Dane Rudhyar (1895 – 1985)

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1

12 yaşında ciddi bir hastalık ve bunun sonucunda da önemli bir ameliyat geçiren ama engelli kalan Rudhyar, fiziksel hareket eksikliğini telafi edeceği düşüncesi ile entellektüel gelişimine önem verdi. Amerika’ya yerleştikten sonra Doğu Felsefesi ve Okültizminin yanında Teosofi’yle de igilendi.

Carl Jung'un yazılarını incelediği dönemlerde Astroloji ile tanıştı. İkisinin bir arada kullanılması ile Astrolojinin deterministik yaklaşımı gibi sorunların üstesinden gelinebileceğine inanmıştı. Rudhyara göre yıldızlar insan yaşamına doğrudan etki etmiyorlardı ancak insanların yaşamlarıyla eşzamanlı resimler meydana getiriyorlardı. Bireylerin üzerindeki psikolojik etkiler hakkında ipuçları verseler de, kişilerin bunlarla baş etme yönündeki iradeleri üzerinde bir etkileri bulunmamaktaydı. Daha sonradan Hümanist Astroloji adını verdiği bu yaklaşımını ilk ortaya koyduğu kitabı olan The Astrology of Personality, Rudhyarın düşünce sistemini destekleyen Alice A. Baileynin yayınevi Lucis Publishing tarafından 1836’da basıldı.

Rudhyar, 1969 yılında The International Committee for Humanistic Astrology’yi kurarak kendi bakış açısının geliştirilmesinde yardımcı olacak küçük bir grubu bir araya getirdi. Değişen algılama seviyeleri ve yüksek algılama seviyeleri üzerinde çalışıp Hümanist Astroloji’nin ötesinde, kendi deyimiyle Benötesi Astroloji alanında ilerledi.

1970’lerdeki New Age hareketinin doğmasına kadar Astroloji çevreleri dışında bilinmeyen Rudhyar, bu tarihten sonra popülerliğe ulaşmıştır. Astroloji ve Ruhçuluk üzerine 40’dan fazla kitap ve 100den fazla makale yazmış olan Rudhyarın Astroloji dünyasındaki önemi, ilk kitabı The Astrology of Personalityde ortaya koyduğu gibi Astrolojinin tahmine yönelik olmadığı, sezgiye dayanan kavrayışları beslediği fikridir. Bu fikir, kendinden sonra ‘Özgür İrade Astrolojisi’ olarak bilinmeye başlanan alandaki Astrologların çıkış noktası olmuştur.

Rudhyar, küçük yaştan itibaren müzikle ilgilenmekle birlikte iki tane de kurgu roman yazmıştır. Ayrıca müzik ve besteciler üzerine kaleme aldığı kitapları da vardır. 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
ZeyNoO Türkü Notaları 1
BeReNN Karikatürler 0

Benzer konular

Top