1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Dalgıç - Balıkadam

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 12 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Dalgıç - Balıkadam

  Gemilerin, yüzer dok gibi motorsuz yük taşıtlarının ve liman gibi yapıların su altında kalan kısımlarının yapım veya onarım çalışmalarını yapan, batıkların çıkartılması ve her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunan, sualtı fotoğrafçılığı ve video çekimi yapan kişidir.

  Görevler

  Su altındaki araziyi, gemi kanallarını ve dokları inceler, -boru, kablo, su altı rayları döşer veya döşenmesine yardım eder, -emme hortumlarını yerleştirir ve emme ve basma süzgeçlerini temizler, -su altı rayları veya gemilerin suya indirildiği kızaklar üzerindeki engelleri giderir, dengesi bozulmuş demir yollarının altına kamalar koyarak düzeltir, -yol, köprü, liman inşası sırasında su altı betonu döker, blok beton yerleştirir, su altı kaynağı yapar, direk, kolon vb. Şeyler keser, -suya yeni indirilmiş gemilerin omurgalarından kayma payandalarını ve kızaklarını söker, -karaya oturmuş veya yan yatmış gemilerin kurtarılmasına çalışır, -gemilerin veya dokların gevşemiş veya düşmüş perçinlerini takar, -batık canlı veya ölü varlıkların, eşya, yük ve kalıntılarını çıkarır, -her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunur, -su altı araştırmalarında fotoğraf veya video çekimi yapar.

  Kullanılan alet ve malzemeler

  Palet, maske, şnorkel, dalış elbisesi, ağırlık kemeri, regülatör, denge yeleği, tüp basınç göstergesi (manometre), derinlik göstergesi, zaman saati, bıçak, pusula, fener, patik ve eldiven, dalış bilgisayarı, kamera, fotoğraf makinesi, yapılacak işin türüne göre (kaynak, delme, kesme, çakma, beton dökme vb.) araç-gereç ve malzemeler.

  Mesleğin gerektirdiği özellikler

  Dalgıç olmak isteyenlerin, -dalmaya engel herhangi bir hastalığının olmaması, -bedence güçlü, dayanıklı, özellikle solunum sistemi sağlam, -ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, -soğukkanlı, tedbirli, çabuk karar verebilen, -su altı dünyasına ilgi duyan kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma ortamı ve koşulları

  Dalgıçlar, çalışmalarını su altında yürütür. Çalışırken boğulma veya vurgun yeme tehlikesi olabilir. Çalışma ortamı soğuk, nemli ve ıslaktır. Çalışırken amirleri, gemi personeli, meslektaşları, gemi acenteleri ile iletişim halindedir.

  Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

  Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışma olanağı vardır. Kamu sektörü olarak ulaştırma bakanlığı liman İşletmeleri, devlet limanlar ve hava meydanları İşletmesi ve tersaneler örnek verilebilir. Özel sektörde ise gemi kurtarma şirketleri, liman, köprü yapan inşaat firmaları, su sporlarına aktivitelerinde yer veren turizm tesisleri başlıca çalışma alanlarıdır. Ülkemizin üç yanının denizlerle çevrili olması gelecekte hem deniz taşımacılığının hem de turizm sektörümüzün bugün bulunduğu konumdan daha ileriye gideceğini göstermektedir. Bu da dalgıçlar için yeni iş olanakları yaratacaktır. Büyük otel, tatil köyü vb. Tesislerin, etkinliklerini zenginleştirmek için dalgıç çalıştırmaya başlamaları, bu alanda insan yetiştirmek üzere çeşitli kurs firmalarının açılmasına da neden olmuştur.

  Meslek eğitiminin verildiği yerler

  Meslek eğitimi, İstanbul üniversitesine bağlı teknik bilimler meslek yüksek okulunun “su altı” programında ve Türkiye su altı sporları federasyonunun açmış olduğu kurslarda verilmektedir. Ayrıca Türk silahlı kuvvetleri, kendi bünyesinde ihtiyaç duyduğu dalgıçları yetiştirmek amacıyla, deniz kuvvetleri komutanlığına bağlı İstanbul çubuklu kurtarma ve su altı komutanlığında bu mesleğin eğitimini vermektedir. Bunların dışında özel kurs firmaları da dalgıçlık eğitimi vermektedirler.

  Meslek eğitimine giriş koşulları

  Meslek liselerinin güverte, güverte – avlama, yat kaptanlığı bölümlerinden mezun olanlar “su altı” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları taktirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar / olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa, ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve öss puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ösym başkanlığınca yapılan öğrenci seçme sınavına (öss) girmeleri ve yeterli “eşit ağırlıklı (ea)” puan almaları gerekmektedir. Ayrıca, “su altı” programında öğrenim görebilmek için; -öğrenci seçme sınavında (öss) yeterli “eşit ağırlıklı (ea)” puanı almış olmak, -30 yaşını geçmemek, -dalışa engel herhangi bir sağlık problemi bulunmamak, -İstanbul üniversitesi tıp fakültesi deniz ve su altı hekimliği ana bilim dalından “su altıcı olur” raporu almak, -İyi derecede yüzme bilmek, -yapılacak özel yetenek ve mülakat sınavında başarılı olmak gerekir. Türkiye su altı sporları federasyonunun açtığı kurslara katılabilmek içinse dalışa engel bir hastalığının olmadığını ispat eden, tam teşekküllü bir hastaneden alınacak “sağlam” raporu gerekir.

