Çocuklar neden şişmanlıyor?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Çocuklar neden şişmanlıyor?

Doğumundan itibaren çocukların büyüme ve gelişmelerin temeli olan yeme-içme faaliyetleri büyük oranda annenin sorumluluğundadır. Yiyecek - içeceklerin seçimi ve satın alımından başlayıp, hazırlanan yemeğin sofraya konmasına kadar geçen süre çocuğunuzun neler yediği kadar önemlidir. Ve bütün bu hazırlık süreçlerinde annenin rolü son derece önemlidir. 12 yaşının altındaki tüm çocuklarda anne ve babalar beslenme konusunda çocuklar tarafından model olarak algılanırlar. Çocukların yüzde 70'i anne ve babaları ile kendi beslenmeleri ve vücut ağırlıkları konusunda bu yaşlarda daha sık konuşur. Bunun yanı sıra ailenin fiziksel aktivite durumu da çocuk tarafından model olarak algılanacak başka bir faktördür. Çocuklar dışarıda geçirdikleri vakte göre daha çok sizlerle yemek yer ve televizyon izlerler. Yemekten hemen sonra televizyon karşısına geçen bir ailede çocuğun dışarı çıkıp top oynamasını beklemeyin. Peki çocuğunuza beslenme konusunda nasıl iyi bir örnek olabilirsiniz?

KAÇ KİLOSUNUZ? Fazla kilolarınız varsa önce siz verin ve bu yönde oluşmuş hatalı beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmek için beslenme danışmalığı alın.

ARA ÖĞÜN ALIŞVERİŞİ: Bol kalorili, şeker içeriği yüksek atıştırmalıklar yerine meyve, süt, meyveli yoğurt gibi yiyecekleri alın ve bu alışverişi birlikte yapın.

PORSİYON KONTROLÜ: Doygunluk hissettiğinde durması gerektiğini mutlaka öğretin. “Tabağındakileri bitirmeyi” öğrettiniz, bu sefer doysa bile tabağındakileri bitirmeye çalıştıkça porsiyonları sürekli olarak büyüyecektir. O nedenle tabağına azar azar yemek koyun.
 

Benzer konular

Top