Çörek Otu Yağı Zayıflatırmı

Paradoks ~

... Elif ...
Katılım
6 Eyl 2011
Mesajlar
5,208
Beğeniler
70
Şehir
Konya
#1
Çörek Otu Yağı Zayıflatırmı


Çörek otu: Yıllık otsu bir bitkidir, tohumlarından çoğalır. Kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemine kadar su ister daha sonra sulanmaz. Tohumları haşhaş bitkisinde olduğu gibi kozalak (Kapsül) içerisinde olgunlaşır. Tohumları 2–3 mm boyunda 3 yüzeyli mat olmayan siyah renklidir.
Çörek otunun ve çörek otundan elde edilen çörek otu yağının zayıflatıcı etkisi vardır. Bir çok diyetisyen zayıflama kürlerinde çörek otu yağından faydalanmaktadır.
Ournal of Clinical Psychology in Medical Setting Dergisinde bilim adamlarının karbontetraklorid ile deneysel olarak toksisite oluşturulan farelerin çörekotu yağıyla beslendikleri takdirde bitki yağının anti oksidan etki göstererek denek hayvanlarının toksin etkilerden korunduğuna yer vermiştir. Drug and Chemical Toxicology Dergisinde benzer bir araştırmaya; yani çörek otu yağında anti oksidan maddelerin bulunduğuna yer vermiştir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur.

"Şu 'çörek otu'nu kullanmaya devam edin, çünkü onda ölümden başka her hastalığa şifa vardır."
Sünen-i İbn-i Mace, C.9. H.no:3447

Hadis-i şeriftede çörek otunun faydalı bir bitki olduğu belirtilmiştir. Ancak sağlıklı zayıflamayı bir uzman kontrolünde yapmak daha iyidir.
 

Benzer konular

Top