1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Çocuklarda vitamin eksikliğine dikkat!

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 12 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Çocuklarda vitamin eksikliğine dikkat!


  Büyüme çağında bir çocuğunuz varsa şu üç maddenin eksikliği konusunda dikkatli olmanızı öneririm: Demir, Omega-3 ve D vitamini. Bebek ya da ergen olmaları fark etmiyor, çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişme için bu üç maddenin önemi son yıllarda daha çok ön plana çıkmaya başladı.

  DEMİR NOKSANLIĞINA KARŞI…

  Demir eksikliği problemi çocukların büyüme ve gelişmelerini olumsuz etkileyen önemli ve yaygın bir sorun. Demir noksanlığının “kansızlık” yanında “beyin gelişimi” üzerine de olumsuz etkileri var. Araştırmalara göre neredeyse beş çocuktan biri demir eksikliği yaşıyor. Özellikle gelir durumu düşük ailelerde, sık doğum yapan annelerin çocuklarında bu soruna sık rastlanıyor. Bebek ve çocuk beslenmesi konusundaki hatalar da önemli bir faktör. Çocukların daha fazla demir kazanabilmeleri için demirden zengin yiyeceklere ihtiyacı var. Bu konuda kırmızı et en önemli yiyecek. Et, etli sebze yemekleri, pekmez, yumurta, yoğurt, ceviz, fındık, kuru meyveler de tercih edilmesi gereken besinler.

  D VİTAMİNİ ÇOK ÖNEMLİ…

  D vitamini noksanlığı da önemli bir konu. Oldukça yaygın bir problem olduğu biliniyor. Büyüme ve gelişmeyi ciddi biçimde etkileyen, sadece kas ve kemikleri değil, bağışıklık sistemini, kemik iliği ve gözleri de destekleyen bu vitaminin noksanlığı halinde çocuklar daha sık ve kolay hastalanıyor. Gelişmeleri yavaşlıyor. Bazı hastalıklara karşı riskleri belirgin şekilde artıyor. Son yıllarda farklı merkezlerde yapılan çalışmalar D vitamini eksikliğinin çocuklarda diyabet sıklığını da arttırabileceğini ortaya koydu. D vitamini düşük olan çocukların kanser yönünden de riskleri fazla oluyor. D vitamini az olan çocuklar daha yorgun oluyor. Öğrenmeleri güçleşiyor, dolayısıyla okul başarıları düşüyor.

  OMEGA-3 ŞART!

  Omega-3 yağ asitlerinin çocuk beslenmesindeki önemlerini son 10 yılda çok daha net bir şekilde öğrendik. Bebeklerin daha anne karnındayken bu elzem yağ asitlerine ihtiyaçları var. Bu iki madde (EPA ve DHA bedende üretilemiyor. Dışarıdan hazır alınmaları lazım) özellikle beyin ve gözlerin gelişimi, sinir sisteminin olgunlaşması, pıhtılaşma sisteminin dengeli çalışması için Omega-3 yağlarının varlığı çok önemli.

  Çocuklarınıza D vitamini kazandırmak istiyorsanız bunun en etkili yolu, güneşten daha sık istifade etmelerini sağlamak olmalıdır. İşi daha da çok garantiye almak için beslenme planlarına D vitamini ile zenginleştirilmiş süt ürünleri, kahvaltı gevrekleri, yoğurtlar ve meyve sularını yerleştirebilirsiniz. Ayrıca gerektiğinde kanda D vitamini seviyelerini ölçtürerek D vitamini damlalarından faydalanmanız da mümkün. Tabii ki ölçme ve destek konusuna doktorunuz karar vermeli.

  Çocuklarınıza Omega-3 kazandırmak istediğinizde ise yapacağınız en doğru şey onlara balık yeme alışkanlığı kazandırmak, yağlı balıkları sevdirmektir. Omega-3 desteklerinden faydalanmanız da mümkün. Bu destekleri anne adayları, emziren anneler de kullanabiliyor. Çocuklara da verilebilir. Önemli nokta güvenli, ağır metallerle kirlenmemiş, kaliteli bir ürün kullanmak olmalı. Omega-3 ile zenginleştirilmiş yoğurt, yumurta yedirip, omega-3 katkılı süt içirmeniz de mümkün. Doğal ortamda otlanan hayvanların et, süt ve yumurtalarında daha çok omega-3 olduğunu da unutmamanızı tavsiye ederim. Omega-3 eklenmiş vitamin karışımları ve balık yağı desteklerinden de faydalanabilirsiniz.

  PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  554
 2. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  438
 3. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  610
 4. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  512
 5. Papatya
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  574
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş