Çin'i Vuran 3 Tayfunun Bilançosu: 51 Ölü

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,842
Beğeniler
6,505
Şehir
Seattle.
#1


Çin'de son iki haftada meydana gelen üç ayrı tayfunda 51 kişi hayatını kaybederken, 21 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Çin resmi Xinhua ajansında yer alan haberde, Saola, Damrey ve Haykui tayfunlarının 12 ayrı eyalette 51 kişinin ölmesine yol açtığı belirtildi. 21 kişinin kayıp olmasına sebep olan üç tayfun sonucu ülkede 30 milyondan fazla kişinin hayatının olumsuz etkilendiği kaydedildi.

4 milyondan fazla kişinin tahliye edildiği tayfun felaketleri sonucu, 88 bin evin yıkıldığı, 2,3 milyon hektar ekili alanın zarar gördüğü ifade edildi. Saola, Damrey ve Haykui tayfunları 500 bine yakın evde hasar oluşmasına sebep olurken, doğrudan ekonomik kaybın 65 milyar yuan (yaklaşık 10,24 milyar ABD Doları) olduğu açıklandı.

Çin'in doğu ve güney kıyılarını vuran üç tayfunun neden olduğu yoğun yağış ve şiddetli rüzgarla birlikte ülkede 12 eyalette hayat felç olmuştu. Hava yolu ve tren yolu seferlerinin durma noktasına geldiği Çin'de, metro seferleri aksamış ve on binlerce araç yollarda mahsur kalmıştı. 
Top