1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Cinsel saldırı ve ırza geçme Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve dderya tarafından 6 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.200
  Beğenileri:
  8.003
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  232 ÇTL

  Travma Sonrası Stres Bozukluğu


  Cinsel saldırı ve ırza geçme öncelikle kadının bedenine karşı saldın olduğundan çoğunlukla basit çizik, yara, bere ve çürükten, ezik, kırık, çıkık, şişlik ve kanamaya kadar giden bulgularla karşılaşılır.

  Saldırı sırasında kadınların çoğunda korku, panik ya da hareketsiz donup kalma gibi ruhsal tepkiler ortaya çıkar.

  Saldın olayının hemen ardından kişiye göre şiddeti ve süresi değişen «travma sonrası stres bozukluğu» tablosu görülür. Bu tablo içinde ağrı, bitkinlik, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, zayıflama, uykusuzluk, kaygı, endişe, korku, panik, başkalanyla ilişki kurmaktan kaçınma, kuşku, tedirginlik gibi belirti ve yakınmalar yer alır.

  Saldın olayının yarattığı kaygı, korku, endişe ve güven duygusunun yitirilmesi, kadının başkalarıyla, çevreyle ilişkisini olumsuz yönde etkiler. Kadın evden çıkmaz, işe, çarşıya pazara gitmez, böytece toplumsal yaşamı bozulur.

  Gözlemlerimiz, sözkonusu kadınlara yapılan bütün ruhsal tedavilere, toplumsal destek ve yardımlara karşın «travma sonrası stres bozukluğu» tablosunda yer alan belirti ve yakınmalann bir bölümünün yıllarca sürüp gittiğini göstermiştir.

  Dünyada ve ülkemizde yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı acı gerçek cinsel saldırıya, tecavüze uğrayan insanlar arasında bir buçuk yaşında çocuklardan seksen yaşında kadınlara kadar her yaş diliminde insanların bulunmasıdır.

  Cinsel içerikli saldırının en ilkeli, kabası çocuklara, özellikle aile içinde yapılan cinsel saldırıdır. Bu konu özellikle son beş yıl içinde bütün ülkelerin ve ülkemizin gündeminde yer almaktadır.

  Aile içinde çocuklara, özellikle kız çocuklanna karşı aile bireylerinden birinin ya da birkaçının yaptığı cinsel saldırı karşılığı İngilizcede «sexual abuse of chiidren» terimi kullanılmaktadır. Bu terim dilimize çocuğun cinsel olarak kötü kullanılması, çocuğun cinsel olarak örselenmesi,' çocuğa cinsel bakımdan zarar verme olarak aktarılabilir. Bunlar arasında en uygun olanı çocuğun cinsel olarak örselenmesidir.

  Cinsel örselenme genel olarak çocuğun örselenmesi (child’s abuse) başlığı altında toplanan olayların, olguların bir alt başlığı olarak kabul edilebilir.

  Özcan Köknel, Yaşamın Zaferi
   

Sayfayı Paylaş