1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Chat’ırdayan yuvalar

Konusu 'Tartışma' forumundadır ve LoSt_LoVe tarafından 23 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. LoSt_LoVe

LoSt_LoVe Forum Onuru

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    2.880
    Yer:
    En sevdiğimin yanından :=)
    Banka:
    119 ÇTL
    İnternetin Getirdikleri ve Götürdükleri

Son yıllarda, artık iyiden iyiye yaygınlaşıp evlerimizin vazgeçilmezlerinden olan internetin nimetleri saymakla bitmezken, oluşturduğu tehlikelerin de farkında olmamız gerekiyor.

Her faydalı şeyde olduğu gibi kötüye kullanılma ihtimali, belki en yüksek aletlerin başında internet geliyor. İnternet sayesinde, dev kütüphaneler, yazılı basın, görüntülü sohbetler, faydalı filimler gözümüzün önüne gelirken; en kötü ve iğrenç sahneler, insan fıtratına ve inancımıza zarar veren her türlü fikir ve bilgi de karşımıza çıkmaktadır.

İnternetin ayrı bir nimeti de ‘sanal sohbet’tir (chat). Bu sayede, dünyanın öbür tarafındaki bir kişiyle tanışılabilmekte, dosya transferleri yapılabilmekte ve (isteğe bağlı olarak görüntülü) sohbet edilebilmektedir. Üstelik hiçbir ücret ödemeden. Farklı insanlarla tanışmak, onlarla fikir ve bilgi alışverişinde bulunmak, çok yönlü faydalar taşımaktadır. Ancak, uygunsuz kişilerle girişilen ‘farklı muhabbet’ler, insana hiç ummadığı kapılar açabilmekte, tehlikeli maceralara sürükleyebilmektedir.

Bu yaşanmış hikaye, göz yaşları içerisinde yazılıp Arapça bir siteye gönderilmiş. Dindar bir müslüman kadının başından geçenleri okuduğunuzda, internet denen nesnenin hiç de göründüğü kadar masum bir alet olmadığını düşünmeye başlayacaksınız.

Evet, interneti kimlerin, hangi şartlarda ve nasıl kullanmaları gerektiğini sizlerin takdirine bırakarak, ibret dolu hikayemize geçelim.

İçler Acısı Bir Mektup

“Kardeşlerim, Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuh.
    İşte sizlere gerçek, acı veren, üzücü, hayatımı yok eden, geleceğimi parçalayan, aile hayatımı öldüren, eşimle yollarımızı ayıran hikaye…

Ben, muhafazakar ve saygın bir ailenin, ahlak ve İslam terbiyesi üzerine yetiştirilmiş kızıyım. Hiçbir zaman düşüncesiz yada eğlence arayan bir kız olmadım. Allah’ı kızdıracak bir iş yaptığımı hiç bilmem. Beni seven, benim de onu sevdiğim, bana fazlasıyla güvenen iyi bir insanla evlendim. Onun şımarık eşiydim. Hatta ailem ve akrabalarımdan bir çoğu bana, eşimin beni daha önce hiçbir kızın görmediği kadar şımarttığını söylüyorlardı.

Benim eşimden bir şey isteyipte onun reddedip ”hayır” dediğini hatırlamam. Ondan ne istesem getirirdi. Bir gün ona internet kullanmak istediğimi söyledim. İlk önce bunun iyi olmadığını, benim için uygun olmadığını söyledi. Kurnazlıklarla ona interneti aldırdım ve kötü yönde kullanmayacağıma dair söz verdim. O da kabul etti. (Keşke kabul etmeseydi.)

Beni internette eğlendiren ne varsa, mutluluk ve sevinçle oraya girer oldum. Durum öyle hale geldi ki eşim her gün işe gidiyor, ben de internete giriyordum. Hatta onun olduğu vakitlerde… ama bana ne yaptığımı sormuyordu, çünkü bana güveniyordu.

Günler geçti, internet kullanan bir arkadaşım, bana chat’ten bahsetti: “Chat çok eğlenceli, insanlar bu programda birbirleriyle konuşuyor, saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsun.” dedi.

Chat’e girdim (keşke girmeseydim.) Başlangıçta sadece geçici konuşmalar olarak düşünüyordum. Sonra bir kişi ile tanıştım her gün onunla görüşüyor ve konuşuyorduk. Yüksek ahlakıyla diğerlerinden ayırt edilen bir kişiydi. Daha önce konuştuğum kimselerden onun gibi olanını görmemiştim.

Eşimi, daha önce hiç kimseyi sevmediğim bir sevgiyle sevmeme rağmen, saatlerce chat önünde oturuyor ve onunla konuşuyordum. Eşim geliyor, beni izliyor ve bilgisayarın önünde geçirdiğim saatlere kızıyordu. Bir kişiyi beğenmiştim ve onunla sadece ‘beğeni’ olarak konuşuyordum.

