Çevre Sağlığı Teknisyenliği

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Çevre Sağlığı Teknisyenliği

İnsan sağlığına zarar veren çevresel olumsuzlukları yok etmek için, çevre şartlarını düzeltme ve iyileştirme tedbirlerini uygulayan, gıda, su, hava ve binaları sağlık açısından denetleyen kişidir.

Görevleri

Sulardan örnek alarak tahlile gönderir, suların dezenfeksiyonunu sağlar, - kaynak, memba ve kuyu sularının kirlenme odaklarını belirler ve iyileştirmek için girişimlerde bulunur, - yeraltı ve yerüstü içme ve kullanma sularını saptar, - gıda maddelerinden örnek alır, muayenelerini yapar veya yaptırır, - su dezenfektasyonu yapar, dezenfekte edilen sularda, serbest klor tespiti yapar, - toprağın sızdırma derecesinin saptanması için "toprak sızdırma testi" yapar, - esnaf denetimleri yapar, bu konuda ya da çevre sağlığı konularında düzenlenecek formları işler ve kayıtları tutar, - bulaşıcı hastalıkların ortadan kaldırılmasında etken olan çevresel faktörleri araştırır ve iyileştirici çalışmaları yapar, - hava kirliliği ölçümü yapar, - endüstride zararlı atık maddelerin kontrolünü yapar.

Kullanılan alet ve malzemeler

*hava kirliliği ölçüm cihazları, * gürültü ölçüm cihazları, *klor ölçüm cihazları, *sıcak sisleme araç sistemi, *soğuk sisleme araç sistemi, *el ile sisleme araç sistemi.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

Çevre sağlığı teknisyeni olmak isteyenlerin; - çevre sorunlarına duyarlı, - biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı, - normal bir genel yetenek düzeyine sahip, - dikkatli ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

Çalışma ortamı ve koşulları

Çevre sağlığı teknisyeni, gerektiğinde büro, ev ve laboratuar gibi kapalı ortamlarda, gerektiğinde ölçüm ve denetleme için açık alanlarda, bazen oturarak, bazen de ayakta çalışır.

Meslek eğitiminin verildiği yerler

Mesleğin eğitimi, sağlık bakanlığı'na bağlı sağlık meslek liselerinde verilmektedir.

Meslek eğitimine giriş koşulları

Sağlık bakanlığına bağlı sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

Eğitimin süresi ve İçeriği

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim ve öğretim sırasında, genel kültür dersleri ve meslek dersleri verilmektedir. Eğitim öğretim boyunca, sulardan örnek alma, kaynak, memba ve kuyu sularının kirlenme odaklarını belirleyici araştırmalar ve ıslah çalışmaları yapma, gıda maddelerinden örnek alma vb. Çalışmalar yapılır ve mesleki beceriler kazandırılır.

Meslekte İlerleme

Mesleki eğitim bittikten sonra, "çevre sağlığı teknisyeni" unvanı ile atamaları yapılır. Ancak, kuruluşlarına göre hizmet-içi eğitim programları ile mesleki bilgileri geliştirilebilir. Çalışılan kurum ve kuruluşlarda hizmet sürelerine ve gösterecekleri performansa göre bölüm şefi olma olanağı vardır. Sağlık meslek liselerinin “çevre sağlığı” ile “çevre sağlığı teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, meslek yüksekokullarının çevre, çevre kirlenmesi ve kontrolü, çevre koruma,hidroterapi, saglık kurumları işletmeciliği proğramlarına sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Ayrıca sağlık meslek liselerinin bu bölümlerinden mezun olanlar ösym tarafından yapılan öğrenci seçme sınavına katılıp başarılı olmaları ve “sağlık memurluğu”, “sağlık İdaresi” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Benzer meslekler

Çevre mühendisi, çevre sağlığı teknikeri, gıda teknisyeni.
 

Benzer konular

Top