Cilt Bakımının Sırları

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Cilt tipiniz hangisi?
Cildimizin bakımı ve tedavisi için gerekli malzemeler cilt türümüze bağlıdır. Bu sebeple her şeyden önce cildimizi tanımamız ve cildimize uygun bakım uygulayıp doğru ürünleri kullanmamız gerekiyor. Cildin türü cilt dokusuna rengine ve durumuna göre belirlenir. Koyu esmer buğday sarı beyaz gibi cilt renkleri cildin dokusunu etkiler. Cildin dört dokusu vardır: Yağlı kuru dengeli (normal) ve karma. Cildin durumu diye bahsedilen ise cildin hassas ya da pürüzlü olmasıdır. Bütün bunları göz önünde bulundurarak cildin türüne karar verebilmek için yüzümüzü iyice temizledikten sonra güçlü bir ışıkta bir büyüteçle incelememiz gerekir.


Yağlı Ciltler
Yağ bezlerinin fazla ‘sebum' çıkarması cildimizin yağlı olmasını sağlar. Aşırı sebum salgılanması daha çok koyu renkli ciltlerde görülür. Ancak kimi zaman açık renk bir cilt de bu yüzden soluklaşabilir. Yağlı ciltlerin derileri kaba gözenekleri açıktır ve daima parlar. Bu tip ciltlerde çoğu zaman siyah noktalar sivilceler çıkar akne görülür. Yağlı cilt diğer cilt tiplerine göre daha uzun süre genç kalır daha az çizgilenir genellikle yaş ilerledikçe daha da çok güzelleşir. Ciltten bütün yağı almaya kalkışmak bezlerin daha çok çalışmasına yol açar. Bunun için sadece yüzeydeki yağların alınmasına çalışılarak bezlerin daha fazla çalışmasını önlemek gerekir. Sert sabunlarla losyonlarla cildi temizlemeye kalkışmak çoğu zaman epiderm denilen üst derinin kuruyarak pul pul kabarmasına yol açar.

Karma Ciltler
Yağlı ve kuru arasında kalan ciltler karma ciltlerdir. Bu cilt tipi çoğu kez dengeli normal cilt tipiyle karıştırılır. Oysa dengeli cilt tipinde yüzünüzün her yerindeki nem ve yağ oranı aynıyken karma ciltlerde yağ alın burun ve çene çevresinde yoğunlaşır. T şeklindeki bu hat yağ çıkarır; geri kalan kısım yani yanaklar ve göz çevresi çok kurudur. Bu tip cildin yağlı ve kuru kısımları ayrı ayrı bakım ister. Bu yüzden karma ciltlerin bakımı diğer cilt tiplerine oranla daha zahmetlidir.

Dengeli (Normal) Ciltler
Yağı nemi asidi birbirine uyumlu olan cilt dengeli cilttir. Bu cilt tipi ideal olmakla birlikte az bulunur. Bu tür cildin dokusu çok düzgündür gözenekler hiç belli olmaz. Dokunulduğu zaman ele pürüzsüz gelir; ne ıslak ne de yağlıdır. Yalnız bu tür ciltler kimi zaman özellikle mevsim dönümlerinde kuruma eğilimi gösterirler. Böyle zamanlarda cilde kaybettiği nemi tekrar kazanması için bakım yapmak gerekir.

Kuru Ciltler
Suyun uçması yağ bezlerinin yeterince çalışmaması ve yaşlanma cildin kurumasına neden olur. Bu durum açık ten renkli kadınların %85'inde görülür. Cildin dokusu genellikle düzgündür ve gerginlik hissedilir. Kuru ciltler çabuk çatlar pul pul olur ve soyulur. Genç yaşlarda bile göz ve ağız çevresinde çizgiler kırışıklıklar görülebilir. Bu duruma sebep olan diğer etkenler ise cilt tipine uygun olmayan kozmetikler sert sabunlar güneş rüzgar kaloriferli evler ve havalandırma tertibatları gibi dış etkenlerdir. Kuru cildi korumak için yapılacak en doğru şeylerden biri yüzün neminin uçmasını engelleyerek su kaybını önlemektir. Bu yüzden kuru ciltlerin yağ eksikliğini gidermek için kremlerle takviye gerekir

Cilt Bakımının Sırları
Soğuk kış günlerinde yıpranan cildini doğru bakım yöntemleri ile koruyabilirsin. Birkaç basit uygulama ile sen de güzel ve canlı bir cilde sahip olabilirsin.
 

Benzer konular

Top