Günlerin geçmesiyle, durum tersine döndü ve beğeni sevgiye dönüştü. Ona eşimden daha çok bağlandım. Eşimin sinirinden kaçıp internette onunla konuşmaya başladım. Bir keresinde kendimi kaybettim ve eşimle kavga ettim. Eşim internet aboneliğini iptal etti ve bilgisayarı evden çıkardı.

Eşime kızdım, çünkü ilk defa bana bu şekilde kızdı, onu cezalandırmak için chat’te sohbet ettiğim kişiyle konuşmaya karar verdim. (Önceleri) Bana onunla konuşmam için yalvarmasına rağmen reddediyordum. Bir gece onu aradım ve telefonda onunla konuştum, o andan itibaren eşime olan ihanetim başladı.

Eşim her evden çıktığında onu arayıp konuşuyordum. Eğer eşimden boşanırsam, benimle evleneceğini vaat ediyordu ve sürekli onunla buluşmam için yalvarıyordu. Onun isteklerinin arkasından sürüklendim ve onunla buluştum.

Buluşmalarımız, bir kadının eşine ihanet ettiğinde yapabileceği en büyük günaha düşene kadar devam etti. Aramızda ilişki oldu. Chat’te tanıştığım adamı sevdim ve eşimin beni boşamasına karar verdim.

Eşimden beni boşamasını istedim. “Neden?” diye sordu. Aramızda sorunlar çoğalmıştı ve dayanamıyordum. Eşimden hoşlanmamaya başlamıştım. Eşim durumdan şüphelendi ve olayın iç yüzünü araştırdı. Bir keresinde telefonda bir adamla konuştuğumu fark etti. Ona gerçeği söyledim.

Bütün olanların üzerine, eşimin bana karşı iyi olmasına karşın onu istemediğimi, artık onunla yaşamaktan hoşlanmadığımı söyledim. Eşim durumu açığa çıkarıp aileme bildirmedi. Ben seni seviyorum ama seninle devam edemem, Allah senin ve bizim günahlarımızı örtsün. “Ailene, benimle yaşamak istemediğini, birbirimize uygun olmadığımızı fark ettiğini söylersin” dedi.

Bununla beraber, eşimin hoşlanmadığı tek şey, internetten kaynaklanan basit problemlerdi. Bana kötü muamelede bulunmadı, hiçbir kusuru yoktu. Sadece “İnterneti evde istemiyorum” dedi.

Kördüm, bütün bunları ancak iş işten geçtikten sonra görebildim. İnternet’te tanıştığım gencin sözleri, eşimle ayrılığıma sebep olmuştu.

(Tanıştığım yabancı) Bana: ”Senden başkasından hoşlanmadım. Hayatımda senden daha tatlı biriyle karşılaşmadım. Sen hayatımda gördüğüm en iyi insansın.” diyordu ama işin sonunda, bu hainin gerçek sözleri, beni bir yıldırım gibi çarptı.

Dedi ki: “Eğer evlenirsem, tanımadığım yada chat gibi yanlış olan bir yolla tanıştığım biriyle evlenmem. Özellikle de senin gibi yaşı büyük ve akıllıysa… Eğer ben birini istersem, chat’te tanıştığım ve evlenmeyi düşündüğüm biri olsa bile, küçük bir kızla tanışırım onu istediğim gibi yönlendiririm, senin gibi evli ve kocasına ihanet etmiş biriyle değil!!!…”

Size yemin ederim ki bu söylediğim kelimeler tamamen onun söylediği gibi, yalan söylemiyorum. Ne bir kelime arttırdım, ne de bir kelime eksilttim. Şimdi şaşkınım!...

İntihar etme düşüncesindeyim, bu yazı sizlere ulaştığında, intihar etmiş yada Allah beni hidayete erdirip karanlığın yolundan uzaklaştırmış olacak. Bana zulmeden ve bu olayla hayatımı sarsan kişi ve onun gibilere diyorum ki: “Bir gün gelecek siz de kendi nefislerinizde, kışkırtıcı şeylerin insanı nasıl aldattığını göreceksiniz. Bütün duam, Allah’ın bana zulmeden kişinin aynı durumdan (kendisi veya ailesinde) şikayet ettiğini göstermesidir. Allah’a emanet olun.”

alıntıdır

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Chat'ırdayan yuvalar. Var demi ? Sağol paylaşım için...

3. LoSt_LoVe

LoSt_LoVe Forum Onuru

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    2.880
    Yer:
    Banka:
    119 ÇTL
    Ben teşekkür ederim sonunda biri farkedip okuyabildi.merakettimide unutmayalım tabi.malesef o kadar çokki chatırdayan yuvalar

4. zemheri

zemheri Usta

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    630
    Meslek:
    öğrenci
    Banka:
    6 ÇTL
    hey bende okuduuuumm:)
    Teşekkürler.üzücü bi olay diye yazamadım.Ne diyelim Allah yanlışlara saptırmasın..

5. merakettim
    Ecinni

merakettim Öpözel Üye :*

Beğenileri:
    323
    Ödül Puanları:
    2.230
    Meslek:
    Ne iş olursa yaparım abi
    Yer:
    leşim ANKARA:)
    Banka:
    1.432 ÇTL
    Çok çok teşekkür ederim kelebek1485.Gerçekten de güzel bir konu.Yukarda bahsedilen mektupda anlatılan aldatma olayı kayıplarımızın sadece bir kısmı.Ben interne kafe işletiyorum.İnanın bana müşterilerimizin çoğu (hepsi değil) sohbet odalarında vakit geçiriyorlar.
    Bir insan neden sohbet odalarında boş yere vakit harcar?

Boş vakitleri bol olduğu için:Çevremdeki genç insanların tümü bilgisayar kullanıcısı.Yarısı işsiz ve sorumsuz.Önceden kıraathane varmış,şimdi ise internet kafeler.İllaki kafe olması mühim değil,internet bağlı olsun kafi.İnanın bana içerlerinde çalışma arzusu yok.Hayattan bezmişler sanki.Ekmek evden,su belediyeden,para babadan gül gibi yaşayıp gidiyorlar Atatürk'ün ülkeyi emanet ettiği gençler.Can sıkıntısı,yapacak iş yok.İnternetin bütün nimetlerinden faydalanmak isteyen genç adam dalıyor sohbet sitelerine.Eskiler anlatır;"ben senin yaşındayken torna dükkanı açtım".Ey genç.Senin neyin eksik?Aklın mı?Elin oğlu aya ayak basıyor,sen de fa....ok'a mı,ne...og'a mı?

Büyüklük ettik,zılgıtı çaldık.(Zılgıt:Kızmak)
    Gelelim piskoloji durumuna.

Erkek piskolojisinde,"bütün kadınlar benim" durumu vardır.Bu bir içgüdüdür.Sadece insanlar değil,hayvanlarda da aynı durum söz konusu.Kadına kur yapmak,beğenisini kazanmak erkeklerin aklından her zaman geçer.Hele de eğitim bakımından orta seviye bir ilçede yaşıyorsanız.Erkek kısmı sohbet odalarına "acaba bir hatun düşürebilir miyim?" düşüncesi ile girer.Düşürmek kelimesini yanlış anlamayın sakın.Dolaylı da olsa birazcık yanlış anlayabilirsiniz.İnternet gibi,dünyanın en büyük kadın bulma kurumu varken,sağda solda aramaya ne gerek var?Kadınların piskolojisi hakkında pek yorum yapamayacağım arkadaşlar.Deneme imkanım yok malesef.(Açıkca söylüyorum ki toplam 5 kez sohbete girdiysem,5'inde de bu piskoloji ile girdim.Bu gidişata "dur!" demek için,konuştuğum her karşı cinse "kardeş" lakabını takarım).

İnternette daha kolay:İnternette,normal hayattan daha kolay kız arkadaş bulunabilir.Çünkü,gerçek hayatta kadınların burnu herzaman havada olur.Onlar için önemli olan dış görünüştür.Çünkü ilk bakışda dış görünüş etkilidir.İnternette ise,bir kadınla konuşabilmek için erkeğin burnu havada olması lazım.Kesinlikle her konuda bir yorum yapabilmeli.Gerçekte bu adam,verdiği küçük sözleri bile tutmama gibi bir hastalığı olsa bile,sanal alemin Yusuf Miroğlu'su olur,çıkar.

Şimdilik bukadar isyan-feryat yeter.Düşüncelerinize göre tatışırız;)

6. zemheri

zemheri Usta

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    630
    Meslek:
    öğrenci
    Banka:
    6 ÇTL
    çok haklısınız,gençlerde iş yok artık derler ya her dönem işte o sözün tuttuğu dönem .genelleme yapmayalım tabi ..
    Halbuki Fatih'in istanbulu fethettiği yaşlardayız ama nerde Fatih yürekliler...
    insanları anlamak zor artık herkes yaşanan herşey sahteleşiyor böylece.
    yazık yahu..önceki çeşme başları şimdi pc başlarını aldı..ve dahası neler neler..
    kimi neyi suçlasam bilemedim.insan fıtratı hep kötüye meylediyo..ama bu internet de her zaman başımızda dibimizde..insanları kaldırmalı ayağa ama nası:)

7. LoSt_LoVe

LoSt_LoVe Forum Onuru

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    2.880
    Yer:
    Banka:
    119 ÇTL
    Arkadaşlar o kadar güzel anlatmışsınızki saolun.Merakettim sana ayrıca teşekkür ediyorum.Bir bayan olarak bunun utancını hep duymuşumdur zaten.İşin kötü tarafıda bayanlarda artık bi sevgili bulurum umuduyla internete girmeye başlıyolar.Yapılacak bişe varmı diye soruyorum bazen kendime.Var olmazmı özveri gösterirsek biri yada birileri farkedecektir.Ne kurtarırsak kar değilmidir.

