Çocuk Felci veya Çocuk Felci Sonrası Sendromu

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Çocuk felci (daha doğru ifade-siyle poliomyelitis) bir viral enfeksiyondur ve beyin ve omuri-liğe saldırabilir. Kalıcı felce ve solunumu kontrol eden kasların felç olmasına bağlı olarak ölüme sebebiyet verir.

Bir zamanlar genç çocuklar arasında çok yaygın olan ve kolaylıkla bulaşan bir hastalık olan çocuk felci 1950′li yıllarda geliştirilen aşısı sayesinde şimdilerde gelişmiş ülkelerde son derece nadir rastlanan bir hastalıktır. Bununla beraber hijyen standartlarının düşük olduğu ve aşılamanın yaygın olmadığı az gelişmiş ülkelerde hâlâ ortaya çıkmaktadır. Az gelişmiş bir ülkeye seyahat edecekseniz aşılanmış olduğu-nuzdan emin olun.

Çocuk felci sonrası sendromu zayıflamış ya da felç olmuş kasla-rının kullanımı tamamen iyileşmiş kişilerde semptomların nadiren tekrar görülmesi durumudur.

Semptomlar

Çocuk felci hastalığının ilk semptomları – baş ağrısı ateş kusma ve boğaz ağrısı – kötü bir grip vakıası ile kolaylıkla karıştırılabilir. Birkaç gün sonra genellikle bacakları ve alt gövdeyi etkileyen adale zayıflığı başlar. Çocuk felcinin en ciddi neticesi solunumu düzenleyen kasları kontrol eden brainstem’in enfeksiyon almasıdır. Eğer solunum durursa ve kişi bir solunum destek cihazına bağlı değilse kişi ölecektir.Tedavi Seçenekleri

Çocuk felci aşısı tüm yaşam boyu bağışıklık sağlamak üzere çocukluk çağında yapılır. Çocuk felci virüsünü öldürebilecek bir ilaç yoktur. Felcin tedavisi hangi kasların etkilendiğine bağlıdır. Felçli kasların hasar görmesi fizik tedavi ile önlenebilir.

Bu suretle felç olmuş yüzde 50′si tamamen iyileşir ve yüzde 25′ten azı ömür boyu felç olur. Doktorlar çocuk felci sonrası sendromunu fizik tedavi ile iyileş-tirmektedir
 
Top