Çocuklar şımarık doğmaz

Papatya

V.I.P
V.I.P
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
23,328
Beğeniler
6,845
Şehir
Seattle.
#1


Çocuğunuza sonsuz sevgi duymanızdan ve taleplerini yerine getirmek için elinizden geleni yapmanızdan daha doğal bir şey olamaz. Ancak siz verdikçe çocuğunuz daha fazlasını isteyebilir. Sürekli talepkar olan ve size her istediğini yaptıran şımarık çocuk yetiştirmemek için size birkaç önerimiz var.Sınırlarınızı ve limitlerinizi belirleyin ve bunu açıkça çocuğunuza belirtin. Örneğin çocuğunuz bir tane kurabiye istedi, siz ona “tamam bir tane kurabiye yiyebilirsin” derseniz çocuğunuz ikinciyi de isteyebilecektir.

Ancak “bir tane kurabiye veriyorum ama yeni bir tane isteme, sadece bir tane kurabiye yiyebilirsin” derseniz konunun tartışmaya açık olmadığını belirtmiş olursunuz.Koyduğunuz limitlere bağlı kalın. Örneğin banyodan çıkmak istemeyip biraz daha oynamak isteyen çocuğunuza banyo vaktinin dolduğunu ve çıkmanız gerektiğini söylemelisiniz.

Eğer süreyi uzatırsanız her geçen gün daha geç çıkmak isteyecektir. Siz verdikçe her zaman daha fazlasını talep edeceğini unutmayın.

Bir diğer durum da akşam uyumadan önce okunan masal için geçerli olabilir. Her akşam iki masal okuyor olabilirsiniz, çocuğunuz bir tane isteyerek ısrarcı olabilir. Her akşam bir tane daha masal eklerseniz uyku saati sürekli daha da ileriye atılacaktır.İlk talebinde reddedip her akşam sadece iki masal okuyacağınızı söylerseniz çocuğunuz bunu kabullenecek ve bu konuda ısrarcı olmaktan vazgeçecektir.

Bir akşam bu sınırları esnetirseniz her akşam aynı talepte bulunarak uykusunu geciktirmeye çalışabilir. Unutmayın çocuklar hep limitleri zorlayan taraf olacaktır.

Çocuğunuzun bir konuda talebi olduğunda onun sizi ikna etmesini isteyin. Örneğin çocuğunuz henüz yemek yemek istemediğini söylediğinde bu konuda açıklama yapmasını isteyin.

Size “henüz aç olmadığını, biraz oyuncaklarıyla oynadıktan sonra oyuncaklarını toplayarak yemeğini yiyeceğini” söylerse siz de buna izin verebilirsiniz.Çocuklarınıza ev işleri ile ilgili ufak sorumluluklar verebilirsiniz. Çocuğunuz bu sayede sorumluluk almayı öğrenecektir.

Henüz çok küçükse sadece kendi oyuncaklarını toplamasını, yarattığı dağınıklığı temizlemesini istemekle başlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu hayal kırıklığına uğratmaktan korkmamalısınız. Hayatta her zaman her istediğimizi elde edemeyiz.

Çocuğunuzu üzgün görmek sizi ne kadar mutsuz etse de hayatının geri kalanında her zaman her istediğini elde edemeyeceğini öğrenmesi önemlidir.

Pek çok uzman çocukların istediklerini kolayca elde ettiğinde şımardığına inanıyor. Bunu engellemek için çocuğunuza istediği bir şeyi elde etmek için onu hak etmesi gerektiğini öğretmelisiniz.

Örneğin çok istediği bir oyuncağı almadan iyi davranış sergilemesi, yapmasını istemediğiniz şeyleri yapmayı bırakmasını söyleyebilirsiniz.
 
Top Bottom