Cep'ten Cep'e Ücretsiz Konuşma Geliyor

Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
939
Beğeniler
6
#1
Cep telefonları arasında doğrudan konuşulabilmesini amaçlayan yeni bir sistem deneniyor.

Gelişmekte olan ülkelerde iletişim olanaklarını önemli ölçüde artırması beklenen ve internetteki "peer-to-peer" (P2P) teknolojisinden esinlenen sistem, bir baz istasyonu olmaksızın, cep telefonları arasında iletişim sağlamayı amaçlıyor.


Fikir safaride doğdu

Kırsal kesim veya çöl gibi baz istasyonu olmayan bölgeler için tasarlanan sistem, halen TerraNet şirketi tarafından Tanzanya ve Ekvador'da deneniyor.
TerraNet'in kurucusu Anders Carlius, bu fikrin 2002'de Tanzanya'da safari yaparken aklına geldiğini ve zayıf şebeke bağlantısı nedeniyle sadece birkaç metre ötedeki diğer arazi aracında bulunan arkadaşlarının telefonlarını çaldıramadığını anlayınca, başka bir teçhizata gereksinim olmaksızın iki telefon arasında konuşma yapılıp yapılamayacağını düşündüğünü belirtiyor.

Ericsson'un desteğindeki İsveç şirketinin geliştirdiği teknolojiyle cep telefonları birbirleri arasında bağlantı kurarak mini bir şebeke oluşturuyor.
Sistem şimdilik, cep telefonları arasında bir kilometrelik bir menzilde çalışıyor. Sisteme dahil telefonlar arasında ücretsiz görüşme yapılan sisteme dahil bir telefon açıldığında, menzili içindeki bir başka telefonu aramaya başlıyor, eğer bulursa bağlanıyor ve radyo şebekesini yaymaya başlıyor.
Sistem, USB bağlantısıyla internet üzerinden TerraNet şebekesinin diğer aboneleriyle de konuşma olanağı sağlayacak.
 

Benzer konular

Top