Çocuklarda İç Saygı Gelişimi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Çocuklarda İç Saygı Gelişimi

Çocuğa verilen eğitimin özgüven üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteren sayısız çalışma vardır. Sporcuların antrenman programlarının özgüvenleri üzerine ne kadar etkili olduğunu vurgulayan bir çalışma anne babalarında çocuklarını yönlendirmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Sözünü ettiğimiz çalışmada, genel iç saygılarının sezon sonu ölçümlerinde iki grup sporcular arasında belirgin farklılık gözlemlenmiş, fakat iki grubun karşılaştırılan alt örneklerinin iç saygı değerlerinin değişmesi durumunda, belirgin bir farklılık ortaya çıkmıştır. Eğitimli antrenörler, ile çalışan sporcuların iç saygıları belirgin bir artış gösterirken eğitimsiz antrenörler ile çalışan sporcuların iç saygılarında başlangıç noktasından sezon sonuna kadar bir azalmanın olduğu görülmüştür. Bu bilgiler araştırmadan bir önceki yıl başlangıç noktası süresince kontrol antrenörleri ile çalışan 75 ve araştırma antrenörleri ile çalışan 112 çocuktan alınan verilere dayanmaktadır. Ve araştırmanın sonunda iç saygı araçları aynı oyuncular için kullanılmıştır. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında araştırmanın yapıldığı beyzbol sezonunda içsaygıda bazı değişikliklerin olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar genel olarak antrenörlerin eğitilmesi ve özel olarak sporculara verilen pozitif desteklerin sıklığının artırılması küçük beyzbol ligi öğrencilerinin içsaygılarının artırılmasında etkili olmuştur.

Özet olarak şunu söyleyebiliriz ki, çocukların başarılarının övülmesi ve pozitif destek verilmesi çocuklarda özsaygı gelişmesini sağlamaktadır.
 
Top