Cerezforum Şark Köşesi

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#1
Şark Köşesi Nedir

Bazı Cafelerde, Hotellerde ,Türkü barlarda, Lokallerde vb de bulunan, adından da anlaşılacağı üzere bi köşede olan kilim, saz vs le süslenmiş köşe

Amacımız şark köşesi hayranlarını özledikleri mekânlarında evlerinde ve iş yerlerinde görmek istedikleri EKLIYE BILIR siniz ve sevdigi muzikleri paylasa bilirsiniz
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#2
Sark kösesi Nasil yapilir


sark kösesi nasil yapilir konusuyla ilgili olarak şunu belirtmeden geçmeyelim bundan sonra doğrudan her resturanta tamam birlikte ayrımlı mekanlarda sıklıkla görmeye alıştığımız yiyecek köşeleri kendilerine mahsus , hoş ancak görünüme sahipler . Şark odaların ilginç ancak yanıda kültürel ancak hadise olmasından çevre dekorasyon firmalarının iğne) birlikte bu alanda hizmet vermemesi . Bu nedenle hâlâ hoş okunuşu demode kaba modellerle karşılaşabiliyorsunuz .
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#3


Evinizde kendinize ait bir nevi keyif köşeyi oluşturarak, yoğun günün tüm stresinden uzaklaşmak isterseniz şark köşesi yapmayı düşünebilirsiniz. Kültürümüzde uzun yıllar boyunca var olan şark köşeleri, her ne kadar son dönemde unutulmuş gibi görünse de hala evlerin en keyifli alanları oluşturmaktadır. Odanızın estetik şıklığına son derece mistik bir hava katacağından emin olabilirsiniz. Son dönemde tasarımcılar bu otantik unsuru kullanarak, yaşam alanlarına hem tarihi hem de klasik bir dokunuş katmayı oldukça yaygın bir şekilde tercih etmektedir.

Odanızın kenar kısmında kalan boş alanı nasıl değerlendireceğinizi düşünüyorsanız, şarkı köşesi yaparak hem ölü alanları değerlendirebilir hem de mekanın görünümünü oldukça büyük bir oranda farklılaştırabilirsiniz. Yorgun bir günün ardından bir fincan kahve içmek için kullanacağınız şark köşesi için; basit bir sedir, üzerine koymak için bir minder ve bir kahve sehbası yeterli olacaktır. Anadolu motifleri ile süslü bir minder ile şark köşenizin daha mistik görünmesini sağlarken, farklı tasarımınız sayesinde evinize gelen misafirlerinizi oldukça şaşırtabilirsiniz.

Şark köşesi aksesuar kullanımı açısından son derece uygun bir alandır. Arzu ettiğiniz dekoratif ürünleri kullanabileceğiniz gibi, şark köşelerinin klasikleşmiş aksesuarlarını kullanarak da konseptin pekişmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için bakır eşyalar adeta biçilmiş kaftan görevi görecektir. Bakır bir sürahi, tavan askısı olan bir tabak ya da bakır bir güğüm şark köşesinin tarihsel görünümünü büyük ölçüde destekleyecektir. Ayrıca tavana asabileceğiniz ve çok makul ücretler ödeyerek satın alabileceğiniz küçük bir halı ile de şark köşenizin daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Daha modern tasarımlar kullanarak şark köşesini sadece bir konsept olarak kullanmak isteyenler için, bazı firmaların katalogunda yer alan özel tasarım şark köşesi oturma grupları da tercih edilebilir. Bütçe sorununuz yoksa; bu firmaların servis ekipleri şark köşenizin ölçülerini alarak, arzu ettiğiniz renklerde sizin için özel olarak üreteceği şark köşesi oturma gruplarını da kullanabilirsiniz. El işçiliği ile üretilen özel tasarım bambu bir kahve sehpası alarak, modern şark köşesi konseptinizi taçlandırabilirsiniz.
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#4
ŞARK KÖSESI



Geçmiş zaman olunur derler ya işte öyle bir zamana ait olan bu görünümler, şuanda sadece bir özlemden ibaret olmaktadır.

Anadoluda çok yaygın olarak bulunan şark odaları o zamanın misafir odası olarak dizayn edilir ve ev halkının misafirleri bu odalarda ağırlanırdı.

