1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Cumhuriyet Devri gayrı müslim vekiller

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 3 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL

  Cumhuriyet Devri gayrı müslim vekiller

  RUM ERMENİ VE YAHUDİ ASILLI MİLLETVEKİLLERİ. CUMHURİYET DÖNEMİNDE HANGİ RUM HANGİ ERMENİ VE HANGİ YAHUDİ VEKİL OLMUŞ…

  VASİL KONOS İstanbul millet vekili 1880 Seskovik doğumlu Kostaoğlu Vasil Konos istanbuldan millet vekili seçilmiştir..

  Besim Atalayın anılarında anlattığı Yunan işgalinde Uşakta zulüm makinesi yunan subayı KOSTA.’nın oğludur..


  Daha sonra bilinmeyen bir nedenle patrikhane ile arası açılınca millet vekilliğinden istifa etmek zorunda kalmıştır..

  NİKOLA FAKAÇELLİ KOSTOSUN istifasından sonra yerine seçilen İstanbul milletvekili olarak parlamentoya girmiş. Ve patrikhane ilede iyi geçinmesi sayesinde ararlında bir sorun yaşanmamıştır..

  BERÇ TÜRKER KERESTİCİ: Afyonkarahisar milletvekili olarak 1935 yılında millet vekili seçilmiştir..Berç Türker bu dönemde Osmanlı bankası nakdiye müdürlüğünü de ifa etmiştir..1925 yılında Erganinin Piran köyünde patlak veren şeyh Sait isyanının planlayıcısı Seyit Abdülkadirin İngilizlerle olan görüşmesinden ve kürdistanın kurulması için istenilen 100 altının geldiğini bildirerek verilen çekin karşılığını öğrenmek istemesi ile yakalanmasını sağlamıştır..

  İlerde bu konuya daha uzun zaman ayıracağız…

  BAYAN ÖNİZ BAHA beşinci dönem Diyarbakır millet vekili olarak atama yolu ile milletvekili olmuştur.. Rum kökenlidir… Şanlı dönme ismet paşamız tarafından 8 Şubat 1935 de kontenjandan milletvekili yapılmıştır…

  Ve kendisini çok sevdirmiş. O günkü TBMM’nin vekillerinden bazılarının takdirini kazanmıştır…

  Oğlunun arkadaşı ile kaçamak yaparken 2 Kasım 1950’de sekteyi kalpten gitmiştir…

  BAHİRE BEDİZ MOROVA: Konya milletvekili olarak Yahudi kökenlidir. Boluda orta mekte resim öğretmenliği arkasından belediye meclis üyeliği 1935 yılında millet vekilliği..

  TAPTAS NİKOLA: Ankara millet vekili 1877 İstanbul doğumlu Tanas oğlu Taptas 1935 yılı millet vekili olmuştur..

  İnönü Dönmesinin özel doktoru olarak mecliste kalmıştır..Burada bir parantez açarsak arada bizde dahil çok kişi Atatürk’ün doktorlar tarafında yavaş yavaş zehirlendiği söylenir bu 1983 mason toplantısının bildirgesinde de yer almaktadır.. İsmetle ata arasındaki sürtüşme ve ismetin ataya karşı olan kıskançlık ve çekemezliği de bunun için katarsak atanın ölümünden ismet İnönü’yü de sorumlu tutmak lazımdır..

  MİHAİL KAYAOPLU: Ankara Millet vekili olarak 28 şubat 1943 günü mazbatasını alarak ismet paşanın yanında yer almıştır.. Hukuk fakültesi muzunu ve avukatlık yapar. Ürgüplü çömlekçinin oğlu olan Mihail. O bölgede yaşayan Hıristiyan azınlıkların her tür yardımına koşmuştur..

  ABRAVAYA MARMARALI Niğde millet vekili olarak 1935 şubatında İzmirli Anne Rum baba Yahudi Abravaya Niğde millet vekili olmuştur.. Buda ihanette diğerlerinden farklı olmamıştır..

  İSTİMAT ZİHNİ ÖZDAMAR
  Eskişehir millet vekildir.. 1879 da bodrumlu Rum yorgodan doğan İstimat Zihni 10 yıl millet vekilliği yapmıştır..

  AVRAMGALANTİ BODRUMLU Niğde millet vekili olarak 28 şubat 1943 yılına rastlamaktadır.. Rum veya Yahudi değil Türk asıllı Hıristiyan’dır..

  SALAMON ADATO İstanbul millet vekili olarak sekizinci ve dokuzuncu dönemlerde İstanbul millet vekili olarak görev yapmıştır..Türkiye’de Mason localarını hizmet etmiştir…

  AHİLYA MOSHOS İstanbul millet vekilidir. İşgal yıllarında tük mahkemelerinde hakimlik yapmış ve sudan bahanelerleTürkleri mahkum etmiş, her tür cezayı reva görmüştür.. Daha sonraları avukatlık yapmaya başlamıştır…

  1950 mayısında seçilerek parlamentoya girmiştir.. Rum kökenlidir..

  HANRİ SORİANA İstanbul millet vekili 2 mayıs 1954 seçimlerinde demokrat Partiden.. Rodos’ta kurduğu mason localarını Türkiye’ye taşıyarak bu ülkede onarılmaz yaraların açılmasına neden olmuştur.. Yahudi kökenlidir..

  ZAKER TARVER İstanbul millet vekili 1894 Eğin Kemaliye doğumlu Ermeni cemaatinden Röntgen mütehassısıdır..

  10 ve 11 dönemler 1960 a kadar Menderesin demokrat partisinden millet vekilliği yapmıştır.. 1960 da yassı adada tutuklu iken kap sekteyi kalpten terk dünya eylemiştir..

  MIGIRDIÇ ŞELLEFYAN İŞTE BU ÖNEMLİ BİR İSİM VE YAKIN TARİHİMİZİN ÇOK YAKINDAN BİLİNEN İSMİ..(Adapazarlı Kirkor’un oğlu mıgırdıç şellefyan) Yahya demirel’in ortağı --Tercüman gazetesinin İlk sahibi---

  1957 de demokrat parti millet vekili olarak meclise girdi..

  Ülkeden çok büyük paraları yurt dışına kaçırmıştır.. kaçırdığı paralarla asalayı destekleyip bir çok diplomatımızın katledilmesine sebep olmuştur..

  ŞİMDİ KIVIRTMADAN İMA ANLAYAN ANLASIN DİYE DÜŞÜNMEDEN SORMALIYIM DEMİREL VE ŞELEFYANLA İŞ YAPAN DİĞER ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR KATLEDİLEN DİPLOMATLARIN KANLARI SİZİNDE ELİNİZE BULAŞMADIMI..

  HİRİSTAKİ YOANNİDİS.
  İstanbul millet vekili koço oğlu 1916 İstanbul doğumlu Rum kökenlidir… Kilise sevdalısıdır.. bütün dalaverelerin Türk aleyhine hazırlanan tezgahların kiliselerde döndüğünü ülkeye verilecek her türden zararın kiliselerde yapıldığını düşününce, bu adamın Türk halkına nasıl hizmet edeceğini veya nasıl tarafsız davranacağını düşünebilirmisiniz..

  ALEKSANDROS HACOPULOS İstanbul millet vekili Fener rum okulu müdürüdür okulda yetiştirdiği talebeleri Kıbrıs meselesinde Enosisi için Yunanistan’a büyük destek vermişlerdir..

  İSAK ALTABEV İstanbul milletvekili 1957 de Demokrat partiden meclise girmiştir.. Yahudi kökenlidir.. İsrail ile kurulduktan sonra ilişkiler bu adamla başlamıştır..