  Eğitimin süresi ve İçeriği

  İstanbul üniversitesi teknik bilimler myonun “su altı” programının eğitim süresi 2 yıldır. Bu programda fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilim alanı ile ilgili dersler yanında, oşinografi, scuba dalgıçlığı, su altı arkeolojisi, su altı arama yöntemleri, dalış sağlığı ve fizik kondisyon eğitimi, su altı tehlikeleri, gemi kurtarma dalgıçlığı gibi dersler verilir. Türkiye su altı sporları federasyonunun açtığı kursların süresi ise her birey ve sertifika düzeyi için bireyin başarısı ve eğitmenin kişiyi yeterli bulmasına bağlıdır. Federasyonca verilen eğitim sırasıyla, bir yıldız balık adamlık, İki yıldız balık adamlık ve üç yıldız balık adamlık düzeylerinden oluşur. Bir yıldız balık adam eğitim programında, dalış malzemesine giriş, temel İşaretler, basınç hacim İlişkileri, scuba kullanımı ve prensipleri, temel fizyoloji, malzeme bakımı, kendini kurtarma- başkasını kurtarma, dalış bölgesi seçimi gibi dersler, İki yıldız balık adam eğitim programında, dalış hastalıkları, İlk yardım ve kurtarma, hava hesapları, azot emilimi, derin dalış, dalış organizasyonu, gibi dersler, üç yıldız balık adam eğitim programında ise küçük bot hakimiyeti, su altı navigasyonu, arama kurtarma, kompresör kullanma, kazaya müdahale, grup dalış organizasyonu gibi dersler öğretilir.

  Meslekte İlerleme

  Kişi, üç yıldız balık adamlık düzeyinden sonra sırasıyla -bir yıldız eğitmen, -İki yıldız eğitmen ve -üç yıldız eğitmen unvanlarını alarak meslekte ilerleyebilir. Ayrıca, “su altı” ön lisans programını başarı ile bitirenler ösym tarafından yapılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları taktirde, “balıkçılık teknolojisi mühendisliği” alanında dört yıllık lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  Burs, kredi ve ücret durumu

  İstanbul üniversitesi teknik bilimler myo’nun “su altı” programında okuyan öğrenciler kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğünün sağladığı kredi imkanlarından yararlanabilirler. Bu eğitimi türkiye sualtı sporları federasyonunun açtığı kurslardan alanlarda ise eğitim süresince bir kazanç söz konusu değildir. Kişi, dalgıç unvanı aldıktan sonra ise çalıştığı yere göre farklı miktarlarda ücret alır. Örneğin kamu kesiminde çalışanlar asgari ücretin 7 katı, özel sektörde ise anlaşmalara bağlı olmakla birlikte aylık olarak asgari ücretin 15-20 katı ücret almaktadırlar. Dalgıçlar bazen, günlük 250-300 dolar civarında gelir elde edebilecekleri kısa süreli çalışmalarda da bulunabilmektedirler.
   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Ziyaretçi

  ARKADASLAR YILLARXIR BU ISI YAPAN BIRI OLARAK KONUSUYORUM SAKIN AMA SAKIN BU TARZ BILGILERE GUVENEREK INANARAK BU MESLEGE OZENIP BASLAMAYA KALKMAYIN NE SPORTIF OLARAK NEDE PROFESYONEL SANAYI AMACLI SABAH GUN DOGUMUNDAN GUNES BATANA KADAR BUZ GIBI SULARDA AMELELIK YAPIP HICBIR EGITIM ALMAYAN INSANLARLIN BASINIZDA EMIR VERDIGI YERLERDE SENELERCE TECRUBELI HALINIZLE AYLIK 1000 ile 1500 LIRA GIBI KOMIK RAKAMLARLA CALISMAYI VE BU ISI OGRENENE KADAR 4-5 YIL TONLARCA PARA HARCAYIP CEBINIZDEN YEMEYI GOZE ALIYORSANIZ O BASKA ... SUNUDA UNUTMAYIN BIR MAGAZADA SATIS TEMSILCISI OLSANIZ EMIN OLUN DAHA ISTIKRARLI VE KAZANCLI BIR HAYATINIZ OLUR..... LUTFEN ISLE ILGISI VE BILGISI OLMAYAN ARKADASLAR BU TARZ PAYLASIMLARDA BULUNMASINLAR O ASKERI UCRETIN 20 katini iazanan ya simsarlardir yada bu memlekette onlardan iki eldeki parmak sayisindan fazla insan yoktur denemek bedava arayin bi yeri tecruben belgem var diye konusarak bi imkanlari kaaslari ogrenin sevgiler...
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.042
 2. OBir
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  436
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş