Çiyan - Çiyan Hayvanı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Çiyanlar görünüş olarak uzun bedenli ve üzerinde birçok ayağı olan bir haşere türüdür. Çiyan ile kırkayağı birbirine çok karıştırırlar. Çiyan ve kırk ayakta vücutlar bölmeler halindedir. Kırkayakta her bölmede 1 çift ayak bulunurken çıyanda ise her bölmede 2 çift ayak bulunur.

Çiyanlar yeryüzünde birçok bölgede bulunur. Yaşadığı ortama ve beslenmesine bağlı olarak farklı boylarda olurlar. Çıyanlar bazı bölgelerde birkaç cm olurken bazı bölgelerde ise 20 -28 cm olanları da vardır. Çıyanlar üzerindeki ayakların tamamen hepsi zehirli birer ok gibidirler. Çıyanlar dağ, bayır, çayır, çimen ve evlerimizde olmak üzere her ortamı kullanırlar. Bulunduğu ortamda nemli ortamları seçerler. Çıyanlar toprak altında, ağaç kovuğunda, taş diplerinde, çalı çırpı diplerinde, evlerin bodrumunda, evlerin çatılarında ve hatta evlerin içinde bulunurlar. Çıyanlar insanı ısırarak zarar verir. İnsanların besinlerini tüketmediği
için o bakımdan insana sıkıntı vermezler. Çıyanın insana verdiği en büyük zarar sokması ve zehirlemesidir.

Çiyanlar beslenmesinde yakaladıkları börtü böcek ve haşereleri yerler. Bazen fare gibi daha büyük cüsseli hayvanları dahi ısırıp zehirler ve öldürdükten sonra yerler.

Çiyanlar daha çok gece aktif olurlar. Çiyana çıplak elle dokunmak veya insanın çıplak vücudunun herhangi bir kısmına değdiği zaman insanı sokar ve zehirler. Çiyan zehri akrep kadar etkili olmasa da çok etkilidir.

Çiyan sokması durumunda çiyanın ısırdığı yer kızarır, şişer, kaşınır, ve şiddetli acı verir. Çiyan ısırması sonrası mutlaka hekime gidilmeli.

Çıyan soktuğu zaman iştahsızlık, baş dönmesi, mide bulantıları, kusmalar, şiddetli baş ağrıları ve hatta ölümler görülebilir.
Çiyan nedir?
Çiyan haşeresi çok ayaklılardan sarı renkte zehirli bir böcektir.

Çiyan böceği'nin en çok hangi alanlarda görülür?

Çiyan haşereleri en çok bina çevrelerinde görülürler.

Çiyan hangi renktedir?
Çiyan haşereleri kendi popülasyon türlerine göre kahverengi veya turuncu kahverengidirler.

Çiyan büyüklüğü ne kadardır?
Çiyan haşereleri 3 ile 10 cm büyüklüğündedir. Çiyan haşeresinin 17 çift anteni vardır.

Çiyanlar nasıl beslenirler?
Çiyan'lar geceleri örümcek ve böcekleri avlayarak beslenirler.

Çiyan yaşam alanları nerelerdir?
Çiyan'lar rutubetli alanlarda yaşamayı severler.

Çiyan haşereleri en çok hangi zamanlarda görülürler?
Çiyan haşereleri en çok geceleri ortaya çıkarlar.

Kırkayak haşeresi ile çıyan haşeresi arasındaki fark nedir?
Kırkayak haşerelerinin her vücut sagmentinde iki çift ayakları olmasına karşın; çiyan haşerelerinin bir çift ayakları vardır.

Çiyan haşereleri iç alanlarda nerelerde görülürler?
Çiyan haşereleri iç alanlarda süpürgeliklerde, evlerin veya iş yerlerinin kapı ve pencere aralıklarında; süpürgeliklerde, bodrum ve garaj gibi mekanlarda görülürler.

Çiyan haşereleri dış alanlarda nerelerde görülür?
Çiyan haşereleri dış alanlarda toprak teması olan rutubetli ve korumalı alanlarda yaşarlar.

Çıyan haşeresinin ısırık belirtileri nelerdir?
Çiyan haşeresinin ısırdığı alanda bir birine benzeyen iki tane koyu renkte iz görülür ve örümcek ısırığına benzeyen belirtiler görülür.

Çıyan sokmalarında ne yapmak gerekir?
Çiyan haşerelerinin üredikleri kulübeler ve evler boşaltılır. İçerisi ve dışarısı çıyan üzerinde etkili olan kalıcı ve ani etkili ilaçlarla ilaçlanır.

 

Benzer konular

Top