Cep Telefonlarında VİRÜS Alarmı

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,859
Beğeniler
136
#1
Cep telefonlarında virüs tehlikesi kol gezmeye başladı. CommWarrior adlı virüs, bulaştığı cepte, rehberdeki tüm numaralara MMS gönderip cihazdaki bilgileri yok ediyor.

Cep telefonları bilgisayar fonksiyonlarını almaya başladığından bu yana virüs sorunları bu cihazlarda da sıklıkla görülür oldu. Uzun süredir dünyanın farklı bölgelerinde görülen CommWarrior adlı cep telefonu virüsü Türkiye’de de yayılmaya başladı.

CommWarrior, telefondan telefona SMS (kısa mesaj) ve Bluetooth (10 metre çapında cihazların kablosuz veri transferi yapabilmesi) yoluyla aktarılan virüslerden farklı olarak MMS (görüntü, ses ve yazı içeren mesaj) ile de yayılabiliyor. Virüs, bulaştığı telefonun kart ve belleğindeki bütün bilgileri siliyor.

CommWarrior ayrıca, telefonun çalışmasını yavaşlatıp, telefon rehberindeki kayıtlı numaralara kullanıcının onayı olmadan MMS gönderimi de yapıyor.

Virüs, kullanıcıya MMS, Bluetooth ya da SMS ile ulaştığında aktive olması için diğer Symbian virüslerinde olduğu gibi 'yükleme’ onayı istemiyor. Bu nedenle virüsün telefonlar arasında yayılması oldukça hızlı bir şekilde oluyor.

NOKİA MODELLERİNİ SEVİYOR

Bu virüsün cep telefonlarının donanımına verdiği bir zarar bulunmuyor. Ancak sistem içinde çalışmaya başladığında, kendini başka telefonlara yaymaya çalışırken kapasiteyi zorluyor ve pilin kısa sürede bitmesine yol açıyor.

Cep telefonu virüsleri Bluetooth uyumlu ve Symbian işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarda daha kolay yayılabiliyor. CommWarrior virüsünden de Symbian işletim sistemi ile çalışan cep telefonları etkileniyor.

Bu yüzden Symbian’ın en büyük kullanıcısı olan Nokia’nın pek çok yeni modelinin bu virüsten etkilenme riski bulunuyor.

Nokia 6600, 6680, N70, N90, 9500 gibi pek çok modele buluşma riski bulunan virüs, hem cep telefonu hem de mobil bilgisayar olarak kullanılabilen QTEK cihazları ve HP IPAQ 6500 üzerinde de etkili oluyor.​
 
Katılım
9 Ksm 2006
Mesajlar
370
Beğeniler
4
Yaş
37
#2
bizim vatandaşlarda bu merak oldukça daha çok virüs yeriz.Bluetoothla gelen mesajları direk açmadan msjlar menüsünden açsalar birazcıkta dikkat etseler virüsün bulaşacağı falan yok.Merak işte.Şükür bugüne kadar yemedim yememde :D
 

Benzer konular

Top