1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Common Wealth Ülkeleri

Konusu 'Ülkeler Tarihi' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 3 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.240
  Beğenileri:
  4.873
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.736 ÇTL
  Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı ile dominyon statüsünü kazanmış olan deniz aşırı ülkelerin topluluğuna, resmî olarak 1921 yılından beri verilen ad. İngilizce olarak asıl karşılığı (The British Commonwealth of Nations = Britanya Milletler Topluluğu).
  Britanya İmparatorluğu da bu topluluğun içinde olmakla beraber, üye statüsünü haiz değildir. Bu topluluğun içinde bulunan siyasî birlikler, Birleşik krallıktan başka, giriş sırasına göre, şunlardır:
  Kanada Dominyonu,
  Avusturalya Convmonwealthı,
  Yeni Zelanda,
  Güney Afrika Birliği,
  Hindistan Cumhuriyeti,
  Pakistan Cumhuriyeti,
  Seylân,
  Britanya Milletler Topluluğuna bağlı bulunan bu siyasî birliklerden Kanada, Avustralya, Güney Afrika Birliği, Hindistan ve Pakistan aynı zamanda federal birer devlettirler. Önceleri statüleri birer dominyon olan Birmanya ile İrlanda, 1948 ve 1949 yıllarında bu topluluktan çıkarak ayrı birer bağımsız devlet olmuşlardır.

  Britanya Milletler Topluluğuna meydana getiren bu siyasî birlikler, birlik kuvvetinin ve tesanütün verdiği fayda ve karşılıklı menfaat prensibi üzerine kurulmuştur. Bir federasyon olmadığı için, federal anayasası, federal hükümet merkezi, müşterek kanunları yoktur. Bu topluluğun istikbali, sadece bu müşterek menfaatlerin devamına ve kar şılıklı istifadenin derecesine bağlı bulunmaktadır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  3.803
 2. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  27.032
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.818
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  877
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  756
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş