1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Çığlık Attıran Fiyat!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mod-53 tarafından 8 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Mod-53

  Mod-53 Uzaklardayım Özel üye

  Katılım:
  16 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.354
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  İŞLETMECİ
  Yer:
  İSTANBUL
  Banka:
  180 ÇTL
  [​IMG]


  Açık artırmaya çıkan Munch'ın 'Çığlık' tablosu, uçuk bir fiyatla açılışa başlayacak.


  Norveçli Ressam Edvard Munch'ın neredeyse 120 yıl önce çizdiği 'Çığlık' herkes tarafından bilinen bir efsane. Dört versiyonu bulunan tablolardan üçü Norveç devletinde korunurken, dördüncü tablo yarın açık artırmaya çıkıyor.

  Müzayedenin yapılacağı New York’taki Sotheby açık artırma için 60 milyon euro (yaklaşık 140 milyon lira) başlangıç fiyatı açıkladı. Uzmanlar şimdiden bir dünya rekoru bekliyor.

  Picasso’nun bir tablosu iki yıl önce 106,5 milyon dolara Jackson Pollock’ın "No. 5" adlı toblosu ise beş yıl önce 140 milyon dolara alıcı bulmuştu. Ancak bu tablolar açık artırmaya çıkmadan satılmıştı.

  Munch’ın 'Çığlık'ı 1895 yılında yaptı. Resmin şu anki sahibi Peter Olsen’ın babası Thomas Olsen, Munch'ın komşusuydu ve tabloyu 1937’de ondan satın aldı.

  MONA LİSA’DAN SONRA EN ÜNLÜ TABLO
  Tabloyu açık artırmaya çıkaran Peter Olsen'ın hedefi Edvard Munch adına bir müze kurmak. Müzayede evinin iddiasına göre 'Çığlık', 'Mona Lisa'dan sonra dünyanın en ünlü tablosu.

  Ekspreyonizmin en güçlü eserlerinden biri olarak kabul edilen 'Çığlık'ta ressam, bağıran ve ellerini başına götüren bir figürü resmediyor. Arka planda yürüyüş yapanlar ve tekneler yer alıyor.

  Norveç’teki müzelerde tutulan 'Çığlık' tablolarından ikisi çalınmış ancak tablolar bulunduklarında büyük hasar görmüştü. Yarın açık artımaya çıkacak olan tablo ise oldukça iyi durumda.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı

  Çığlık..

  KıRMıZı, 4 Temmuz 2011, Paylaşıldığı Yer: Şiir
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  413
 2. BeReNN

  Çığlık

  BeReNN, 24 Temmuz 2011, Paylaşıldığı Yer: CerezSÖZLÜK
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  565
 3. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  560
 4. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  632
 5. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  461
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş