1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Dağ yürümezse abdal yürür atasözü ve açıklaması

Konusu 'Atasözleri ve Anlamları' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 24 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Dağ yürümezse abdal yürür atasözü ve açıklaması
  (Abdal:
  Gezginci derviş)
  Bir işin olması için büyük insanların himmet ve yardımı gerekiyorsa iş sahibinin o kişiyi harekete geçirmesi, gerekli bağlantıyı kurması gerekir. Büyük insanların işleri başlarından aşkın olur. Ayrıca bu kişilerde tenezzül de pek görülmez. Bu durumda bir işin gördürülmesi için ayaklarına varıp ilgilenmelerini sağlayacak alçakgönüllülüğün gösterilmesi gerekir. Ancak bu ayağına varma, asla yaltaklanma edasıyla veya onur kırıcı bir şekilde yapılmamalıdır.
  Eğer işimizi uzaktan kumanda yoluyla hâlledemiyorsak, işin başına varıp öyle halletmemiz gerekir. Hikâyeye göre henüz ermemiş bir derviş keramet göstermek için halkı başına toplamış. Sonra da karşıdaki dağı göstererek: "Ey dağ, yürü!" demiş. Dağda hiç kıpırdanma yok. Derviş etrafına bakmış. Hem mahcup olmuş ve hem de halkın bu şarlatanlığa öfkelendiğini görmüş. Oradan bir an önce uzaklaşmak gerektiğini düşünerek: Dağ yürümezse, abdal yürür, diyerek usulca uzaklaşmış. Gerçekleşmesi istenen bir gaye uğrunda gerekenin yapılması için fedakârlıkta bulunmayı tavsiye için söylenir.
   

Sayfayı Paylaş