  YUSUF SALMAN İstanbul millet vekili olarak 27 ekim 1957 de TCBMM lisine girmiştir. Yahudi kökenlidir.. ve Masondur…

  KALUDİ RASKARİ Avuat din adamı Fener rum patrikhanesinde görevli ve GÜRSELİN KURUCU MECLİS ÜYESİ BAŞKAN YARDIMCISI.

  EROL DİLEK Gürselin Kurucu meclis üyesi devlet başkanı yardımcısı.ve yassıada mahkemesinin arka planda yargıcı.. Yahudi kökenli..

  BERÇ SAHAK TURAN
  İstanbul senatörü Maraşlı yervantın oğlu 61-64 yılalrında cumhuriyet senatosunda temsilci olarak görev yapmıştır.. mimar olamsından dolayı devletin büyük ihaleleri bunun emrine ve bunun imasına verilmiştir..

  CEFİ KAHMİ İstanbul millet vekili Yahudi asıllı Özer çilleri mason teşkiltı ile tanıştıran ve locaya sakan kişi millet vekilliği ilede hade vefa arz edilmiştir..

  1960 İhtilaline gelindiğinde ülke için bazı önemli kararların alınacağı düşünülmüşse de. Bu hesaplarında yanlış olduğu görülmüştür..

  İçişleri bakanlığı binasında bulunan CİA görevlilerinin Albay Alpaslan Türkeşin emri ile oradan tahliye edilmesinden sonra. Çanlar farklı çalmaya başlamış. Kısa bir süre sonrada Türkeş ve arkadaşları yurt dışına sürgüne gönderilmiştir..

  Bunun akabinde birkaç bin gayrimüslimin temsilcisi devlet başkanı yardımcısı olarak kurucu meclise oy birliği ile kabul edilmiştir.


  Mıgırdıç Sellefyan
  1914-1987 Adapazarı doğumlu
  Baba adı:Kirkor

  Hayatı boyunca çeşitli Ermeni Dernek ve kuruluşlarında çalıştı onlara destek verdi.Ermeni beyaz kadın pazarlamacısı Zurnik ten aldığı kadınları Avrupa nın ve Türkiye nin tanınmış siyasetçilerine satarak büyük para ve şöyret kazandı.1957 de 11. Dönem seçimlerinde İstanbul dan Demokrat Parti Millet vekili seçildi.Millet vekili olduktan sonra iş hayatının da tüm kapıları ona açıldı.
  Tercuman gazetesine ortak oldu.
  Türkiyenin ilk hayali ihracatsı olarak tanınır.İş ortağı ise çok tanıdık biridir.Demirelin yeğeni Yahya Demirel.Yahya ile Sunta ,mobilya Hayali ihracatçılığına imza attılar.
  Sellefyan ın icraatları bununlada kalmadı teneke kaçakçılığı,Gaziantep havalimanı yolsuzluğu(Parasını peşin aldığı halde iflas gerekçesiyle işi yapmamıştır.
  Demir kaçakçılığından yakalandı.1970 de müthiş servetiyle Abd ye kaçtı.Nitekim Amerikada Asala nın kuruluş ve gelişmesine katkılar yapmıştır.Asala nın işlediği ilk cinayette parmağı vardır.Bu ilk cinayet te Türkiye nin Los Angelos başkonsolosu Mehmet Baydar ve yardımcısı Bahadır Demir bir restoran da şehit edildiler.Bu işi Şellefyan ın yönlendirdiği adaşı Mıgırdıç Yanıkyan yapmıştı.
  Demirel in yakın dostu ve akıl hocası olduğu iddia edilir.Demirel’ başbakan olduğu dönemde dahi Süleyman diye hitap ederdi.
  Türk devletinin bütünlüğüne verdiği zarar çok büyüktür.Bir çok masum diplomatımızın kanına eli bulaşmıştır.


  Tarkan Suçıkar ​
   

Sayfayı Paylaş