Dağdan İnenlere 5bin Lira

Katılım
31 Ekm 2009
Mesajlar
495
Beğeniler
3
Yaş
36
Şehir
Ankara
#1
Demokratik açılım kapsamında dağdan inen teröristlere ekonomik yardım yapılacak.


Ak Parti Hükümeti'nin, “Demokratik Açılım” kapsamında boşaltmaya hazırlandığı, 11 bin kişinin yaşadığı Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nın tahliye planı netlik kazanmaya başladı.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Mahmur'un Kampı'nın boşaltılması sürecinde Türkiye'ye gelecek olan binlerce kişinin, sosyal yaşama entegrasyonun ekonomik boyutu belirginleşiyor. Eve dönecekler için iki kanallı yardım sistemi işletilecek. Hükümetin planladığı destek paketinin ilki, Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında gündeme gelecek. Hükümet, Türkiye'ye giriş yapan her aileye SRAP yoluyla 5 bin TL'ye kadar maddi yardım yapılmasını düşünüyor.

TERÖR TAZMİNATINDAN FAYDALANMA YOLU

İkinci kanal ise kamuoyunda “Terör Tazminatı” olarak bilinen “5233 sayılı yasa” üzerinden olacak. Terör eylemleri veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle oluşan maddi zararların tazminini öngören yasa, köylerine geri dönecek ailelere “evlerini yaptırma, eski tarlalarını kullanma” imkanı gibi olanaklar sunacak.

Köyünün boşaltılması nedeniyle Türkiye'yi terk ederek Kuzey Irak'a yerleşen ailelerin, Mahmur Kampı'nda bulundukları sürede uğradıkları maddi kayıplar “Terör Tazminatı” adı altında karşılanabilecek. Buna göre, Mahmur'a yerleşen ailelere, tarlalarından ekin alamadıkları süre dikkate alınarak hesaplanacak miktarda tazminat verilecek. Ayrıca yıkılan evlerin onarımı veya yeniden yapılması konusunda da ailelere tazminat ödenebilecek.
Türkiye'ye dönüş yapacaklardan askerlik çağında olanlara ise “en az bir yıl askere alınmayacakları” güvencesi verilecek. Bu kişiler kendilerine tanınan süre içinde yeni düzenlerini kuracaklar ve daha sonra askerlik yapacaklar.

KAMPTA DOĞANA VATANDAŞLIK STATÜSÜ

Türkiyeli mültecilerin Mahmur Kampı'nda doğan çocuklarına, “TC vatandaşlığı” statüsü sağlanacak. Mahmur Kampı'nda Türk vatandaşlarıyla evlenen yabancı uyruklular ile bu evlilikten doğan çocuklar da, Türk vatandaşlığına alınacaklar.

Hükümet, Kürt açılımı sürecinde üniversitelerde açılan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinin yanı sıra, Kürt dili ve kültürü üzerine araştırmalar yapmak üzere iki büyük kentte Kürdoloji Enstitüleri de açılmasını istiyor.
Enstitülerin, Güneydoğu'daki üniversitelerden ziyade Ankara ve İstanbul'da kurulmasını planlayan hükümet, Ankara ve İstanbul'daki bazı üniversitelerle temas kurarak zemin yokluyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Dicle Üniversitesi'nin senato kararı aldıktan sonra Kürdoloji Enstitüsü kurulması için teklifte bulunmasını da istedi. YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç; Kürdoloji Enstitüsü açmak üzere başvuruda bulunan Dicle Üniversitesi'nin yazılı talebini reddetmediklerini, usulüne uygun teklif yapmak üzere iade ettiklerini açıkladı.
 
Katılım
31 Ekm 2009
Mesajlar
495
Beğeniler
3
Yaş
36
Şehir
Ankara
#2
Bu nasıl iş nasıl düzen böyle. Yıllarca mücadele sonucu şehit düşen Mehmetçiklerimizin ailelerine bile bu yardım yapılmazken tebrik eder gibi şu yapılana bakın. Adam parayı alınca olay biticek sanki, parasını alır tekrar çıkar dağa. Zararlarının tazminatıymış, peki şu saate kadar olan ve şu saatten sonra bizim zararlarımızın tazminatını kim ödeyecek?
 

zevzek

zevzek®
Özel üye
Katılım
21 Ags 2009
Mesajlar
595
Beğeniler
10
Yaş
103
Şehir
istanbul
#3
BAKAN ATALAY, "MAHMUR KAMPINDAN GELECEKLERE 5 BİN TL YARDIM YAPILACAĞI" HABERLERİYLE İLGİLİ OLARAK, "HİÇ ÖYLE BİR ŞEY YOK"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Mahmur
kampından geleceklere 5 bin TL yardım yapılacağı'' yönündeki haberlerin ''yalan''
olduğunu bildirdi.
MYK toplantısı için AK Parti Genel Merkezi'ne gelen Atalay, ''Mahmur
kampından geleceklere 5 bin TL yardım yapılacağı'' haberleriyle ilgili olarak,
''Hiç öyle bir şey yok. Hepsi yalan haberler'' dedi.
AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç da aynı yöndeki sorulara, ''Sayın
Başbakan ve İçişleri Bakanı'ndan duymadığınız hiçbir şeye itibar etmemenizi rica
ediyorum'' yanıtını verdi.
Hükümette son günlerde kamuoyuna yansıtılmaya çalışılan süreçle ilgili
konularla ilgili herhangi bir çalışmanın bulunmadığını ifade eden Kılıç,
''Konuyla ilgili kamuoyunun kafasını karıştırmaya ya da hükümetin gündeminde
olmayan konuların tartıştırmaya yönelik, dezenformasyon amaçlı yaklaşımlara
itibar etmeyin'' diye konuştu.
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da resmi açıklamalara itibar
edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Bozdağ, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkındaki
soruşturmayla ilgili soru üzerine, ''Şu anda bilgim yok, bilgi sahibi olunca
değerlendirme yaparım'' dedi.

AA


(09/11/2009 - 15:46:24)
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#4
Şu an herhangi bir terör örgütüne uye olmakla suçlandıkları için tutuklu olanlar var. Tutuklu olarak yargılanma süreci devam ederken bu nasıl iş ki şehit ve şehit ailelerine küfreder gibi onbinlerce cana kıymış eli kanlı termör grubu üyesi olmank bu şekilde ödüllendiriliyor.
 

Benzer konular

Top