Dağılan Tesbih

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Sivas Kongresinden 10 gün sonra;ABD Generali J.G.Harbord ve beraberindeki heyet Sivas’ageldi.ABD li heyet,ABD Başkanı Wilson’un emriyle,Manda konusunda ABD menfaetlerini incelemek ve oradan da Ermenistan da görüşmeler yapmak üzere görevlendirilmişti.Asıl amaç ise,Türk Milli hareketinin gücünü nereden aldığını sorgulamak ve Türk Milli hareketenin önderiyle görüşülmek üzere Sivas a gelinmişti.

Türk Kurtuluş hareketinin önderi Gazi Mustafa Kemal;sıtma rahatsızlığı ve yorgunluğuna rağmen,Amerikalılarla üç saate yakın görüşme yaptı.
M. Kemal ,öncelikle ABD heyet başkanına ve beraberindekilere;öncelikle,Amerikanın otoritesni ve Türkiye nin işlerine karışmasını kesinlikle kabul etmeyeceğini ,başında bulunduğu Türk kurtuluş hareketinin,her ırk ve dinden insana saygılıolduğunu,ancak şu anda Vatan topraklarını işgal eden tüm ırklara karşı da,Vatan ı kurtarmaya kararlı olduğunu açıkladı.

ABD heyetin de olan,İngiliz diblomat ve yazar Lord Kinross bu görüşmeyi şöyle anlatıyor.

“ABD li general J.G.Harbord,peki ne yapacaksınız diye Mustafa Kemal’e soruyor.Konuşmalar sürerken,ince parmakları arasında sinirli sinirli çevirdiği tespihini;Mustafa Kemal aniden siciminden kopardı.Tespih taneleri etrafa saçıldı.Mustafa Kemal eğilerek tespih tanelerini tek tek topladı ve bu hareketinin Generalin sorusuna yanıt olduğunu söyledi.

ABD heyeti şaşkınlıkla nasıl deyince,-Ülkenin dağıtılmış parçalarını teker teker bir araya getireceğini,tüm iç ve dış düşmanlardan temizleyeceğini ve bağımsız bir TÜRK Devleti kuracağını söyledi.ABD li general Harbord,bu tür bir umudun ne mantığa ve nede askeri gerçeklere uymadığını ve bir milletin intiharı olduğunu söyledi.Mustafa Kemal;söylediğiniz doğrudur general.İçinde bulunduğumuz bu durum ve bizim yapmak istediğimiz,ne askerlik ve nede başka bir açıdan açıklanamaz.Ancak her şeyerağmen,Vatanı kurtarmak ve bağımsız bir TÜRK Devlati için bunu yapacağız.

……Ve,avucunun ayası açık bir şekilde elini masaya koydu.Açık avucunu göstererek,başaramazsak bir kuş gibi düşmanın avucunun içine düşeceğiz ve aşağılık,şerefsiz bir yaşama katlanacağımız yerde(bu arada parmaklarını yavaş yavaş kapatıyordu)Atalarımızın torunları olarak,dövüşe dövüşe ölümü seçeceğiz diyerek elini yumruk yapıyor.

ABD li general,ya başaramazsanız diye ısrar eder.Mustafa Kemal

“Bir millet,varlığını istikalini sağlamak için tüm harekat ve fedakarlığ yaptıktan sonra başarılı olur.Ya başaramazsa demek,o milleti ölü saymak demektir.Millet yaşıyor,öyle ise millet yaşadıkca başarısızlık söz konusu olmayacaktır.”


[ALINTI]
 
Top