Çocuklarda Astımın Belirtileri Nelerdir

Katip

Özel Üye
Özel üye
Katılım
31 Ags 2013
Mesajlar
2,450
Beğeniler
2,518
Şehir
Uzaklarda ...
#1
Çocuklarda Astımın Belirtileri Nelerdir?


Alerji-Astım genetik bir hastalıktır. Anne ya da babada alerji-astım olması durumunda çocukta hastalık çıkma riski %25 iken, hem annede hem babada alerji-astım varsa risk %60-70lere yükselmektedir. Yıl boyu maruz kalınan ev tozu akarı, küf mantarları veya kedi, köpek gibi hayvan döküntüleri gibi ev içi alerji yapıcı maddeler bronşlarda alerjik bir reaksiyona neden olur. Bu alerjik reaksiyon bronşlarda aşırı bir hassasiyet geliştirir. Normal bir insanı etkilemeyecek dış uyaranlar hassas hava yolunda ödeme, şişmeye, kızarıklığa; bu da daralmaya neden olur.

Buna bağlı olarak tekrarlayan öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes almada zorluk yakınmaları gelişir. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ataklar gelişir. Bu atakların tekrarlayıcı nitelikte olması, bronş gevşetici ilaçlarla şikayetlerin düzelmesi, ancak bir süre sonra tekrar atak gelişmesi söz konusudur. Enfeksiyonlar dışında sigara dumanı, nem, küf, her türlü keskin koku (parfüm, deterjan, boya) ve hava kirliliği ile hastalık alevlenmesi görülebilir.

Eforla öksürük çocuk astımı için önemli bir bulgudur, o nedenle anne babalara çocuğunuz koşunca öksürüyorsa mutlaka hava yolu hassasiyeti vardır, bu açıdan bir uzman görüşü alın önerisinde bulunuruz. Yani aile şunlara dikkat etmelidir;

1.Çocukta oyun oynadıktan sonra, koştuktan sonra, egzersiz yaptıktan sonra nefes sıkışması, hışıltı veya öksürük oluyor mu?

2.Öksürük özellikle uyuduktan 1-2 saat sonra veya sabaha karşı oluşuyor mu?

3.Öksürük veya hışıltı nedeniyle gece uyanma oluyor mu?

4. Öksürük balgamın çok zor çıktığı bir öksürük mü?

5.Astım belirtileri tekrarlayıcıdır. Bronş genişletici tedavi ile rahatlama olur. Bu durum sizin çocuğunuz için geçerli mi?

6. Astım belirtileri tetikleyicilerle ortaya çıkar. Keskin koku, sigara içilmesi, kirli havaya çıkılması, soğuk havaya çıkılması, alerjenlerle temas, evde temizlik yapılması gibi tetikleyicilerden herhangi biriyle çocukta öksürük hırıltı gibi belirtiler oluyor mu?

7. Bazı mevsimlerde yakınmalarda artış ortaya çıkması da önemlidir.

8. Çocukta egzema, alerjik nezle gibi diğer alerjik rahatsızlıkların olması söz konusu olabilir. Yine bu duruma da dikkat edilmelidir.

Söz konusu durumlardan biri veya birkaçı söz konusu ise gecikilmeden konunun uzmanına başvurulması uygundur.
 

Benzer konular

Top