Damacanalar Ölüme Yol Açıyor

Katılım
7 Mys 2008
Mesajlar
1,570
Beğeniler
22
Şehir
meLekLerin arasından:)
#1
Damacanalar Ölüme Yol Açıyor


Damacanada su satın alırken gelen plastik damacananın altına dikkatlice bakın.
Eğer damacananın altında üçgen geri dönüşüm logosu içinde 3 veya 7 rakamını görüyorsanız bu damacanalar sağlığınız açısından tehlike yaratıyor anl¤¤¤¤¤ geliyor.
Bu geri dönüşüm işareti, damacananın yüksek oranda kimyasal madde içerdiğini gösteriyor. Özellikle de vücuda iki kat daha fazla zarar veren 'biesphenol A' nın yüksek olduğunu gösteriyor. BPA olarak da bilinen 'biesphenol A' kalp sağlığınızı bozuyor ve diabet riskini iki kat arttırıyor.
ABD'deki Peninsula Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmalar, BPA'ların karaciğer rahatsızlıklarıyla da bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.
İngiltere Gıda Standartları Enstitüsü'nün açıklamasına göre gün içinde almış olduğunuz BPA miktarının vücut ağırlığınızla dengeli bir uyum içinde olması gerekiyor. Sahip olduğunuz kilo başına günde 50 mikrogram kimyasal madde 'normal değer' olarak kabul ediliyor. Yani eğer vücut ağırlığınız 60 kilogram ise gün içinde alabileceğiniz en üst limitin 3000 mikrogram olması gerekiyor. Bu rakamın üstüne çıktığınız anda kalp, diabet ve karaciğer riskiniz iki kat artıyor.
Yüksek kolesterol, kan şekeri düzensizliği, yüksek kan basıncı, kanser ve nörolojik problemlerle de bağlantılı olduğu düşünülen BPA'nın vücuda zararı araştırılmaya devam ediliyor.
Amerika'da sağlıklı insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda altı yaş üstündeki her on kişiden dokuzunun risk taşıdığı ortaya çıktı. Çünkü gün içinde kullandığınız birçok plastik malzeme BPA içeriyor. BPA kimyasal maddesi bebek biberonundan plastik şişelere kadar yüzlerce plastik malzemede bulunuyor. Konserve kutuları ve hatta CD'ler de buna dahil.
Eğer suyunuzu damacana veya şişeler içinde alıyorsanız altındaki üçgen logonun içinde "1" rakamı olmasına dikkat edin. Bu rakam damcananın BPA içermediğini gösteriyor.
 

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#5
o yazının altında şu şekilde yorumlar var,

şimdi böyle bir şeyin olmaası çok saçma.damacanının hammaddesi policarbonattır. pet asla değildir. ve bunu üreten dünyadaki firmalar gerçek anlamda çok büyük ve ayrıca dünya ekonomisini sarsan firmalardır.örnek G.E (GENARAL ELECTRIC).böyle büyük firmalara izin belgesi veriyo devlet.7 nin anlamı ise polikarbonatın kimyadaki sıralaması anlamındadır.böyle saçma haberlere inanmayın bu bence bir iddianame dahi olamaz.her şey bitti sıra damacanaya geldi.


bu tür haberlere inanmayın muhtevası poliüreten içeren maddeleri bu tür bir ayrıma tabii tutulması mumkun değildir... bunun yasal olarak hiçbir manası yoktur...


......

az önce nerdeyse 10 farklı damacanaya baktım ve hepsinin altındaki üçgen geri dönüşüm logosu içinde 7 rakamı var...

gerçekten merak ettim bu 7 ne anlama geliyor..
 
Top