Cinsel rüşt yaşı kaçtır ?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Cinsel rüşt yaşı

Cinsel rüşt yaşı, bir kişinin yasal olarak cinsel eylemlerinin bilincinde sayıldığı ve bu eylemlere rıza gösterebildiğinin yasal olarak kabul edildiği en küçük yaştır. Rüşt yaşı, cezai ehliyet yaşı, evlenme yaşı ve seçme yaşı gibi diğer yaş sınırlarından farklı olabilir. Cinsel rüşt yaşı için ülkelere göre yasalar farklılık gösterir: genellikle 15 ile 18 arasında olacak şekilde belirlenmesine karşın, 13'e kadar düşebildiği ve 20'ye kadar çıkabildiği ülkeler bulunmaktadır.

Yasalar
Cinsel rüşt yaşı, cinsel eylemin türüne, eylemde bulunan tarafların cinsiyetlerine ya da yaşça büyük olan tarafın küçüğe karşı bulunduğu konumu suistimal ediyor olması durumu gibi bazı kısıtlamalara ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bazı hukuk sistemlerinde, tek bir cinsel rüşt yaşı belirlenmesindense taraflar arasındaki yaş farkı da göz önüne alınabilir. Bu yasaların ihlal edilmesi durumunda yapılacak suçlamalar, çocukların cinsel istismarından tecavüze kadar çeşitlilik gösterebilmektedir.

Cinsel rüşt yaşının altındaki bir kişiyle cinsel ilişkiye girmek suç sayılmaktadır. Bazı ülkelerde yaş sınırı bulunurken, bazılarında ergenlik sınır kabul edilmekte, bazılarında ise cinsel rüşt yaşı için ayrı bir sınır bulunmayıp, cinsel ilişki için evlilik zorunlu tutulmakta, dolayısıyla evlilik yaşı fiilen cinsel rüşt yaşı olmaktadır. Kimi ülkelerde eşcinsel ilişki için yaş sınırı heteroseksüel için olan yaş sınırından farklıdır. Böyle durumlarda, genellikle eşcinsel ilişki için rüşt yaşı daha yüksek olmakta, kimi ülkelerde ise eşcinsel ilişki tamamen yasaklandığından eşcinsel ilişki için rüşt yaşı bulunmamaktadır.
Avrupa


Avrupa'da cinsel rüşt yaşı​

Avrupa'da cinsel rüşt yaşı ülkelere göre farklılık göstermektedir. İspanya Avrupa'daki en düşük cinsel rüşt yaşına sahipken (13), Malta ve Türkiye Avrupa'daki en yüksek cinsel rüşt yaşına sahiptir (18). Avrupa'da halen reşit erkekler arasında cinsel ilişkiyi yasaklayan tek ülke ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir.

Türkiye


Türkiye'de cinsel rüşt yaşı 18'dir. Türk ceza kanununa göre "Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış" ve "Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar" çocukların cinsel istismarı olarak kabul edilmektedir . 15 yaşından büyük olması hâlinde ise, mağdurun şikâyeti üzerine suç sayılmakta, yaş farkının beşten büyük olması durumunda şikâyet koşulu aranmamaktadır.
 

Benzer konular

Top