Çocuk ve ergenlerde depresyon belirtileri

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
Çocuk ve Ergen Depresyonunun Belirtileri

Depresif çocuklar kendilerini üzüntülü hissettiklerini canlarının sıkıldığını söyleyebilirler.Ancak çocuklar yetişkinler kadar üzgün görünmeyebilirler.Depresyondaki çocuklar ve ergenler üzgünden çok huzursuz görünürler.

Birden depresyona giren çocuklar hemen fark edilir.Çünkü ruh durumlarında,davranışlarında, çevreyle ilişkilerinde, okul başarılarında ani bir bozulma görülür. Ama yavaş yavaş depresyona girmiş ve uzun süredir depresyonda olan çocuklarda bozulma, sinsi bir seyir takip edeceğinden ortaya çıkan anormal tavır ve davranışlar, çocuğun huyunun kötü ve becerilerinin yetersiz düşük olmasına bağlanabilir.

Suçluluk duyguları,ümitsizlik ve gelecek kaygıları gibi belirtiler çocuklardan çok ergenlerde dikkat çeker.Yaş ilerledikçe hayattan zevk almama, hezeyanlar, zihinsel ve bedensel durgunluk, uyku fazlalığı daha sık görülür.

Çocuk depresyonunda bedensel yakınmalar sık ortaya çıkar.Bilhassa depresyona giren küçük çocukların hemen hepsinde bedensel yakınmalar görülür. Büyük çocuklar ve ergenler bedensel şikayetlerden daha az yakınırlar. Yaş ilerledikçe seyrekleşen diğer şikayetler, işitme halüsinasyonları , üzgün görüntü ve özsaygıda düşüklüktür.
İntihar düşünceleri,konsantre olmama,mutsuzluk ve uykusuzluk hemen her yaşta dikkat çeken depresyon belirtileridir.İntihar düşünceleri her yaşta görülmekle birlikte intihar girişimleri ve intihara bağlı ölümler hemen hemen sadece ergenlerde ortaya çıkar.

Erişkin depresyonunda kilo kaybı sık rastlanan bir depresyon belirtisidir.Çocuk ve ergenlerde kilo kaybından çok yaşa göre beklenen kilonun alınıp alınamadığı üzerinde durulmalıdır.
Okul öncesi dönemde olup depresyona giren çocuklarda gülmeme, oyunlara ve bütün faaliyetlere ilgisizlik belirtileri dikkat çeker. Bu çocuklar kolayca ağlarlar, hemen huzursuzlanırlar. Saldırgandırlar; kendilerine , başkalarına ve eşyaya zarar verirler.

Okul çağındaki bir çocuğun ders başarısında ani bir düşüş varsa ve çocuk akranlarından uzaklaşma eğilimindeyse akla hemen depresyon gelmelidir. Bu çocuklarda huzursuzluk,kavgacılık,münakaşaya yatkınlık gibi belirtiler de olabilir. Okula gitmeyi reddedebilirler. Sıkıntılı, kaygılı, gergin, endişeli olabilirler.

Oğuz Tan'ın Depresyon adlı kitabından
 

Benzer konular

Top