1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Daktilograf

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 12 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Daktilograf

  Müspette olarak hazırlanmış dokümanları, imla kurallarına uygun olarak kağıt üzerine daktilo makinesi ile yazan kişidir.

  Görevler

  Kullandığı yazı makinesinin bakımını yapar ve kullanıma hazır hale getirir, - yazılacak yazıya göre kağıt ve malzemeyi seçer, - kendisine verilen yazı ve yazılı dokümanları, yazım kuralları ve yazının içeriğine uygun olarak makine ile yazar, - yanlış yazımları düzeltir, - biten şeridi değiştirir.

  Kullanılan alet ve malzemeler

  Daktilo makinesi, - şerit, - silgi, daksil, - çeşitli ölçü ve türde kağıtlar.

  Mesleğin gerektirdiği özellikler

  Daktilograf olmak isteyenlerin; - türkçe dilbilgisi ve yazım kurallarını bilen, - dikkatli, ayrıntıyı algılayabilen, - göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, - aynı işi yapmaktan ve sürekli oturmaktan sıkılmayan kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma ortamı ve koşulları

  Daktilograflar büro ortamında çalışırlar, ortam gürültülüdür. Daktilograf görevini tek başına yapar. Başkaları ile etkileşime girme durumu azdır. Çalışma saatleri düzenlidir. Çalıştığı işyerinin özelliğine göre zaman zaman çok yoğun olabilir.

  Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

  Günümüzde birçok kurum ve kuruluş daktilograf kadrosunu, sekreter, bilgisayar operatörü gibi kadrolarla bütünleştirerek kullanma eğilimindedir. Bu yönüyle, daktilograflık, tek başına bir meslek olma özelliğini yitirmek üzeredir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak daktilo kullanımının giderek, yerini bilgisayar kullanımına bırakması beklenmektedir.

  Meslek eğitiminin verildiği yerler

  Ticaret meslek liseleri, anadolu ticaret meslek liseleri, anadolu iletişim meslek liseleri bünyesinde, daktilo yazmak için gerekli bilgi ve beceri kazandırılmakta; bunun dışında halk eğitim merkezleri ve özel eğitim kuruluşlarınca açılan, daktilo kursları ile bu alanda eğitim verilmektedir.

  Meslek eğitimine giriş koşulları

  Bu mesleğin eğitimini alabilmek için ticaret meslek liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak, anadolu ticaret ve anadolu İletişim meslek liselerine girebilmek için orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavını kazanmış olmak gerekmektedir.

  Eğitimin süresi ve İçeriği

  Ticaret meslek liselerinde eğitim 3 yıl, anadolu ticaret ve anadolu İletişim meslek liselerinde 1 yıl hazırlık olmak üzere 4 yıldır. Özel ve kamu kuruluşlarınca yürütülen kurslar yaklaşık 6 ay sürmektedir. Bu eğitim kurumlarında yalnızca daktilograflık üzerine eğitim veren bölüm bulunmamakta; ancak, daktilograflığı da kapsayan eğitim programı uygulanmaktadır.

  Meslekte İlerleme

  Daktilograflık, yapısı gereği, dar sınırlar içerisinde yürütülen bir meslektir. Dolayısıyla, meslekte ilerleme olanağı sadece bilgisayara geçişle mümkün olabilmektedir.

  Burs, kredi ve ücret durumu

  Öğrenciler, 3. Sınıfta işletmelerde uygulamalı eğitim almaktadırlar. Bu dönem içinde işletmeler tarafından, öğrencilere, asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir. Asgari ücretle işe başlandığı gibi, işletmenin büyüklüğüne göre, asgari ücretin üzerinde de aylık ödenebilmektedir. Kamu kuruluşlarında çalışılması durumunda ise, yasaya bağlı olarak, lise ve dengi okul mezunlarına uygulanan ücret ödenmektedir.
   

Sayfayı Paylaş