Çocuğun okul korkusu nasıl giderilir?

Mc_ÖRGE

HalaMadrid
Katılım
15 Eyl 2009
Mesajlar
1,654
Beğeniler
84
Şehir
İzmir
#1
Prof.Dr. Kurtman Ersanlı, okula yeni başlayan çocuklarda görülen okul korkusunun giderilmesinde aile desteğinin önemli olduğunu söyledi.Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Bölüm Başkanı Prof.Dr. Kurtman Ersanlı, okula yeni başlayan çocuklarda görülen okul korkusunun giderilmesinde aile desteğinin önemli olduğunu söyledi.

Ersanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okula yeni başlayan bazı çocukların, okula başlamadan önce çok istekli göründüklerini, ancak okul zamanı geldiğinde ise okula gitmek istemediklerini hatırlattı.

Okul korkusu olarak bilinen bu durumun, sıklıkla okula yeni başlayan çocuklarda görüldüğünü ifade eden Ersanlı, ''Ancak daha ileri yaşlarda görülme olasılığı da var. Her sabah okula gitmek için evden çıkmak büyük sorun olur. Çocuk çeşitli bahaneler ile evde kalmak ister. Okula gitmesi konusundaki zorlamalar ise, çocuğun var olan sıkıntısını daha da artırır. Bu nedenle okul korkusunun giderilmesinde aile desteği önemlidir'' dedi.

Okul korkusunun daha çok anaokuluna ve ilköğretim 1. sınıfa giden çocuklarda görüldüğünü ifade eden Ersanlı, şunları söyledi:

''Bazı çocuklar okula gitmek istemeyebiliyor. Okul korkuları oluşuyor. Okula gitmesi konusunda ailesince zorlandığı takdirde mide bulantısı, kusma, ağlama gibi şikayetler gösterebiliyor. Bu dönemlerde çocuklar neşesiz, iştahı kesilip, ödevlere karşı ilgisi azalıyor. Başı, karnı ağrır, midesi bulanır. Bir gün okula gitmek istemediğini bildirir. Neden olarak, öğretmenden korktuğunu ya da arkadaşının kendisini rahatsız ettiğini söylerler. Bu nedenle aileler, çocuğun her ne şekilde olursa olsun okula gitmesi gerektiğini orada birçok yeni arkadaş edinerek oyunlar oynayabileceğini anlatılmalıdır.''

Böyle durumlarda ailelerin çocuğun okula gidiş ve çıkışlarında yanında olması önerisinde bulunan Ersanlı, ''Çocuğa sürekli yanında olduğu hissi aşılanarak güven verilmelidir. Çocuğun okula gitmesi için zorlama yapılmamalıdır. Aksi taktirde ters etki yaparak çocuğun kişiliğinin gelişmesi olumsuz yönde etkilenir''dedi.
 
Top