8. Sevgi.2

Sevgi.2 Aktif

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    630
    Yer:
    Ülkemin her karışı
    Banka:
    3 ÇTL
    yorumların hepsi çok güzel ama galiba şu kısım biraz (bence ) hatalı.gerçek hayatta kadınların burnu havada olur,internette tam tersi... Ben olaya şöyle bakarım.Gerçek hayatta ne kadar rol yaparsanız yapın karşınızdaki insan tümünü olmasa bile bir kısmını anlar,sizi doğal yada sevimli bulmaz.Ama nette her türlü uydurmayı yapabilirsiniz.Yakışıklıyım,güzelim,dindarım,değilim gibi.Gerçeği anlama ihtimali sıfır.Ben bir bayan olarak burnu havada olan bayan yada erkek hiç farketmez sevimli olabileceğini ve cezbedici olacağını düşünmüyorum.Nette cazip gelen erkeğin burnunun havada oluşu değil,kendini olmadığı gibi tanıtışıdır bence.Eee bayanlar da anlatıldığı gibi,zeka,para,yakışıklılık,kariyer gibi unsurların bir erkekte bir arada olmasını hiç tuhaf bulmaz ve atlarlar olaya,ta ki gerçeğin şamarını yiyene kadar.Evlenseler bile,ilk tartışmalarında büyük ihtimalle duyacağı ilk cümle "sen iyi bir kadın olsaydın netten tanıştığın biriyle evlenmezdin,kimbilir benden önce kimler geldi,kimler geçti?" olacaktır.
    Ben herkesi biraz daha mantıklı olmaya davet ediyorum.
    Kızlarımız şunu unutmamalı "erkekler kızları ikiye ayırır.Eğlenilecekler,evlenilecekler." Eğlenilecekler artık çoğunlukla kafelerde,nette,evlenilecekler zamanı gelince aynı mahallede,aynı meslekte,hanım hanımcık ailesinin kabul edeceği,saygıya layık,gözü açılmamış,eline el değmemiş kızlar.
    Çok çağ dışı düşündüğümü düşünenler etraflarına bir baksınlar lütfen...(gazete haberlerini de hatırlayın lütfen:Genç kızlık hayallerimle oynadı...gibi Pek yabancı değil değil mi?)

9. LoSt_LoVe

LoSt_LoVe Forum Onuru

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    2.880
    Yer:
    Banka:
    119 ÇTL
    Çağ dışı düşündüğünüzü düşünmüyorum.Bu aynen şuna benziyo.Yuva yıkan kadın erkeği alır ve erkek sonunda onuda aldatır ben haketmedim der.Sen nesinki haketmiyosun.Aynı olay vuku burda.Sen internete tanışmışsın daha ne.Nasıl bir hayal gücüdür bu.Yeni leyla mecnun mu olmak istiyosun yada ferhat ile şirin.

Ben farklıyım farklı yaratıldım bahaneleriyle hayatını karartmaya çalıştığının ne zaman farkına varacaksın.Herşeyede kılıfları hazırdır bide.

Aslında bu konu çok güzel tartışma konusu olur cidden.Yazdıklarım yazacaklarım bitmez bitmeyecek.O yüzden ben umudumu yitirmeyeceğim.Entellektüel (!) olmak adına yapılan bu çalışmalar yerleştirilmeye çalışan bu sisitem bir yerlerden çatlak verecek ve kendi kendini imha edecek.Umud ediyorum.Ve ben umudmu hiç yitirmem.

10. starx

starx Aktif

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    0 ÇTL
    olay şöle yorumlanabilir bence tehlike her yerdedir. siz bu tehlikeyi yaşamak istiyorsanız yolda arabyala giderken de karşıalaşabilrisniz. o noktadan itibaren artık nefisnizle savaştığınız andır. Durum yine siz de biter İnternet bunun için bir bahanedir. yapmak isteyen insan değil internette dünyada kapladığı her alanda yapabilir içindekileri olay bir noktadan itibaren tercih meselesine dönüşür. sonuçta da değerlerineze ne kadar bağlı olduğunuz kaderinizi tayin eder.

Sayfayı Paylaş