1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Cep Telefonu Elde kas Kaybına Yol Açıyor

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Amerikalı doktorların Cheveland Clinic Journal of Medicine dergisinde yayımlanan bir makalede cep telefonunun fazla kullanımının parmaklarda karıncalanmaların yanı sıra elde kas kaybına dirsekte doku bozulmalarına yol açabileceği belirtildi.

  Makaleye imza atanlardan Dr. Peter Evans tedbir alınmazsa kullanıcının elinin kas gücünü kaybedip örneğin şişe kapağını açmakta bile zorlanabileceği uyarısında bulundu.
  Makalede tıpta “kübital kanal sendromu” adı verilen bu hastalığa yakalanma riskini kolun 90 dereceden fazla uzun süreli bükülü tutulmasının artırabileceği kolun bu durumda tutulmasının koldaki sinirin gerilmesine ve dirsekten geçen kanalda baskıya yol açabileceğine dikkat çekildi.
  Hastalık riskini azaltmak için cep telefonuyla konuşulduğu sırada elin değiştirilmesini ya da “eller serbest” şeklinde konuşulmasını öneren Evans bu basit önlemlerin genellikle yeterli olduğunu vurguladı. Evans fazla kısa mesaj göndermenin baş parmakta ağrılara ve sinir sıkışmalarına yol açabile-ceğini belirtti..
   

Sayfayı Paylaş