1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Çocuk oyunları---Halka çocuk oyunları

Konusu 'Yaratıcı Drama ve Etkinlikler' forumundadır ve Suskun tarafından 20 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  ÇİFTÇİ ÇUKURA DALDI( şarkılı oyun )
  Çocuklar elele tutuşup bir halka oluştururlar. İçlerinden biri "çiftçi" olarak seçilir. Çiftçi halkanın ortasında durur. Çocuklar bir yandan aşağıda gösterilen sözlerle oyunun şarkısını söylerler bir yandan da sağa yada sola doğru yan yan yürüyerek dönmeye çalışırlar.
  Oyun sırasında "çiftçi hanımını aldı." sözleri söylenirken çiftçi olan çocuk halka içinden bir çocuğu seçer yanına alır. Sözlerin öteki dizelere göre hanım çocuğunu çocuk dadısını dadı köpeğini köpek kedisini kedi sıçanını sıçan da peynirini seçer. Bunlar ilk halkanın içinde ikinci bir halka oluştururlar. Peynir seçilince çocuklar ellerini çırparak şarkının "peynir ortada kaldı" dizesini söylerler ve oyun böylece biter. Oyunun yinelenmesinde "peynir" bu kez "çiftçi" yapılarak ödüllendirilir.

  Çiftçi çukura daldı Haydi peri kızı
  Çiftçi çukura daldı

  Çiftçi hanımını aldı Haydi peri kızı
  Çiftçi hanımını aldı

  Hanım çocuğunu aldı Haydi peri kızı
  Hanım çocuğunu aldı

  Çocuk dadısını aldı Haydi peri kızı
  Çocuk dadısını aldı

  Dadı köpeğini aldı Haydi peri kızı
  Dadı köpeğini aldı

  Köpek kedisini aldı Haydi peri kızı
  Köpek kedisini aldı

  Kedi sıçanını aldı Haydi peri kızı
  Kedi sıçanını aldı

  Sıçan peynirini aldı Haydi peri kızı
  Sıçan peynirini aldı

  Peynir ortada kaldı Haydi peri kızı
  Peynir ortada kaldı ( oyun bitinceye dek bu dize yinelenir.)
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  BÜLBÜL KAFESTE

  Çocuklar el ele tutuşarak bir halka oluştururlar. Bu halka bülbül kafesi olur. Öğretmen çocuklar arasından iki üç "bülbül" seçer. Bülbüller kafes içinde dolaşırlar.
  Oyun sırasında halkadaki çocuklar"bülbül kafeste" sözlerini yineleyerek ve ellerini (halkayı bırakarak ) çırpmaya başlarlar. Bu sırada bülbüller halkadan çıkmaya çalışırlar. Halkadaki çocuklar bülbülleri kafesten dışarı çıkarmamak için ( bülbül nereden çıkmak istiyorsa oradaki çocuklar ) hemen birbirlerinin ellerini tutarlar kafesin açık yerini kapatırlar.
  Kafesten ( arkadaşlarının kolları bacakları arasından ) kaçabilen bülbüller oyunu kazanmış olurlar.


  ************************************

  AMBARA VURDUM BİR TEKME


  Çocuklar el ele tutuşup bir halka oluştururlar. Aşağıdaki sözlerle şarkı söylerken bir yandan sağa yada sola dönerler bir yandan da şarkının sözlerine uygun devinimler yaparlar.

  Ambara vurdum bir tekme ( bir tekme )
  Ambarın kapısı açıldı ( açıldı )
  İnci de boncuk saçıldı ( saçıldı )

  Limonu da böyle keserler ( keserler )
  Suyunu da böyle sıkarlar ( sıkarlar )

  Çamaşırı böyle yıkarlar ( yıkarlar )
  Suyunu da böyle sıkarlar ( sıkarlar )

  Ütüyü de böyle yaparlar ( yaparlar )
  Saçımı da böyle örerler ( örerler )

  Vb. sözlerle oyun sürdürülür…
   
 3. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  KUTU KUTU PENSE

  Çocuklar el ele tutuşur bir halka oluştururlar. Aşağıdaki sözleri şarkısıyla söyleyerek sağa yada sola dönmeye başlarlar. Şarkı içinde adı söylenen çocuk arkasını döner halka içinde dönerek ve şarkı söyleyerek oyunu böylece sürdürür. Bütün çocuklar arkasını dönünce şarkı sözleri "bütün çocuklar önüne dönse" biçiminde söylenir ve çocuklar önlerine dönerler. İstenirse oyun bir kez daha yinelenir.

  Kutu kutu pense
  Elmayı yense
  Arkadaşım Ayşe ( dönmesi istenilen çocuğun adı söylenir.)
  Arkasını dönse  ***********************************
  ASİYE AS


  Çocuklar el ele tutuşarak bir halka oluştururlar. Bir yandan aşağıdaki sözleri ezgisiyle söylerken bir yandan da sağa yada sola doğru yürüyerek dönerler. Yürüme ve şarkı temposu gitgide hızlanır çocuklar koşmaya başlarlar. Şarkının üçüncü dördüncü söylenişinin bitiminde ellerini bırakarak birdenbire yere çömelirler. Çömelirken yere düşen çocuk yanmış olur.
  Asiye as
  Altın tas
  Ayağıma basma
  Tahtaya bas
  Tahta çürük
  Çivi tutmaz
  Asiye büyük
  Kin tutmaz
  GEZEN YÜZÜK

  Uzun bir ipe bir yüzük geçirilir. İpin iki ucu birleştirilerek düğümlenir. Bir ebe seçilir. Çocuklar iki elleriyle ipi dışarıdan tutarak ip çevresinde bir halka oluştururlar. Çocukların elleri ip üzerinde birbirine daha yakın durur.
  Oyun başladığı zaman ebe ortada durur; ipe geçirilmiş yüzük bir çocuğun ipi tutan eli altında saklanır. Halkadaki çocuklar bu yüzüğü ebeye göstermeden birbirlerine aktarırlar. Çoğu kez de ebeyi şaşırtmak için aktarır gibi yaparlar. Bu arada ( yüzük yüzük neredesin acep hangi eldesin ) sözlerini söylerler.
  Ebe yüzüğün kimde olduğunu bulmaya çalışır. Bulabildiğini sandığı an "Durun !" der. Çocuklar dururlar. Ebe yüzüğün kendisinde olduğunu umduğu üç arkadaşına ellerini açmalarını söyler; ( önce birine bulamazsa ikincisine onda da bulamazsa üçüncüsüne "elini aç" demek hakkı vardır.) yüzüğü bulursa ebeliği biter; yüzüğü bulduran çocuk ebe olur.
  Bu oyun yere oturularak da oynanabilir.


  ***********************************
  KEDİ FARE


  Çocuklar el ele tutuşarak bir halka oluştururlar. Çocuklardan ikisi Kedi ve Fare olarak seçilir. Kedi halkanın dışında fare içinde durur. Kedi halkayı geçerek fareyi yakalamaya çalışır. Halkadaki çocuklar fareye ( kollarını kaldırarak ayaklarını açarak ) kaçması için yardımcı olurlar; kediye ise ( kollarını gererek birbirlerine yaklaşarak ) fareyi yakalamasın diye engel olmaya çalışırlar. Bu oyunda fare kolaylıkla halkanın içine-dışına geçebilir. Kedi için içeri ve dışarı geçmede güçlük çıkarılır.
  Kedi fareyi yakalarsa yakalanan fare oyunun yinelenmesinde kedi olur. Yeni fare öteki çocukların arasından seçilir. Oyun böylece devam eder.
   
 4. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  OYUNCAK OYUNU

  Bütün çocuklar bir halka üzerinde sıralanırlar. Birisi ortadadır. Bütün öğrencilere birden altıya kadar numaralar verilir. Sonra öğretmen numaralara isimler verir.
  Örneğin ; 1. ler Bebekler
  2. ler Trenler
  3. ler Toplar
  4. ler Tahta askerler
  5. ler Uçaklar
  6. lar Taksiler.
  Bundan sonra ortadaki oyuncu "Trenler" diye bağırır. Tren olan ikiler geriye doğru bir adım atarak halka etrafında koşarlar ve tekrar yerlerine gelirler. Yerine ilk gelen öğrenci elini yukarıya kaldırır ve ortadaki ile yer değiştirerek ikinci oyunu o başlatır.


