Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (2000)

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
34,514
Beğeniler
7,076
Şehir
TÜRKİYE
#1
Dar Alanda Kısa Paslaşmalar


"Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" filminin "Hayat futbola benzer fena halde." sloganı ile birlikte sinema afişi.Teknik bilgiler
Yönetmen Serdar Akar
Yapımcı Üstün Karabol
Nida Karabol Akdeniz
Senarist Serdar Akar
Önder Çakar
Müzik Fahir Atakoğlu

Oyuncular

"Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" filminde Bursa'nın tarihi semtlerinden birinde kurulan Esnafspor Kulübü'nün futbolcuları.Erkan Can ... Suat
Müjde Ar ... Aynur
Savaş Dinçel ... Hacı
Şahnaz Çakıralp ... Nurten
Rafet El Roman ... Serkan
Sezai Aydın ... Hamdi
Uğur Polat ... Cem
İsmail İncekara ... Toraman
Yaşar Abravaya ... Mıstık
Fatih Akyol ... Selçuk
Emrah Elçiboğa ... Alaağaçlı
Remzi Evren ... Kahveci Turgay
İsrafil Köse ... Lango
Bülent İnal ... Mustafa Ateş
Nihan Durukan ... Gülay
Kamil Atlıman ... Ali


Görüntü yönetmeni
Mehmet Aksın
Sanat yönetmeni Yavuz Fazlıoğlu
Kurgu Onur Tan
Hakan Akol

Yayın bilgileri
Yapım yılı, ülkesi 2000, Türkiye
Süre 120 dakika
Dil Türkçe
Tür Dram
Cins Sinema filmi
Gösterim tarihi 8 Aralık 2000, Türkiye
Renk Renkli


Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, 2000 Türkiye yapımı dram türünde sinema filmidir. Yönetmenliğini, ikinci uzun metraj filmini çeken ve bu filmde sinemaya uyarlayarak çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği kasabanın ve ailesinin hikâyesini anlatan Serdar Akar yapmıştır.

Filmin başrollerinde Müjde Ar, Savaş Dinçel, Rafet El Roman, Erkan Can, Sezai Aydın, Şahnaz Çakıralp ve Uğur Polat yer aldı. Yapımcılığını Üstün Karabol ve Nida Karabol’un yaptığı filmin özgün müziklerini Fahir Atakoğlu hazırladı. 8 Aralık 2000 tarihinde Türkiye'deki sinemalarda gösterime girdi ve 13 haftalık sinema salonlarında gösterimi sonucunda 141.111 kişi tarafından seyredildi.

Gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkılarak senaryolaştırılan film, yaşamını futbol sahalarında geçirmiş ünlü ve ünsüz insanların farklı umut ve beklentilerinin, tutkularının, aşklarının süregeldiği ve anlatıldığı bir öyküye sahiptir. Sinema oyuncularının oynadığı Esnafspor takımı, Türk futbol tarihinde yer edinmiş olan; Tanju Çolak, Rıdvan Dilmen, Cüneyt Tanman, Metin Tekin, Rıza Çalımbay, Ali Gültiken, Ayhan Akbin gibi dönemin ünlü futbolcularının yer aldığı takıma karşı futbol müsabakası yapmaktadır.

20. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Semih Kaplanoğlu'nun Herkes Kendi Evinde adlı filmi ile "En İyi Türk Filmi Ödülü"nü paylaşmışlardır. Aynı zamanda Serdar Akar, "En İyi Yönetmen Ödülü"nü ve Savaş Dinçel ise "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü kazanmıştır.

Konusu

Esnafspor adlı futbol takımı, Bursa'nın tarihi semtlerinden birinde esnaf ve orada ikamet eden mahalle sakinlerince kurulmuş olan amatör bir futbol kulübüdür. Brezilya Millî Futbol Takımı'ndan etkilenerek benimsedikleri sarı-yeşil formaları ile, Suat, Kıvırcık, Lango, Mercimek, Ateş, Onbaşı, Alağaçlı, Paşa, Boncuk, Selçuk, Niyazi, Turgay ve diğerlerinin, mahallenin genç ve yaşlı insanların top koşturdukları bir sıradan takımdır. Fırıncı Hamdi'nin bütün emeğini ortaya koyarak kulüp başkanlığını üstlendiği Esnafsporlu kişilerin en büyük tutkuları Bursa Amatör Kulüpler Ligi'nde şampiyon olmaktır. Mahalleye nereden ve nasıl geldiğini artık kimsenin hatırlamadığı Hacı, beş yıldır takımın baş antrenörlüğünü yürütmektedir. Fakat işler bir türlü yolunda gitmemekte, Esnafspor her maçtan mağlubiyetle ayrılmaktadır. Hacı'nın Esnafspor'u çalıştıracak, onlarla birlikte idmanlarda yer alacak genç bir yardımcıya ihtiyacı vardır. Sonunda semtin lisesinde beden öğretmenliği yapmakta olan Çetin'den yardım istemeye karar verir. Bu Esnafspor için yepyeni bir dönemin başlangıcıdır.

Ödüller

8. ÇASOD "En İyi Oyuncu" Ödülleri
En İyi Erkek Oyuncu :Savaş Dinçel

20. Uluslararası İstanbul Film Festivali
En İyi Erkek Oyuncu: Savaş Dinçel
En İyi Türk Filmi
En İyi Türk Yönetmen: Serdar Akar
Halk Jürisi Ödülü

12. Orhan Arıburnu Ödülleri
En İyi 3. Film: Serdar Akar

22. Siyad Türk Sineması Ödülleri
Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Şahnaz Çakıralp
En İyi Yönetmen: Serdar Akar
En İyi Senaryo: Önder Çakar
En İyi Erkek Oyuncu: Savaş Dinçel
En İyi Senaryo: Serdar Akar
En İyi FilmKaynak: Vikipedi
 

Benzer konular

Top