Günümüzdede misafir ağırlamak için her evde bulunması gereken şark odaları yavaş yavaş evlerdeki yerini almaktadır.

Odanın 3 duvarına önce divan yerleştirilerek üzerine minder yastık ve cercim konularak divan kısmı oluşturulmaktadır. orta kısmına el yapımı halı veya kilim, onun da ortasına sini ve içerisinde sürahisi, bardağı ve küllükleri isteğe görede nargile konularak iç kısım hazırlanılır.

Duvar kısımlarınada isteğe göre gaz lambası, kitaplık, bağlama, güzel bir tablo vs gibi süslemeler ile şark odası tamamlanılır.

Güzel bir şark odası oluşturmak için bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#5
Anadoluda çok yaygın olarak bulunan şark odaları o zamanın misafir odası olarak dizayn edilir ve ev halkının misafirleri bu odalarda ağırlanırdı. Günümüzdede misafir ağırlamak için her evde bulunması gereken şark odaları yavaş yavaş evlerdeki yerini almaktadır.Odanın 3 duvarına önce divan yerleştirilerek üzerine minder yastık ve cercim konularak divan kısmı oluşturulmaktadır. orta kısmına el yapımı halı veya kilim, onun da ortasına sini ve içerisinde sürahisi, bardağı ve küllükleri isteğe görede nargile konularak iç kısım hazırlanılır. Duvar kısımlarınada isteğe göre gaz lambası, kitaplık, bağlama, güzel bir tablo vs gibi süslemeler ile şark odası tamamlanılır.

 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#6
Şark Köşeleri

Şu an öyle bir çağda yaşıyoruz ki: şehrin gürültüsü, koca koca beton yapılar alafranga ev eşyaları ve giyim tarzları … Tüm bunlar özellikle yönümüzü doğudan batıya döndüğümüz 1860′lı yıllarda Tanzimat’la hayatımıza girmeye başladı. Bu dönemden sonra batılı olmaya karar verdik. Ne var ki bunu yaparken kendimizi, öz kültürümüzü bir kenara attık. İşte geçmişe özlem duyanlar, bu hengamenin içinde şark köşeleri ile maziyi yad etmek istiyor. Evimizin bir odasını şark köşesi yapsak o odaya girdimizde kendimizi, özümüzü hissetmez miyiz? Kısa bir süreliğine de olsa eskinin o güzel günlerine zamanda bir yolculuk yapmaz mıyız? Elbette yaparız. İşte geçmişe özlem duyan çok değerli takipçilerine harika şark köşeleri modelleri sunuyoruz.








KIRMIZI SARK KÖSESI




DEGISIK SARK KÖSESI




2011 şarkköşesi modeli





Sark odalarının vazgeçilmez ana eşyaları sedirlerdir. Sedirler olman bir şark odası kurulamaz. Odanızın rengine ve mimari yapısına göre sedir seçerek gayet yerinde bir karar almış olacaksınız. Örneğin odanızın rengi kahverengi tonlarında ise alacağınız sedirlerin renkleri de kahverengi tonlarında olursa bu durum odanızın daha güzel görünmesini sağlar.

 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#7


Şark odalarının diğer vazgeçilmez eşyaları da şark köşesi minderleridir. Şark köşesi minderlerini de şark odanıza ve sedirlerinize uygun seçiniz. Birbirinden güzel renklerde, birbirinden güzel desenlerde ve birbirinden güzel modellerde ve şekillerdeki şark köşesi minderlerinden memnun kalacaksınız. Ayrıca şark odanıza ekleyebileceğiniz bakır eşyalar ve şark köşesi aksesuarları da odanıza muazzam bir görünüm kazandıracaktır. Bunlar: bakır tepsiler, bakır sahanlar, bakır cezveler, bakır kahve takımları, nargile ve sehpa takımlarıdır.

CerezforumSarkkösesi

 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#10


MAĞARA ve ŞARK KÖŞESİ

Muhammet Ali yolunun sahipleri olan gerçek erenler yaşadıkları dönemlerde inanmayan insanlar tarafından zindanlarda, mağaralarda türlü türlü eziyetlere maruz bırakılmışlardır. Hizmet binasında bulunan mağara, o gerçeklerin eziyet gördükleri ve Hz. Mehdi’nin sır olduğu mekânları temsilen yapılmıştır.





 
Top