Çocuğunuzun Psikolojisi Normal mi?

Papatya

Güzel Günler Göreceğiz.
V.I.P
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
23,351
Beğeniler
6,886
Şehir
Seattle.
#1


Anne-babalar ve çocuk arasında zaman zaman zorluklar, sorunlar yaşanabilir. Her yaş grubundan çocuk anne-babasını bazı konularda zorlayabilir ve sorun çıkmaza girebilir. Önemli olan sorunları büyütmeden ve gerçek sorun olup olmadığını anlayarak bir uzmana başvurmak.

Uzman Psikolog Emre Konuk, uzmana danışılmadan kendi süzgecinizden geçirmeniz gerekenleri ve yaşanılan güçlükleri 2'ye ayırıyor...

Çocuğum normal mi?


Birincisi, fazla çaba gerektirmeden zaman içinde yoluna giren zorluklar ve güçlükler, ikincisi ise, olayın ve zorluğun üzerinden çok uzun zaman geçmesine karşın kronik hale gelmiş ve aşılamaz hale gelen zorluklar olduğunu belirtiyor. Birinci duruma örnek olarak, bir yakının ölmesi durumunda arkasından üzülmek ve bunun yasını tutmak verilebilirken, ikinci durumda, sıkıntı makul bir sürede atlatılamamış ve buna bağlı başka sorunları da beraberinde getirmişse gerçek sorun olmuş demektir. Ama yine de, kronik sorun, günlük işlevselliği bozmadığı takdirde terapiste gitmenin şart olmadığını belirten Psi. Konuk, sorunun sorun olması için, uzun süre devam etmesi gerektiğini, kişiye ve çevresine güçlük yaratması gerektiğini ancak o zaman bir uzmana gidilmesi gerektiğini söylüyor.

Neler belirliyor?

İnsan hayatı, 3 ya da 5 ayak üzerine oturur. Aile, iş, sosyal ilişkiler, eğlence ve sağlık. Hayatında sorun olup olmadığını anlamak için yetişkinlerin önce bu yerlere bakması gerektiğini belirten Psi. Konuk, çocuklar için bu durumun aile, arkadaş, akademik performans, sağlık ve eğlence olduğunu belirtiyor. Bu konularda yeterlilik gösteren, sağlıklı, sosyal ilişkilerinde başarılı çocukların yolunda gitmeyen ve sorun yaratan olaylarında aile önce izlemeli ve karar vermelidir. Hayatın normal güçlükleri ya da kronik hale gelmiş sorunları olup olmadığına bakılmalı ve ondan sonra bir uzmana başvurmalıdır. Güçlük yaşanan konularda terapi gerekiyorsa aile ve çocuk birarada terapi görmeli ve olumlu sonuca varmalıdırlar.

 
Top Bottom