Çocuk Bakıcısı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Çocuk Bakıcısı

Okul öncesi eğitim kurumlarında (anaokullarında, çocuk yuvalarında ve kreşlerde) çocukların günlük bakımlarını yapan ve eğitimlerinde eğiticiye yardımcı olan kişidir.

Görevler

Çocukların tuvalet, uyku, yemek gibi günlük faaliyetlerini yapmalarına yardımcı olurken sosyal kuralları öğrenmelerini sağlar, * çocukların el, yüz temizliğini yapar, kirli giysilerini değiştirir, * çocukların yaşlarına uygun, tüm gelişim alanlarına yönelik etkinliklerin uygulanmasında eğiticilere yardımcı olur, * günlük etkinliklerde ihtiyaç duyulan eğitici araçlar, hikaye kitapları, oyuncaklar vb. Eğitim materyallerinin hazırlanmasında eğiticiye yardımcı olur.

Kullanılan alet ve malzemeler

Evcilik oyuncakları, öykü kitapları, resim defteri, - bu yap kartları, büyük ve küçük tahta bloklar, - dolgu hayvan oyuncakları, yapı-inşa oyuncakları, - renkli karton ve elişi kağıtları, resimli kağıtlar, - küçük makas, çeşitli yapıştırıcılar, oyun hamuru, - artık materyaller (düğme, plastik şişeler, kumaşlar, gazoz kapakları vs.).

Mesleğin gerektirdiği özellikler

Çocuk bakıcısı olmak isteyenlerin; - normal düzeyde genel yeteneğe sahip, - çocukları seven, hoşgörülü, - düzgün konuşması olan, - dikkatli, sabırlı, - sorumluluk sahibi, - yaratıcılık yeteneği gelişmiş, - pratik ve hareketli çalışma yapabilecek kimseler olmaları gerekir.

Çalışma ortamu ve koşulları

Çocuk bakıcıları ana okullarında, çocuk kreşlerinde ve yuvalarda görev yaparlar. Bazen evlerde de çocuk bakabilirler. Çalışma ortamı temiz ve oldukça hareketlidir. Çocuk bakıcısı sürekli hareket halinde ve her zaman çok dikkatli olmak zorundadır. Küçük çocukların dilinden anlamak ve onlara şefkatle, sabırla davranabilmek meslekte başarı için ön koşuldur. Çalışma saatleri düzenlidir.

Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin artmasıyla çalışma alanı gelişen bir meslektirkız meslek çocuk lisesi mezunları anaokulu, anasınıfı, yuva ve çocuk kulüplerinde eğiticisi olarak görev yapmaktadırlar. Özel kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünü bitirmiş olma şartı aranmaktadır.

Meslek eğitiminin verildiği yerler

Bu mesleğin eğitimi,anadolu kız meslek/anadolu meslek liseleri, kız meslek /meslek liseleri ve çok programlı liselerin “çocuk gelişimi ve eğitimi” alanında, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okullarında verilmektedir.

Meslek eğitimine giriş koşulları


Anadolu meslek/anadolu kız meslek liseleri “çocuk gelişimi ve eğitimi”alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve orta öğrenim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında başarılı olmak, - kız meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerin “çocuk gelişimi ve eğitimi “alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak, - pratik kız sanat okullarında öğrenim görmek için ilköğretim çağı dışında olmak,kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde öğrenim görmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir

Eğitimin süresi ve İçeriği

Anadolu kız meslek/anadolu meslek liselerinde eğitim süresi bir yıl yabancı dil olmak üzere 4 yıldır. Kız meslek liseleri/meslek liseleri ile çok programlı liselerde 3 yıl, - kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ise 2 yıldır. Anadolu meslek /anadolu kız meslek liseleri,kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “çocuk gelişimi ve eğitimi “alanında öğrenim gören öğrencilere, genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte okutulmaktadır.

Meslekte İlerleme

Kız meslek /meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu kız meslek liselerinin, çocuk gelişimi ve eğitimi alanından mezun olanlar, İşitme engelliler öğretmenliği, görme engelliler öğretmenliği, zihin engelliler öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi ( ev eko. Yo) çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği, anaokulu öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği (açıköğretim) üstün zekalılar öğretmenliği sosyal hizmetler yüsekokulu ayrıca, kız meslek /meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu kız meslek liselerinin, çocuk gelişimi ve eğitimi alanından mezun olanlar, istedikleri takdirde, çocuk gelişimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Bu mesleği pratikten öğrenenler için unvan değişikliği yoluyla yükselmek mümkün değildir. Ancak tecrübe ve yeterliliğe bağlı olarak ücret yükselmesi söz konusudur.

Benzer meslekler:

Kreş-yuva öğretmeni, anasınıfı öğretmeni, çocuk kulübü öğretmeni.

Burs, kredi ve ücret durumu

Kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünde okuyan öğrenciler, işletmelerde beceri eğitimi sırasında, 3308 sayılı çıraklık yasası gereğince asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere ücret alırlar.
 

Benzer konular

Top