Çikolata, Neredeyse Ölümsüzlüğün Çaresi!

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,022
Beğeniler
6,467
Şehir
Seattle.
#1

Kokusuyla, lezzetiyle birçok kişinin tutkusu olan çikolata, faydalarıyla da uzmanları dahil şaşırtıyor. Tarihi M.Ö. 1000 yıllarına dayanan bu eşsiz lezzet özellikle saf haliyle, içerisine süt veya başka bir katkı karıştırılmadan yendiğinde, deyim yerindeyse şifa deposuna dönüşüyor.Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor.


Çikolata neredeyse ömrünüzü uzatıyor diyebiliriz.

Bazı araştırmalar çikolata yiyenlerin, yemeyenlerden 1 yıl daha uzun yaşadığını söylerken, Kaliforniya Üniversitesi uzmanları her gün az miktarlarda çikolata yemenin kanda pıhtılaşmayı önlediğini savunuyor. Bu da ani kalp krizlerinin önüne geçiyor.

Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor.

Çikolata geçmişten günümüze, özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Kakao, kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatıyor.
Harvard Tıp Akademisi uzmanları, kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair bulgular elde ettiğini savunuyor.

Güçlü dişleri sağlayan florid açısından da zengin olan çikolata, stresle mücadelede faydalı olan potasyumu da içeriyor.

Peter Barham, çikolatanın içinde bulunan bir maddenin uyarıcı etkisi bulunduğunu ve bunun da kişiye kendini iyi hissettirdiğini savunuyor.

Çikolata büyük miktarda bakır da içeriyor.
Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor.

Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinko çikolatada bolca bulunuyor.Çikolata, Bitter Çikolata, Beyaz Çikolata, Pralin nedir?


 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,294
Beğeniler
5,002
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#4
Tabi herşey gibi çikolata tüketimide kararında olmalı. Özellikle diyabet hastaları için dikkat etmesi gereken bir yiyecek. Ziraa kandaki glukoz sevyesini hızlı yükseltme özelliğine sahip.
 

Benzer konular

Top