1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Cevizli kek tarifi...?

Konusu 'Bugün Ne Pişirsem ? / Yemek Tarifleri' forumundadır ve Gizemli Cadi tarafından 16 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Gizemli Cadi

Gizemli Cadi Forum Gururu

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    1.880
    Meslek:
    Öğretmen diyolar bana sıradışı olsamda
    Yer:
    Cadilar FAN Klüp
    Banka:
    7 ÇTL
    Mutfakta mahiretli olduğumu söyleyeselerde tek beceremediğim şey...kek yapmak...bizim evde kısa kek özürlü diyolar bana:)) Yüzlerce denememden sonra hala ya tadı çok güzel oldu ya şekli ama her 2 si bir arada olan pek kek tutturamıyorum ..oysa kek yapmanın püf noktaları hakkında araştırmalarım sayesinde neredeyse odrinayüs profösör olabilirdim..:)) Yumurtalar oda sıcaklığında olacak süt ılık kabartama tozu vanilya ve un elenecek kek tahta kaşıkla karıştırlacak vs. gibi onlarca detay :))

Bana %100 tutacak bir tarif verebilecek varsa ve deneyip sonuç alırsam...Artık edecğim duaları siz düşünün :)) Denenmiş olması tercihimdir:))

2. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.415
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    794 ÇTL
    burayı takip edecegim bende senin durumundayım :)

3. CeBuR
    Keyifli

CeBuR [maximum hokeli] Özel üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    2.330
    Meslek:
    657/1
    Yer:
    artvin
    Banka:
    280 ÇTL
    hımm bu kek dediğiniz şey kabarıkmı oluyor bende onu merakettim şimdi... zira bizim evdekiler peksimet kek oluduğu için geçenlerde olğumum kamyonunun tekerleği kırıldı dedim hamım şu keklerim küçük olanından yap tekerlerk yaparız , çok kızdı niye anlamadım sanırım nimetle oynanmaz diye kızdı =BB

4. Gizemli Cadi

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    1.880
    Meslek:
    Yer:
    Cadilar FAN Klüp
    Banka:
    7 ÇTL
    kabarması gerekiyormuş galiba:)) Cebur sen yine insaflıymışsın:)) bana sarfedilen sözler diğer yemeklerdeki marifetimi gölgede bırakıyor cinsten ...ve bu kek yapma işi bir sanat sanırım..:)) ama bir gün başaracam biliyorum..ve bu konuda yanlız değilim...sizi susturucaz bir gün...:))

5. CeBuR
    Keyifli

CeBuR [maximum hokeli] Özel üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    2.330
    Meslek:
    657/1
    Yer:
    artvin
    Banka:
    280 ÇTL
    seni ve eşimi lassa dan bekliyorlar tekerlek kekçileri sizi :)

6. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    Gizemli Cadım,
    Kek uzmanı olduğumu söyleyemem ama basit ve de sabit bir tarifim var, çeşitlendirmek hayal gücüne bağlı :)

3 yumurta
    1 su bardağı sıvı yağ (çok gelirse 3/4 yapabilirsin)(tereyağı yada margarinle sıvı yağ karıştırılabilir)
    1 su bardağı yoğurt yada süt yada gazoz yada çay (gazoz yada meyve suyu koyunca koyduğumuz şekeri dengelemek gerek ;;))
    1 su bardağı toz şeker
    1 kabartma tozu
    1 vanilya
    Un (hamur katı olmayacak kadar)

İçine artık ne istersen
    Tarçın olabilir
    havuç
    elma
    üzüm
    incir
    kayısı
    portakal kabuğu
    kakao
    susam
    ceviz
    fındık
    çikolata parçaları.........

fırınımın derecesi yok o yüzden derece veremicem. Tepsiyi yağlayıp, unlayıp hamuru döküyorum, çiçek kalıplar da olur. fırını az ısıtıp keki atıyorum. 25 dak kadar kapağı açmadan pişiriyorum, sonrasında hamura bıçak batırıp pişme durumuna bakıyorum. yuvarlak tepside yaptıysam çıkınca üstüne sulandırdığım balı yada şekerli sütü sürüyorum kabuğu yumuşayacak kadar.

İçinden şekeri, vanilyayı çıkarıp sıvı miktarını artırarak tuzlu kek yapmak da mümkün. O zaman da içine küçük doğranmış patates, soğan, rende havuç, peynir, maydanoz, dereotu, nane, baharatlar katılabilir.

İnşallah faydam olur. Bu kadar yazıdan sonra da kendimi kropösör gibi hissettim :D

Keyifli mutfaklar..

7. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.415
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    794 ÇTL
    Safir canımmm bunu deniyecegim bende kek madurlarındanım ;;)

8. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    3 yumurta,katı yağ,sıvı yağ,şeker,kabartma tozu,süt un ... Yumurta ve şekeri çok çırptıktan sonra malzemeleri ekliyor en son içine cevizde koyuyorum.Sade ama lezzetli oluyor.Bunun içinde baya malzeme varmış.Ellerine sağlık Safir.

9. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    Çağlam, inşallah güzel olur.
    Suskun, keklerimiz aynı. Ben alternatifleri sayınca biraz kalabalık görünmüş :) Senin de ellerine sağlık.

10. Gizemli Cadi

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    1.880
    Meslek:
    Yer:
    Cadilar FAN Klüp
    Banka:
    7 ÇTL
    şahanesin:)) safir her zaman olduğun gibi diyeceğimi umuyorum denedikten sonra:)) tabiii

Sayfayı Paylaş