1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Çocuklara şeker değil dondurma verin

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve Papatya tarafından 22 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  178 ÇTL


  Metabolizmanın yavaşladığı, vücudun kendini tamire aldığı ramazanın ardından aniden değişen yeme düzeni sağlık sorunlarına yol açıyor. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Zehra Büyüktuncer Demirel, “Az az ve sık sık beslenmenin bayram döneminde de mutlaka temel ilke olması gerektiğini söyledi. Demirel, “Ramazan döneminde vücudun enerji depolarının kısıtlanması noktasında uyarılar getirdi. Ama az az sık beslenmek metabolizma hızını da zaman içerisinde artıracak. Bu açıdan da öğün sayısının fazla olması önemlidir” diye konuştu.

  İkramlıklar küçük porsiyon olsun

  Ramazan sonrası en sık karşılaştıkları sorunların başında mide yanmaları, midede ekşimeler, bağırsakların bozulması ve özellikle çocuklarda bağırsakların bozulması sonucu oluşan ishaller olduğunu söyleyen Demirel, çocukları şeker konusunda kısıtlamanın zor olduğunu ancak bu konuda alternatif çözümlerin sağlanabileceğini vurguladı. Miktarına dikkat etmek koşuluyla bayramda çocuklara sütlü tatlılar ya da dondurma verilebileceğini belirten Demirel, “Dondurmanın yanında önerebileceğimiz bir diğer besin de meyveler olabilir. Meyvelerin tüketilmesi diğer zararlı besinlerden çocukları uzak tutmak için çözüm olabilir” şeklinde konuştu. Bayram ziyaretlerinde yemek konusunda fazla ısrarcı olunmasının da düzensiz beslenmede etkisi olduğunu ifade eden Demirel, tatlıları ve diğer yiyeceklerin küçük porsiyonlarda hazırlanarak servis edilmesini önerdiklerini belirtti.

   

Sayfayı Paylaş