1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Daha Az Uykuyla Nasıl Yetinilir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 12 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.317
  Beğenileri:
  8.716
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.616 ÇTL
  ABD, Kaliforniya Üniversitesi’nden nöroloji profesörü Ying-Hui Fu başkanlığında bir ekip, uykuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yaparken, gece sadece altı saat uyuyan ve yorgunluk hissetmeyen bir kadın ve kızında bir genin değişime uğradığını gördü. Ekip kadın ve kızının yaşamları boyunca diğer çoğu insandan daha az uykuya ihtiyaç duyduğunu saptadı. Uyku evrelerini düzenlemesiyle tanınan DEC2 adlı gen üzerinde yapılan analizler, bu kişilerdeki genin değişime uğradığını gösterdi.

  Araştırmacılar, bu hipotezlerini doğrulamak için değişime uğramış bu geni farelere verdi ve farelerin uykularını gözlemledi. Prof. Fu, gözlemleri sonucunda farelerin daha az uyuduğunu ve uykudan yoksun kaldıklarında da bunu daha az telafi etmeye ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Fu, farelerdeki bu durumun, az uyku sendromuna bağlı diğer davranışların veya psikolojik durumların bulunup bulunmadığını daha açık bir şekilde araştırma olanağını vereceğini söylüyor. Uzmanlara göre insana gerekli ortalama uyku süresi 8-8.5 saat, tatil günlerindeyse 7 saat 45 dakika...
   

Sayfayı Paylaş