalarda soru işareti yaratıyor."

Kaynak: Hürriyet.
 

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Katılım
8 Arl 2012
Mesajlar
6,100
Beğeniler
4,716
#2
"Uluslararası hukuk anlamında doğru görünmüyor"
Deveye boynun neden eğri demişler...

Yapacaklar tabii nasıl olsa kimsenin sesini çıkarttığı yok.
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#3
Hiç anlamam anlaşmalardan ama ben yaptım oldu olayı çoook uzun zamandır alenen var zaten.
 

Katip

Özel Üye
Özel üye
Katılım
31 Ags 2013
Mesajlar
2,373
Beğeniler
2,518
Şehir
Uzaklarda ...
#4
Daha ne kadar olacak?İki telefon bir araba fiyatına nerdeyse. Ülkemiz bu işe tam anlamıyla el atsa fiyatlar aşağı çeklir. Vestelin venüsü nün yanında başka markalarda olmalı.
 

Benzer konular

Top