1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Danyal, diğer dillerde Daniel kimdir

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve Suskun tarafından 3 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Danyal, diğer dillerde Daniel olarak geçmekte, Hıristiyanlık ve Musevilik tarafından peygamber olarak kabul edilmektedir.
  Danyal Peygamber Babil Kralı II.Nebukadnesar (İ.Ö. 605-562) zamanında yaşamış Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamberdir.Yaygın bir söylentiye göre Babil Kralı rüyasında İsrailoğulları’ndan gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını bildirmesi üzerine İsrailoğulların’dan doğan erkek çocukların öldürülmesini emretmiştir. Bu nedenle Danyal Peygamber doğunca Kral onu dağ başında bir mağaraya bıraktırmıştır. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan tarafından büyütülen Danyal delikanlı olunca kavminin arasına karışmıştır.

  Tarsus'da yoğun bir kıtlığın yaşandığı dönemde şehre davet edilen Danyal Peygamber'in gelmesiyle birlikte bolluk olmuştur. Bu nedenle Danyal Peygamber Babil'e geri gönderilmemiş ölünce de Tarsus'ta şimdiki Makam Camisi’nin bulunduğu yere gömülmüştür.

  Hz. Ömer’in 17 yılında Tarsus’u ele geçirmesinden sonra Danyal Peygamber’in mezarı açılmış ve büyük bir lahit içerisinde altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı uzun boylu bir ceset görülmüştür. Başından geçen maceraların sembolü olarak parmağındaki yüzüğün taşında biri erkek olan diğeri dişi iki aslanın arasında genç bir çocuk işlenmiştir. Cesedin Yahudiler tarafından çalınmaması için Hz. Ömer’in emri üzerine önceki yerine derin bir şekilde mezarı yeniden kazılmış ve üzerinden de Berdan Nehri’nden gelen ufak bir çayın suyu geçirilerek hiç kimsenin mezara el sürmemesi sağlanmıştır. Böylece mezar emniyete alınmıştır. Nitekim caminin son tamiratı sırasında çok derinlerde caminin arka ve alt kısmında suyun giriş yerinde gayet kalın ve muntazam mazgal demirleri çıkmıştır. Danyal Peygamberin cesedi bu mazgallardan geçen suyun çok aşağısında bulunmaktadır.  Kur'an'da adı geçen peygamberler - diğer dillerdeki isimleri


  Âdem - İdrîs -Nûh -Hûd -Sâlih -İbrâhîm -Lût -İsmâ'îl -İshâk- Danyal -Yâkub -Yûsuf -Eyyûb
  Adam - Enoch- Noah - Eber -Shelah Abraham- Lot -Ishmael-Izaac -Daniel -Jacob -Joseph -Job  Şuayb- Mûsâ -Hârûn- Zülkifl -Dâvud -Lokman -Süleymân- İlyâs -Elyesâ- Yûnus -Zekeriyâ -Yahyâ -İsâ -Muhammed

  Jethro- Moses- Aaron- Ezekiel- David -Luqman- Solomon- Elijah- Elisha -Jonas -Zechariah- John -Jesus -Mohammed
   
Benzer Konular
 1. e-PaCk
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  645
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  907
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.842
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.121
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  605
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş