1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Çocuk Suçları-Çocuklar Niye Suç İşler?

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Suskun tarafından 1 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Çocuk Suçları

  Çocuk Suçları, çocukların yasalarca ya*saklanan eylemlerini kapsar. Çocuk tanımı ül*keden ülkeye farklılık gösterir; çocuğun yetiş*kin sayıldığı yaş 15 ile 18 arasında değişmek*tedir. Böylece, suç işleyen 18 yaşında bir genç bir ülkede çocuk sayılarak çocuk mahkemesinde yargılanırken, başka bir ülkede normal bir ceza mahkemesinde yargılanır.
  Ciddi suçlardan dolayı yargılananların ço*ğu 11 ile 17 yaş arasındadır. Genç suçluların büyük bir bölümü için suçluluk, büyüme süre*ci içindeki bir evre olarak kalmaktadır. Ama bunların küçük bir bölümü de suç işlemeyi ileri yaşlarında sürdürmekte ve sürekli suç işlemeyi bir yaşam biçimine dönüştürmektedir.


  Çocuklar Niye Suç İşler?
  Bu soruya yanıt vermek zordur. Benzer çev*relerden gelen iki çocuk birbirinden oldukça farklı kişiliklere sahip olabilir. Aile geçmişi ya da ailenin toplumsal konumu bir etken ol*makla birlikte, suçluluğun kesin bir nedeni değildir. Bununla birlikte çocuk suçluluğu konusunda yapılan çalışmalar, suç işleyen ço*cukların çoğunun sorunlu ailelerden geldiğini ortaya çıkarmıştır. Aile içi ilişkilerin kötü ol*ması; anne ya da babanın alkollü içkilere aşırı düşkünlüğü; aile büyüklerinin çocuğu evden kaçmaya itecek kadar sert davranması çocukları suç sayılan davranışlara itebilir.
  Toplumsal sınıflar arasındaki farklar da ço*cuk suçlarına yol açan etkenlerdendir. ABD, Avrupa ve Japonya'daki suçlu çocukların ço*ğu yoksul ailelerden gelmektedir. Bu genç insanlar kendilerininkinden çok daha iyi ko*şullarda yaşayan, ev, araba sahibi olan, tatile çıkabilen ve istediklerini satın alabilen insan*ları gördükçe umutsuzluğa kapılabilmekte ve hırsızlık gibi suçları işleyebilmektedir.


  Suçlu Çocuklar
  Suç işleyen çocuklarla ilgilenmek ve onların suçluluğu yaşam biçimi durumuna getirmele*rini engellemek devletin sorumluluğundadır. Suçlu çocukların topluma kazandırılması için çalışma, suçun duyurulduğu ilk yetkili kurum ya da kişiden başlayarak çeşitli düzeylerde ele alınır. Önemsiz sayılabilecek bazı suçlarda polisin uyarısıyla yetinilir. Daha ciddi durumlarda, suç işleyen çocuklar bu tür sorunlarla ilgilenen özel çocuk mahkemelerinde yargı*lanır.
  İlk kez suç işleyen çocukların çoğu ana ba*basının ya da velisinin gözetimine bırakılır. Daha sert önlem alınması gereken durumlar*da ise çocuk bir ıslahevine yerleştirilir. Günü*müzde bu yola yalnızca başka bir seçenek kal*madığı zaman başvurulmaktadır. Çünkü ıslah*evlerinde ve benzeri kurumlarda çocukların suç işlemiş başka çocuklarla birlikte yaşaması ve yeni suç türleri ile karşılaşması gibi sakın*calar vardır. Buralarda bir dayanışma içine gi*ren çocuklar birbirlerinin suç işleme eğilimle*rini artırabilirler. Bu nedenle mahkemeler, mümkün olduğu kadar, daha yumuşak bir yöntem olan gözetim yoluna başvurur.
   

Sayfayı Paylaş