Ceylan'ın ölümü soruldu TSK 'asimetrik savaş' dedi

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#1
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Ceylan Önkol'un ölümünün, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) karşı bir propaganda malzemesi gibi kullanılmaya çalışıldığını savundu. TSK'ya karşı 'asimetrik kapsamlı ve organize bir psikolojik harekat sürdürüldüğünü' iddia etti.
Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, Ceylan Önkol'un hayatını kaybettiği olaya da değindi. Patlamanın neyin sonucu olduğunun cumhuriyet savcılığınca yapılan kriminal çalışmaları sonucunda belli olacağını anlattı. Gürak, "Bu olay da TSK'ya karşı bir propaganda malzemesi gibi kullanılmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yıpratılmasına yönelik asimetrik kapsamlı ve organize bir psikolojik harekat sürdürülmektedir." dedi. Olayla alakalı gerekli idari soruşturmanın alakalı komutanlıkça derhal başlatıldığını anlattı. Gürak, "Yapılan incelemede, bölgede yer alan ve olay mahalline 9 kilometre mesafedeki Abalı Jandarma Karakolu ile 8 kilometre mesafedeki Tapantepe Üs Bölgesi'nden, silahların kontrolü ve kayıtlarına bakıldığında, olay günü herhangi bir havan atışı yapılmadığı tespit edilmiştir. Esasen, askerî birliklerin konuşlandıkları yerler dikkate alındığında mevcut havanların menzillerinin yeterli olmadığı anlaşılmaktadır." diye konuştu. Bölgede, daha önce birçok iç güvenlik olayı meydana geldiğini anlatan Tuğgeneral Gürak, "Bölge, bölücü terör örgütü mensuplarının yoğun olarak faaliyet gösterdiği ve birçok duyumun alındığı bir yerdir. Bu bölgenin terör örgütü tarafından sıkça kullanılan ve el yapımı patlayıcı ile mayın riski yüksek olan bir bölge olduğu görülmektedir." ifadelerini kullandı.

Gazetecilerden biri ölüm nedenine ilişkin haberler konusunda medya kuruluşları hakkında girişimde bulunulup bulunulmadığını sordu. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ise bu konuda herhangi bir girişimlerinin olmadığını bildirdi. (AA)

 

Benzer konular

Top