  *************************************

  GÜNAYDIN ( BENİMLE GELME )


  Öğrenciler bir halka üzerinde yüzleri merkeze dönük olarak durur. Bir ebe halkanın dışındadır. Halkanın etrafında koşarken hafifçe bir arkadaşına dokunarak "Benimle gelme." der. İki oyuncu ters istikamette koşarlar. Karşılaştıkları zaman birbirlerini eğilerek selamlarlar ve "Günaydın" derler ve boş kalan yeri kapmak için koşularına devam ederler. Boş yeri kapamayan öğrenci ebe olur ve oyunu tekrarlar.

  OYUNCAK KORUYUCUSU

  Öğrenciler yüzleri merkeze dönük olarak bir halka oluştururlar. Dairenin merkezine bir oyuncak veya bir eşya konur. Bir çocuk bunun muhafızıdır. Bu öğrenci elindeki topu halkada bir arkadaşına atar. Halkadakiler topla oyuncağı devirmek isterler. Bunu kim devirirse o muhafız ile yerini değiştirir böylece oyun devam eder.


  ************************************
  BENiMLE GEL


  Bütün öğrenciler bir halka üzerinde yüzleri içe dönük olarak dururlar. Bir kişi dairenin dışındadır. Dışarıdaki oyuncu halkanın etrafında koşmaya başlayınca oyun başlar. Koşan oyuncu bir arkadaşının sırtına hafifçe dokunarak " Benimle gel." der. Dairenin etrafında bir kere koşu arkadaşının yerini almaya çalışır. Vurulan oyuncu arkadaşı kendi yerine gelinceye kadar dokunmaya çalışır. Bunda başarısız olursa ebe olur ve başka birisini koşturur. Eğer arkadaşına yerine gelmeden önce dokunursa kendi yine yerine geçer. Arkadaşı ikinci defa ebe olur.


  ****************************************

  YUVARLANAN TOPTAN KAÇ


  Oyuncular bir halka yaparlar. Ayrılan bir tanesi merkezde durur. Halkadaki çocuklar bir voleybol topunu ortadaki çocuğa doğru yuvarlayarak onu vurmaya çalışırlar. Vuran oyuncu ile vurulan oyuncu yer değiştirerek oyuna devam ed
   
 5. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  TOP ATMA

  Öğrenciler yüzleri ortaya dönük bir halka üzerinde yer alırlar. Ortada elinde voleybol topu ile bir çocuk bulunur. Oyun başlayınca ortada bulunan oyuncu halka üzerindekilere topu iki elle tek elle veya voleyboldaki gibi vuruşlara yaparak atar. Yandaki oyuncular da aynı şekilde topu oradaki oyuncuya atmaya çalışırlar. Öğretmen bir süre sonra ortadaki oyuncuyu değiştirir.  **********************************************

  BAHÇEDEKi midilli


  Çocuklar el ele tutarak bir halka yaparlar. Yüzler ortaya dönüktür. Midilli olan çocuk ortadadır.
  Dairedeki çocuklar ; " Midilli sen bahçemize nasıl girdin ?"
  Midilli ; " İçeriye atladım."
  Dairedeki çocuklar ; "Nasıl çıkacaksın ?"
  Midilli ; " İşte böyle."
  Dedikten sonra Midilli halkadakilerin kolları altından çeşitli denemeler yaparak halka dışına çıkamaya çalışır. Midilli dışarı çıkar çıkmaz halka üzerindeki oyunculardan 34 tanesi koşucu olurlar ve Midilli'yi yakalamaya çalışırlar. Midilliyi ilk yakalayan bir sonraki oyun için Midilli olur.


  *****************************************

  MENDiL DÜŞÜRME


  Bütün öğrenciler el ele tutuşur yüzleri merkeze dönük olarak halka bir yaparlar. Elinde mendil olan bir oyuncu halka etrafında koşmaya başlar. Mendili bir arkadaşının arkasına bırakır koşusuna devam eder. Yakalanmadan arkadaşının yerini almaya çalışır. Arkasına mendil konulan öğrenci mendilin farkına vardığı anda onu alır ve ebenin arkasından kovalar. Eğer kendi yerine kadar arkadaşına dokunamazsa ebe olur. Oyunu tekrarlarlar. Eğer arkadaşına dokunmaya muvaffak olursa kendi yerini alır arkadaşı ikinci kez ebeliğe devam eder *
   
Benzer Konular
 1. Mc_ÖRGE
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.756
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  3.893
 3. coAch
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  3.382
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  735
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş